logo

‘ASELSAN, MİLLİ GURURUMUZ OLDU!’


HABER - DenizlidenHaber
haber@denizlidenhaber.com

Milletvekili Şahin Tin, Komisyonun Aselsan ziyaretini değerlendirdi;

 

‘ASELSAN, MİLLİ GURURUMUZ OLDU!’

 

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Aselsan’ın elektronik teknolojileri ve sistem entegrasyonu alanında Türkiye’nin en önemli milli teknoloji kuruluşu olduğunu söyledi. Şahin Tin; “Devletimizin bekası ve milletimizin güvenliği için savunma sanayi alanında her türlü teknolojik adımı atan Aselsan bizim milli gücümüz ve gurur kaynağımızdır” dedi.

 

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ile Komisyon Üyeleri kurum ve kuruluşlara ziyaret ve temaslarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Havelsan’ı ziyaret eden Komisyon Üyeleri şimdi de Aselsan’ın tesislerini ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı ve incelemelerde bulundu.

 

‘SAVUNMA SANAYİMİZ BÜYÜYOR’

 

Komisyon olarak Aselsan’a gerçekleştirdikleri ziyaretin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Komisyon Kâtip Üyesi Denizli Milletvekili Şahin Tin, Türkiye’nin teknolojiye yön veren güçlü ekibiyle savunma sanayi alanında tarihi hamleler yaptığını söyledi. Milletvekili Şahin Tin; “Türkiye olarak gururluyuz. Savunma sanayi alanında uzun yıllardan beri yürütülen çalışmaların ve projelerin başarıyla hayata geçtiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Savunma gücümüzdeki yerlilik oranı 2000’li yılların başlarında yüzde 20’lerde iken Aselsan ve benzeri kuruluşlarımızın yürüttüğü çalışmalar sayesinde bugün yüzde 60’lara ulaştık. Hedefimiz ise 2023 yılında bu oranı yüzde 80’lerin üzerinde çıkarmaktır. Atılımları ve yatırımları sayesinde savunma sanayi alanında Dünya’da önemli bir noktaya ulaşan Aselsan, yürüttüğü projeler sayesinde kısa bir süre içerisinde en büyük savunma şirketleri arasında Dünya’da ilk 50’nin içinde yer alacaktır” dedi.

 

‘MİLLİ SAVUNMA SİSTEMİMİZ GÜÇLENİYOR’

 

Milletvekili Şahin Tin; “Milli projelerimizden olan ve 2018 yılında test uçuşunu gerçekleştirecek olduğumuz milli özgün helikopterimiz ile 2023 yılında gökyüzünde görmeyi hedeflediğimiz milli savaş uçağımız ATAK saldırı helikopterimiz ve Altay tankımızın yazılımından tutunda, SİHA ve İHA’larımızın gözlem yapma özelliğine sahip optik gözlerin yerli üretimine kadar birçok alanda önemli çalışmaların bu kuruluşumuz bünyesinde yapılıyor olması haklı gururumuzu katlamaktadır. Bugün Türk ordusu terör örgütleriyle amansız bir mücadele veriyor ve başarı sağlıyorsa şüphesiz bu üretilen yerli savunma ağımızın payı büyüktür. Aselsan marifetiyle üretilen radar sistemleri ile gece görüş sistemleri de terör unsurlarının olduğu bölgelerde imhanın gerçekleşebilmesi için tespitin yapılması hususunda önemli bir görev yürütüyor” dedi.

 

‘SAVUNMA SİSTEMİ ALANINDA AR-GE ÜSLERİ KURUYORUZ’

 

Komisyon Kâtip Üyesi ve Denizli Milletvekili Şahin Tin, geçekleştirdikleri bu ziyarette Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda çalışılarak, TBMM Genel Kurulunda görüşülüp yasalaşan Ar-Ge reform paketinin faydalarını yerinde görme imkânı bulduklarını dile getirdi. Milletvekili Şahin Tin; “Gazi Meclis’imizde yoğun görüşmelerimiz sonucu çıkardığımız Ar-Ge reform paketinden Aselsan’ın en fazla fayda sağlayan şirketlerden olduğunu görmek bizleri mutlu ve memnun etti. Bugün Aselsan sadece 2016 yılında 419 Milyon Dolarlık bir Ar-Ge yatırımı yaparak 3 Bini aşan Ar-Ge personeliyle kurduğu Ar-Ge üsleri sayesinde sistemsel yeni atılımları ve elektronik teknolojileri yakından takip eder niteliğe kavuşmuştur” dedi.

 

‘İŞBİRLİĞİ ÜRETİMİ DAHA DA GÜÇLENDİRİYOR’

 

Komisyon Kâtip Üyesi ve Denizli Milletvekili Şahin Tin, yine Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji komisyonunda çalışılarak TBMM Genel Kurulundaki görüşmeler sonucu kabul edilen üretim reform paketi sayesinde Aselsan’da önemli hamlelerin gerçekleşmekte olduğunu gördüklerini söyledi. Milletvekili Şahin Tin;  “Komisyon olarak üzerinde yoğun mesai harcadığımız ve kısa bir süre önce de genel kurulumuzda kabul edilerek yasalaşan üretim reform paketi ile üretici-üniversite işbirliğinin önünü açmıştık. Bu bağlamda da Aselsan’ın YÖK ile işbirliğine gittiğini ve Ar-Ge konusunda pilot üniversite seçilen 4 üniversite ile anlaşma imzaladığını görmek bizler açısından son derece sevindirici. Böylelikle artık mühendislerimiz projeleriyle ilgili konularını alanlarıyla ilgili tesislerde çalışma fırsatına kavuşmuş oluyorlar. Bu da hem mühendislerimizin gelişimini sağlıyor hem de üretici üniversite işbirliği konusunda örnek çalışmalara imza atılmasına vesile oluyor” dedi.

Share
645 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ilimize geldi

  28 Ekim 2020 Bilim ve Teknoloji, Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Politika, Ulusal

  Bir dizi ziyaret, toplantı ve incelemelerde bulunmak üzere İlimize gelen Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ı Çardak Havalimanı’nda İl Protokolü karşıladı. Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nde Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen İkiler Filtre Fabrikası’nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Bakan Mustafa Varank, işçilerle sohbet edip, çalışmaları takip etti. Bakan Varank Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde, sanayiciler, iş insanları ve oda başkanlarıyla, kentimizdeki sanayi ve teknoloji ala...
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Denizli’ye geliyor

  23 Ekim 2020 Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Genel, Gündem, Politika, Ulusal

    Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 26 Ekim Pazartesi günü Denizli’ye geliyor. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak akabinde Denizli’li işadamlarıyla bir araya gelmek üzere Pazartesi günü ilimizde olacağını duyurdu. Başkan Filiz mesajında bakanın ziyaretiyle ilgili şu bilgilere yer verdi: “Çardak OSB ziyareti ile programına başlayacak olan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa ...
 • Düzenleme yapılana kadar sosyal medya hesaplarını askıya aldılar

  02 Temmuz 2020 Bilim ve Teknoloji, Dünya, Genel, Gündem, Politika, Ulusal

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Sosyal medya dipsiz bir kuyuya, izan ve insaf tanımayan mayınlı bir platforma dönüşmüştür. Başta Twitter, Facebook olmak üzere sosyal medya iftira sahnesi, ihanet ve isnat mecrası olmuş çıkmıştır. TBMM'de düzenleme yapılana kadar sosyal medya hesaplarımı tümden askıya alıyor; duruşumu, düşüncemi, tarafımı, tavrımı, tercihimi ve tepkimi alenen ilan ediyorum." ifadelerini kullandı. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bugün sizlerle son Twitter...
 • Türkiye büyük atılımlar yaptı, gücüne güç kattı!

  25 Haziran 2020 Bilim ve Teknoloji, Çevre, Dünya, Emlak, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Politika, Tüm Manşetler, Ulusal

  Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile iki yılını geride bıraktı. Başkan Erdoğan liderliğinde ekonomiden sağlığa, sanayiden dış politikaya büyük adımlar atıldı. Savunma sanayiinde yerlileşme sağlandı. Yerli tank ve otomobil üretimine hız verildi. FETÖ devletin damarlarından temizlendi, vesayete son verildi. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile iki yılını geride bıraktı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018 seçimleri ile birlikte sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak görevine üstlendi. Türkiye, bu süre içinde ekono...