logo

2017 yılına ihracat yönünden çok olumlu başladık

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, 2013 Ocak-Temmuz döneminde ihracatın yüzde 20 artarak 1 milyar 196 milyon dolara ulaştığını söyledi.

TİM tarafından açıklanan ihracat verilerine göre, ülkemiz ihracatı Ocak ayında 9 milyar 157 milyon USD’den, 10 milyar 528 milyon USD’ye yükseldi ve %15 oranında artarak, son 49 ayda gerçekleşen en yüksek artış oranına ulaşmış oldu.

 

Geride bıraktığımız 2016 yılında ihracatımız yüzde 0,8 azalışla 142,6 milyar USD olarak gerçekleşmişti. Ancak; geçtiğimiz sene dünya ticaretinde yaşanan gerileme ve Rusya’nın yüzde 22, İngiltere’nin yüzde 12, Çin’in yüzde 7’lik ihracat kayıpları göz önüne alındığında, ihracat azalışımızın yüzde 0,8 ile azalışla sınırlı kalması, Ocak ayındaki rekor artış oranının öncü habercisi niteliğindeydi.

 

Bilindiği gibi, 2017 yılını ülkemiz ihracatı için “Atılım Yılı” olarak belirlemiştik. Geçtiğimiz ayın ihracatında ulaştığımız rekor, sene sonu OVP hedefimiz olan 153,3 milyar USD’yi yakalayacağımızı ve hatta geride bırakabileceğimizi bizlere gösteriyor.

 

DENİB İHRACATINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 20

 

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat Ocak ayında, geçtiğimiz senenin aynı ayına kıyasla  yüzde 20 artarak, 192 milyon USD olarak gerçekleşti.

 

Denizli ihracatı ise, bir önceki seneye kıyasla yüzde 11 artışla 198 milyon USD’den 220 milyon USD’ye yükseldi. Denizli, Türkiye ihracatında 8. Sıradaki yerini korumaya devam ediyor.

 

FİTCH VE S&P’NİN NOT GÖRÜNÜMÜ AÇIKLAMALARI

 

Geçtiğimiz hafta, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Fitch ülkemizin kredi notunu ‘BBB-’ den ‘BB+’ ya, yani yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmüştü. Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu S&P ise, ülkemizin kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirerek önümüzdeki dönemlerde not indirimleri yapabileceğinin sinyalini vermişti.

 

Bu noktada, S&P tarafından yapılan olumsuz açıklamayı sürpriz olarak değerlendirebiliriz. Ancak; Fitch tarafından alınan karar, piyasalarda uzun zamandır bekleniyordu ve not düşüşü senaryosuyla piyasalar önemli ölçüde satın alınmıştı.

 

Zaten, geçtiğimiz hafta kapanışında TL/USD kurunun 3,87 seviyelerinde seyrederken, hafta açılışından itibaren kademeli düşüşle bugün 3,74 seviyelerine gerilemesi, bu görüşü destekler nitelikte.

 

Önümüzdeki dönemlerde yapısal reformlara daha fazla odaklanarak, makroekonomik göstergelerde sağlayacağımız iyileşmelerle, ülkemizin kredi görünümünü tekrar yatırım yapılabilir seviyeye taşıyacağımız inancındayım.

 

MERKEZ BANKASI’NIN ÖNLEMLERİNİ DESTEKLİYORUZ

 

2016 yılında Türk Lirası, USD karşısında yaklaşık %20 oranında değer kaybetmişti. 2017 yılının ilk 11 gününde ise, TL/USD kurunun artmaya devam ederek Türk Lirası’nın  %11’lik değer kaybına ulaşmasıyla, TCMB bazı önlemler almaya başlamıştı.

 

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin üst bantta ve geç likidite penceresinde faiz artırımında bulunduğunu görmüştük. Kurlarda yaşanan oynaklığın ve sağlıksız fiyat oluşumunun ihracatçıların gelecek planlarını zorlaştırdığı somut bir gerçek… Bu sebeple, Merkez Bankası’nın bugüne kadar aldığı kararları ve gerçekleştirdiği hamleleri desteklediğimi belirtmek istiyorum. Bu kararların TL/USD kurunda stabilizasyon sağlanabilmesi adına önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Bu hafta, TCMB tarafından 2017 yılının ilk enflasyon raporu açıklandı ve 2017 yılındaki enflasyon tahmini 1,5 puan artarak yüzde 6,5’ten yüzde 8’e revize edildi. Söz konusu raporda, TCMB’nin fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda para politikasının hali hazırda sıkı olduğunu ve gerekirse ilave sıkılaştırmaların devam edeceğini görüyoruz.

 

2017 YILI BEKLENTİLERİ

 

2017 yılına ihracat yönünden çok olumlu başladık. Geçtiğimiz senenin sonlarında hükümetimiz tarafından ihracat başta olmak üzere üretim ve yatırım için sağlanacak desteklerin yanı sıra Eximbank’ın destek bütçesinin artırılması, Kredi Garanti Fonu kefaleti, Cazibe Merkezleri Programı, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin açılmasına yönelik atılan adımlarla 2017’nin ihracat, büyüme ve üretim yönünden olumlu geçeceği kanaatindeyim.

 

Türkiye ihracatındaki rekor ve DENİB ihracatındaki %20’lik artış sene başlangıcı için oldukça olumlu. Başarının bizim için bir yolculuk olduğuna, bir varış noktası asla olmadığına inanıyorum. 2017 yılında da var gücümüzle çalışarak, var olan pazarlarda etkinliğimizi sürdürürken, yeni pazar arayışlarına da devam edeceğiz.

 

TÜRKİYE İHRACATI

 

– İhracat,Ocakayında% 15 artışla9 milyar 157 milyon dolardan10milyar 528 milyon dolarayükseldi.

 

TİM VERİLERİNE GÖRE DENİZLİ İHRACATI

 

-Denizli merkezli firmaların 2016Ocakayı ihracatı 198 milyon dolar.

-Denizli merkezli firmaların 2017 Ocakayı ihracatı 220 milyon dolar.

-Artış oranı % 11

 

 

DENİB TARAFINDAN KAYDA ALINAN İHRACAT

 

-Ocak 2016         160 Milyon Dolar

-Ocak 2017         192Milyon Dolar

-Artış oranı % 20

 

DENİB TARAFINDAN KAYDA ALINAN TEKSTİL VE KONFEKSİYON İHRACATI

 

-Ocak 2016         100,9 Milyon Dolar

-Ocak 2017         101,7 Milyon Dolar

-Artış oranı % 0,8

 

TİM VERİLERİNE GÖRE TÜRKİYE TEKSTİL VE KONFEKSİYON İHRACATI

 

-Ocak 2016         1 Milyar 914Milyon Dolar

-Ocak 2017         1Milyar 868Milyon Dolar

-Azalış Oranı %2,3

Share
651 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?