logo

‘5 Yılda 500 Bin Fidan’

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere İlimize geldi.
Havayolu ile Çardak Havaalanına gelen Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’yi; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan, Şahin Tin, Ahmet Yıldız ve Nilgün ÖK, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Çardak Kaymakam V. Kerem Türker, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Düz, İlçe Belediye Başkanları ve Bakanlığa bağlı Kurum İl Müdürleri karşıladı.
Karşılamanın ardından; Denizli Ceviz Alanlarını Geliştirme Projesi ‘5 Yılda 500 Bin Sertifikalı Ceviz Fidanı Dağıtım Töreni’ kampanyası kapsamında İlimizde 30 bin fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘5 Yılda 500 Bin Fidan’ kampanyası kapsamında Denizli’de fidan dağıtım törenine katıldı. Bakan Pekdemirli, “Türkiye aslında dördüncü büyük üretici. Çin, ABD ve İran’ın ardından geliyoruz. 200 bin ton biz üretiyoruz, 400 bin ton İran üretiyor. Çok hızlı bir şekilde buraya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

“Denizli ile ayrı ilgileneceğim” 

Denizli’ye eli boş gelmediğini ifade eden Pakdemirli, “Özel sürprizlerimiz, hediyelerimiz var. Denizli deyince Ege’den gıptayla baktığımız bir şehir. Aynı zaman bir tarım kenti. Denizli’ye ayrı bir önem göstermemiz mutlaka söz konusu. Ben 81 ilin bakanıyım ama Ege ile Denizli ile ayrı ilgileneceğim. Denizli’ye ne yapsak az” dedi.

“Dünyada yaşayan herkes için bir ağaç dikeceğiz” 

Ağacın kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Pakdemirli, “24 Haziran’dan sonra bakanlıkların sayısı azaldı. Tarım ve Orman Bakanlığı bir araya geldi. Ben Cumhurbaşkanımıza bu doğru kararından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Ağaç olmayınca yağış olmaz, yağış olmayınca su olmuyor, su olmayınca tarım olmuyor. Tarımı, suyu, ağacı birlikte yönetmemiz lazım. Allah’a şükür orman varlığını arttıran nadir ülkelerden birisiyiz. Orman varlığımız son 16 senede 1 buçuk milyon hektar artmış. Toplam arazilerimizin inşallah 2023 yılında yüzde 30’u orman ve ağaçlık arazi olacak. İnşallah 2023 yılında 7 milyar ağaç dikme hedefimiz var. Dünyada yaşayan herkes için bir ağaç dikeceğiz. Bugün birleşen iki bakanlık sayesinde başka şeyleri de konuşmak lazım. Ormanda hayvancılık, ormanda tarımı konuşmamız lazım. Bunlarla ilgili planlamalarımızı yapıyoruz” diye konuştu.

“Türkiye aslında dördüncü büyük üretici” 

Türkiye’nin cevizde ithalatçı konumda olduğunu hatırlatan Pakdemirli, “İnşallah ihracatçı konuma geçebiliriz. Cevizin ana vatanlarından birisi Türkiye. Buna rağmen bu konumda olmamamız gerekiyor. Bu açığı kapatacağımıza inanıyorum. Cevizle ilgili birimlerimiz çalışmalar yürütüyor. Türkiye aslında dördüncü büyük üretici. Çin, ABD ve İran’ın ardından geliyoruz. 200 bin ton biz üretiyoruz, 400 bin ton İran üretiyor. Çok hızlı bir şekilde buraya ulaşma hedefliyoruz. Denizli, Ege bölgesinde birinci sırada, Türkiye’de üçüncü sırada. Türkiye’de Denizli birinci sırada olabilir. Buradaki ana amaç, cevizi ihraç eder hale getirmek. İthal bağımlılığı yok etmek istiyoruz. Denizli’de artık cevizin bir şekilde borsasını kurmak istiyoruz. Ben belediye başkanıma, borsa başkanıma soruyorum. Ortak bir iş yapmaya varsanız, bir ortak bir iş yapalım, cevizin ana vatanı Denizli olsun” şeklinde konuştu.

Fidan Dağıtım Töreninin ardından Bakan Sayın Pakdemirli; Diğer Protokol üyeleriyle birlikte Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve bir süre önce hizmet vermeye başlayan; Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğa Yaşam Parkı Açılış Törenini gerçekleştirdi.
Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Bayramyeri esnafını da ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.
Son olarak Bakan Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, muhtarların da katılımı ile Sektör Toplantısı gerçekleştirdi.

Share
445 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?