logo

“Afrika kıtası ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Senegal’de inşaat malzemeleri, tekstil ve hazır giyim, otomotiv yedek parçası, elektrikli ev aletleri ve turizm gibi pek çok alanda iş fırsatları bulunduğunu söyledi.

Bakan Zeybekci, çoğunluğu iş adamlarından oluşan heyet ile Senegal-Türkiye İş Forumu toplantısına katılmak üzere başkent Dakar’a geldi. Toplantıya Bakan Zeybekci’nin yanı sıra Senegal Ticaret Bakanı Alioune Sarr, Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkan Yardımcısı Daouda Thiam, Türkiye Senegal İş Konseyi Başkanı İhsan Şahin ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkan Yardımcısı Mithat Yenigün, Türkiye’nin yeni Dakar Büyükelçisi Nihat Civaner de katıldı.

Senegal’in, Afrika’nın doğal güzellikleri ile dikkati çeken ülkesi olduğunu kaydeden Bakan Zeybekci, “Türklerle Senegallilerin bir ortak yanı var. İki milletin de ülkesinin güzelliği, hakikaten kalplerine ve yüzlerine yansımış. İnşallah, ruhları birbirine benzeyen bu iki millet, önümüzdeki yıllarda ekonomik hayatta daha fazla yan yana yürüyecekler.” diye konuştu.

Bakan Zeybekci, Dakar’ın, giderek Afrika’nın hızla gelişen ekonomik merkezi haline geldiğini ifade ederek, Türk iş dünyasının dost ülke Senegal ile ekonomik ilişkileri derinleştirme konusunda istekli olduğunu vurguladı.

“Afrika kıtası ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz”

İki ülke arasındaki ticaret hacmini 2020 yılında bir milyar dolara ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Zeybekci, Türkiye’nin kıtadaki yatırımlarının ise 6,2 milyar dolara ulaştığına işaret etti. Bakan Zeybekci, 2016 yılı itibarıyla Türkiye’nin Afrika ile ticaret hacminin 18 milyar dolara ulaştığını hatırlattı.

Türkiye’nin Afrika’daki müteahhitlik projelerinin büyüdüğüne dikkati çeken Bakan Zeybekci, Türk Hava Yollarının (THY) adeta Afrika kıtasının yerli havayolu haline geldiğini ve 33 ülkede 51 noktaya sefer düzenlediğini anımsattı.

Bakan Zeybekci, Afrika’nın istikrarlı ülkesi Senegal’de, Dakar’ı adeta Türk firmalarının Afrika’ya açılan kapısı haline getirmek istediklerini anlatarak,“Önümüzdeki yıllarda, Afrika kıtası ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Türkiye’de nasıl Afrika rüzgarları esiyorsa Afrikalı dostlarımıza yatırımlarla, karşılıklı ticaretle iki tarafa da zenginlik sağlayacak bir Türk rüzgarı estirmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Çok olumlu sonuçlara ulaşacağımıza inancım tamdır”

Türkiye ve Senegal ekonomisinin çok iyi bir dönemden geçtiğini gördüğünü ifade eden Bakan Zeybekci, Senegal’in, son üç yılda ortalama yüzde 6,5 hızla büyüyen istikrarlı ve dikkati çeken ekonomiye sahip olduğunu anlattı. Bakan Zeybekci, şunları kaydetti:

“Türkiye ise 2017 yılında dünya ekonomisinin yüzde 85’ini kapsayan G-20 ekonomileri içinde büyüme hızında birinci sırada. 3’üncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüdük. Bu oran Çin (yüzde 6,8) ve Hindistan’ın (yüzde 6,3) çok daha üstünde bir büyüme oranı. Kısacası, iş dünyamızın arkasında iki ekonominin ve dinamizmin rüzgarı güçlü şekilde var.”

Türk iş adamlarını, ülkede yatırım yapmaya davet eden Bakan Zeybekci, iki ülke arasında yatırımlar konusundaki hukuki zeminin tamamlandığını müjdeledi. Bakan Zeybekci, Türk firmalarınca yapımı tamamlanan Uluslararası Blaise Diagne Havalimanı’nın projesinin yanına başka Türk yatırımlarının da ekleneceğini söyleyerek, “Senegal’de inşaat malzemeleri, tekstil ve hazır giyim, otomotiv yedek parçası, elektrikli ev aletleri ve turizm gibi pek çok alanda iş fırsatı olduğunu görüyorum. Bugün bu fırsatları değerlendirmek amacıyla bir araya geldik. Çok olumlu sonuçlara ulaşacağımıza inancım tamdır.” şeklinde konuştu. Bakan Zeybekci, toplantının ardından fuar alanındaki Türk iş adamlarının stantlarını gezdi.

Share
423 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?