logo

Ahmet Yıldız TBMM’de Suriye’ye yönelik operasyonu değerlendirdi

AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Türkiye Büyük millet Meclisi Genel kurulu’nda Orta Afrika ve Mali’de yaşanan Terörö oyları ve Türkiye’nin bu konudaki tutumlarını konuştu. Yıldız, Türkiye’nin bölgede tasavvuru devam edecek.’ dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi Ahmet Yıldız TBMM genel kurulu’nda Türkiye’nin Orta Afrika’ya yönelik politikaları hakkında bilgi verdi. Yıldız, Türkiye’nin Afrika’ya yönelik yaptığı açılım tam bir başarı öyküsüdür. Bunu herkes bilir. Dostlar bilir, buradan kaybeden düşmanlar çok daha iyi bilir. Orada yapılan hatalar ise bu başarını yanında çok küçüktür. Vaat ettiğimiz katkılar hakkında talep gelmemiştir doğrudur. Bu konuda tezkere sürecinin de masada olması doğaldır. Unutulmamalıdır ki Türkiye bir çok Afrika ülkesinde kalkınma anlamında, güvenlik unsurları ve eğitimleri ile vardır. Talep geldiği halde Mali ve Orta Afrika için gereken yapılacaktır.’ dedi. çalışmak için elinden geleni yapacaktır’ dedi.

‘TÜRKİYE, ABD’YE KARŞI DURMA KARARLILIĞINI GÖSTERMİŞTİR’

Son günlerde Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler hakkında da görüşlerini TBMM Genel Kurulu’nda paylaşan AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, ‘Bugünkü tezkere, güvenli bölge oluşturmasına yönelik operasyonun tartışılması ile aynı günde denk geldi. Bende bu ülkeler üzerinde daha önce çalışmış olan dipolmat olarak görüşlerimi ifade edeceğim. Türkiye Suriye sorununun çözümü konusunda 2012 yılından beri güvenli bölge teklifini yapıyor. Bunu hem kamuoyunda hem de ikili görüşmelerde de üstsüzeyde de belirtmiştir. Ancak bugüne kadar Uluslararası toplumdaelini taşın altına koyan olmadı. İstemediklerinden değil, külfetine katlanmak istemediklerindendir. Hep şunu söylüyorlar, ‘Bu güzel fikir, ama kim koruyacak?’ Bugünkü şartlarda Türkiye kendi imkanlarıyla kendi güvenliğini Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı korumaya karar vermiş ve bunun arkasında durma kararlılığı göstermiştir.

‘TÜRKİYE GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞINI GÖSTERMİŞTİR’

Türkiye’nin geçmiş operasyonlarında dosta ve düşmana istediği zaman istediği adımları atabileceğini gösterdiğini ifade eden Yıldız, ‘Fırat Kalkanı harekatında, Afrin ve İdlib’te yapılan operasyonlarla Türkiye kendi güvenliği için gerekli adımları planlayıp uygulayabildiğini göstermiştir. Türkiye bölgede gerçekleştireceği operasyonlarda bölgedeki barış için çalışmak için elinden geleni yapacaktır’ dedi.

Share
292 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?