logo

AK KADINLAR ‘DİYABET’ İÇİN YÜRÜDÜ

 

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle AK Parti Genel Merkezi tarafından 81 ilde eş zamanlı düzenlenen ‘Hareketli Ol, Diyabet Olma’ etkinliği kapsamında AK Parti Denizli Kadın Kolları, Denizli Valiliği önünden 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

AK Parti Genel Merkezi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında ‘Hareketli Ol, Diyabet Olma’ etkinliği düzenledi. 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen etkinlik; Denizli’de de AK Parti Denizli Kadın Kolları tarafından yapıldı. Diyabete farkındalık oluşturmak adına ellerine mavi balonlar ve ‘doğru beslen diyabeti yen’, ‘kahvaltıyı atlatma, hayatı ıskalama’ yazılı dövizler alan AK Kadınlar, Denizli Valiliği önünden 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe; AK Parti Denizli Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak, AK Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Öznur Şen,  AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Zehra Karabay ve kadın kolları üyeleri katıldı. Yürüyüşe erkekler de destek verdi.

“HER 11 KİŞİDEN BİRİ DİYABET HASTASI”

Etkinliğe dair açıklamalarda bulunan AK Parti Denizli Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak; “Diyabet, zamanında ve iyi tedavi edilmediğinde tüm sistemlerde bozukluğa yol açabilmektedir. Özellikle hipertansiyon, obezite, aile öyküsünün varlığı Tip 2 diyabet gelişimi için birinci sırada hazırlayıcı etkenleri oluşturmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonu IDF 2017 verilerine göre; dünyada 425 milyon diyabetli yetişkin vardır, bu demektir ki her 11 kişiden biri diyabet hastasıdır. Diyabet açısından risk grupları belirlenip hastalığın ilerlemesi önlenmediğinde hasta sayısı artmakta, başta kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz sorunları, ayak yaraları ve ampütasyonları gibi ciddi komplikasyonlar görülmektedir. Bu vesileyle mikro ölçekte ailede, makro ölçekte toplumda farkındalığı artırmak için AK Parti Denizli Kadın Kolları olarak yaptığımız bu etkinliğin gerekli bilinci oluşturmasını diliyoruz” dedi.

Share
459 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?