logo

AK Parti Medya Buluşması Gerçekleştirildi

AK Parti İl Başkanlığı tarafından  düzenlenen ‘ Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Medya Buluşması” , Gazeteci Yazar Adnan Küçük’ün katılımıyla gerçekleşti.

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda konuşan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gazeteci-Yazar Adnan Küçük, önemli mesajlar verdi

 

“Türkiye için gerekliğine inandığımız için yollardayız. Zevk aldığımız için yorgunluk hissetmiyoruz. Ruh zevk alınca beden yorgunluk hissetmiyor” diyerek sözlerine başlayan Küçük;  Daha çok soru cevap şeklinde gerçekleşmesini istediği toplantıda “Cumhurbaşkanı ile meclis arasında arabulucu kim olacak? Sorusuna karşılık olarak “Türkiye’de parlamenter sistem hiç uygulanamadı. Bizde sistemsizlik sorunu var. Sürekli Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında tartışmalar yaşandı. Bedeller ödendi” şeklinde konuştu.

 

“Parlamenter sistem çerçevesinde Türkiye şartlarında yaşanan koalisyonlar olduğuna dikkat çeken Küçük, “Bazı ülkelerde  iyi işliyor. Mesela Almanya.  Ama Türkiye’de koalisyonlar işlemiyor. Son örnek 7 Haziran örneğidir. 5.5 ay hükümet kurulamadı. Bu iki ihtimal Türkiye’yi sistem değişimine itti. Bir daha 7 Haziran yaşanmasın. Cumhurbaşkanı ve Başbakan çatışmasın diye zaruriyet oluştu. İki parti ortak mutabakatta buluştu. Sistem değişimine gitti” dedi.

 

Bir basın mensubunun “Diktatörlük mü gelecek” şeklindeki sorusu üzerine cevap veren Küçük, böyle bir söylemin demokrasiye inançsızlık olduğunun altını çizdi. Küçük, “Eğer bu millet haklarına sahip çıkarsa, bu sisteme bu rejime hiçbir şey olmayacaktır. Dolayısıyla sistemin tek adamlaşmasını engelleyecek olan budur. Ayrıca anayasamızda, demokrasiyi ve cumhuriyeti sağlama alacak hükümler var. Dolayısıyla diktatörlük gelecek demek bu millete olan güvensizlik, demokrasiye olan inançsızlık demektir. Bir defa özgüvenimiz tam olacak. Özgüveni tam olmayanların pozitif iş yapması mümkün değildir. Türkiye’de demokrasinin kökleştiğine ve bundan sonra da geriye gitmeyeceğine inanmalıyız. Ben buna inanıyorum. Bu inancımı da 15 Temmuz ile gerekçelendiriyorum” dedi.

 

“İkinci ülkede olmayan bir sistem getiriliyor” diyerek konuşmasını sürdüren Küçük, “Seçimler ikinci kez yenilenecek. Fransa’da bu var. Çözüm yolu olarak bu ön görülmüş. Cumhurbaşkanının iki kez birlikte seçime gitme hakkı olacak. Üçüncü bir fesih yetkisi yok. Bu Cumhurbaşkanlığı ile meclisi uzlaşmaya zorlayan bir sistem. Kusursuz bir sistem yoktur. Türkiye’de yapılması gereken kusurları az olan sistem aramaktı. Koalisyonun iki başlılığı aşmak için yeni sistem getiriliyor” dedi.

 

Share
677 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?