logo

Aşure; paylaşmanın, dayanışmanın ve birlikteliğin simgesidir

 

Aşure’nin içerisinde bir araya gelen birbirinden farklı nimetlerin aynı ortak ve güzel bir tada katkı sağladıklarına vurgu yapan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; Aşure, paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve kardeşliğin simgesidir. Milletimiz asırlardır sürdürdüğü bu gelenekle, aynı sevinci aynı tasayı beraberce paylaşmaya devam etmektedir. Müslümanlar için dini, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yere sahip bulunan aşure gününün birlik ve beraberliğe dayanışma ve kaynaşmaya vesile olmasını diliyorumdedi.

Aşure günü sebebiyle yazılı bir açıklama yayımlayan Başkan Filiz ;  Açıklamasında devamla şu ifadelere yer verdi:

Aşure gününün içinde bulunduğu ayın adı hicri takvimin başı olan Muharrem’dir. Bunun yanında, bazı tarihî olaylara mazhar olmakla da ayrı bir özellik kazanmıştır. Hz. Aişe’nin bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (S.A.V.)’in Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu bir ay olarak da bilinir.

Aşure gününün manevi ve berraklığı üzerinde Kerbela karanlığının kesafeti de görülmektedir. Hicri 61. yılın 10 Muharrem gününde Kerbela’da peygamber efendimizin torunlarından Hüseyin’in, onunla beraber 70’ten fazla bir çoğu ehlibeyt olan insanın şehit edildiği bir gün. Kerbela’da Hazreti Hüseyin ile şehit edilenleri bir kez daha rahmetle, minnetle ve duayla yad ediyorum.

Allah’ı sevmenin yolu, Allah resulünü sevmekten, onun ailesini ve ehlibeytini sevmekten geçiyor. Hazreti Hüseyin efendimizin yolu Allah’ın ve Kuran’ın yoludur. Haksızlara karşı susmayanların yoludur.

Asırlardan beri Hz. Muhammed (S.A.V.) ve Ehl-i Beyt sevgisi etrafında kenetlenen milletimizin barış, huzur, güven, karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde yaşamasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum”

Share
457 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?