logo

“Avrupa Irkcılığa Göz Yumuyor”

AK Parti MKYK Üyesi, Denizli Milletvekili Av. Cahit Özkan, Fransa’nın Mulhouse kentindeki kundaklama ile ilgili açıklamalarda bulundu. TBMM Avrupa Uyum Komisyonu Üyesi Özkan; “Her fırsatta insan hakları ve demokrasi söylemine başvuran Avrupa ülkeleri, yükselen aşırı sağ ve ırkçılığa göz yummaktadır. Bu suçlara caydırıcı cezalar getirmemektedir.” dedi.

 

Avrupa’da yükselen aşırı sağ ile birlikte, yabancı karşıtlığı, islamofobi ve ırkçılığın gittikçe tırmandığı hatırlatan Özkan;  “Bu eğilimler; fiziksel şiddet, sözlü saldırı, hakaret ve tehdit şeklinde ortaya çıkmakta, özellikle Türk vatandaşlarımızı etkilemektedir. 2011-2016 arasında yaklaşık 800 Türk vatandaşımız bu saldırılara uğramıştır. Son olarak da geçen gün Fransa’nın Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı bölgede meydana gelen kundaklamada 3 Türk vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Her fırsatta insan hakları ve demokrasi söylemine başvuran Avrupa ülkeleri, yükselen aşırı sağ ve ırkçılığa göz yummaktadır. Bu suçlara caydırıcı cezalar getirmemektedir. Aksine toplumdaki yabancı düşmanlığı, özellikle medya üzerinden körüklemektedir.” dedi

Avrupa’yı başta hükümetleri olmak üzere şiddet ve ırkçı söylemlerden vazgeçip, barışın ve adaletin dilini kullanmaya davet eden Özkan yangında ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Mulhouse’un Bourtzwiller Mahallesi’nde meydana gelen yangında Ertunç  ve Aksu ailelerine mensup 3 kişi hayatını kaybetmiş, 3 kişi de ağır yaralanmıştı. Yangınla ilgili açıklama yapan Fransız savcı, yangının kundaklama nedeniyle başladığını açıkladı.

Share
411 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?