logo

AVRUPALILAR TÜRKİYE’Yİ ANLAMAK İSTEMİYOR

Fransız siyaset bilimci Jana Jabbour’dan Erdoğan çıkışı: Boyun eğen bir lider istiyorlar

Fransa’da yaşayan siyaset bilimci Jana Jabbour, Türkiye’nin uluslararası arenadaki yeri ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak Cumhurbaşkanı Erdoğan için, “Boyun eğen bir lider istiyorlar” ifadelerini kullandı

Fransa’nın siyaset bilimi alanında önde gelen üniversitelerinden Sciences Po Üniversitesine bağlı Uluslararası Araştırma Merkezi’nde (CERİ) araştırmacı Jana Jabbour, Türkiye’nin uluslararası arenadaki yeri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BOYUN EĞEN BİR LİDER İSTİYORLAR

Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri değerlendiren, “Türkiye: Farklı bir diplomasinin ortaya çıkışı” adlı kitabın yazarı Jabbour, Türkiye ile AB arasındaki gergin ilişkilerin, AK Parti’nin iktidara geldiği andan itibaren başladığını ifade ederek, “Avrupalıların, Türkiye’nin isteklerini ve amaçlarını yanlış anladığını” kaydetti. Araştırmacı “Avrupa Birliği (AB), Ortadoğu’da güçlü ve Batı’ya hayır demesini bilen bir lider değil, boğun eğen bir lider istiyor” dedi.

AVRUPALILAR TÜRKİYE’Yİ ANLAMAK İSTEMİYOR

AB’nin, Türkiye hakkındaki düşüncelerinin yanlış olduğunun altını çizen Jabbour, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye ve AK Parti’nin istediği, ülkesinin uluslararası arenada hak ettiği yeri bulması ve eşit bir ortak olarak görülmesidir. Avrupalılar, Türkiye’nin uluslararası arenadaki hak ettiği yeri inkar etmeye devam ediyor ve Erdoğan’ı otoriter ve İslamcı bir cumhurbaşkanı olarak görmeye devam ediyorlar ancak Türkiye’nin de istediği, sadece ülkesinin sahip olduğu gücünün bilinmesidir. Avrupalılar bunu anlamak istemiyor.”

 

“TÜRKİYE KARŞITI SÖYLEMLER SEÇİM POLİTİKASI”

Almanya’nın Türkiye karşıtı siyaset izlemesinin, AB ile Türkiye ilişkileri bağlamında ele alınması gerektiğini dile getiren Jabbour, “AB, Ortadoğu’da güçlü ve Batı’ya hayır demesini bilen bir lider değil, boğun eğen bir lider istiyor” diye konuştu. Jabbour, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Almanya’daki genel seçimlerin yaklaşmasıyla Türkiye karşıtı siyasete yönelmesinin tamamen seçim propagandası olduğuna işaret etti.

Avrupalı liderlerin seçimlerde Türkiye karşıtlığının oy kazandırabileceğini düşündüklerini anlatan Jabbour, “Merkel dâhil birçok Avrupa ülkesinin devlet başkanları Erdoğan’ın iktidarda olduğundan beri Batı’ya hayır demesini ve karşı çıkmasını kabul etmiyor”ifadelerini kullandı.

 

“ERDOĞAN, MAZLUMLARIN YANINDA YER ALAN LİDER”

 

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile uluslararası arenada önceki yıllara göre daha fazla yer aldığına, bütün G20 zirvelerinde aktif rol oynadığına işaret eden Jabbour, Türkiye’nin Ortadoğu, Afrika ve Latin Amerika bölgelerine ağırlık verdiğini kaydetti. Jabbour, sözlerini şöyle sürdürdü

 

“Erdoğan, dünyadaki Müslüman mazlumların yanında yer alan bir liderdir. Dolayısıyla Filistin halkının haklarını savunuyor. Son olarak da Arakanlı Müslümanlara yardım etti. Erdoğan’ın mazlumları desteklemesi ve küresel sistemi eleştiren konuşmalar yapması AB’yi rahatsız ediyor çünkü Erdoğan bu konuşmalarla insanların haklarını savunan bir lider olduğunu gösteriyor ve böylece Türkiye’nin prestijini artırıyor.”

Share
383 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?