logo

Bakan Soylu Merkezefendi 2. Olağan İlçe Kongresine katıldı

Bakan Soylu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Denizli’de partisinin Merkezefendi 2. Olağan Merkez İlçe Kongresi’ne katıldı.

Kongrede konuşan Bakan Soylu, Suriye’de 2 bin kilometrelik sınırda huzur oluşturduklarını ifade etti. Azez, Cerablus, Marel’de kaymakamların olduğunu ifade eden Bakan Soylu, “3,5 milyon Suriyeli bugün Türkiye’dedir ve biz bu millet olarak başımızın üstüne taç ettik. Ama nasıl Cerablus’ta, Marel’de, Azez’de, El-Bab’da, 2 bin kilometrelik sınırda oluşturduğumuz huzur ile biz büyük bir milletiz. Biz onlara benzemeyiz. Ben İçişleri Bakanı olarak söylüyorum, Azez’de, Crablus’ta, Marel’de bugün kaymakamımız var, emniyet müdürümüz var, bugün jandarma komutanımız var ve orada tesis ettiğimiz huzur ile birlikte orada yüz bine yakın insanın tekrar kendi toprakları ile buluşmalarını, o çocukların annelerinin, babalarının, dedelerinin hatıraları ile buluşmasını sağlayan biziz, biz büyük bir milletiz” dedi.

“Acaba bunlar bu memlekete mensup mu”

Konuşmasında daha sonra Türk Tabipler Birliği’nin, Afrin konusundaki açıklamalarına değinen Bakan Soylu, duruma tepki gösterdi. “Acaba bunlar bu memlekete mensup mu?” diye kendilerine sorduklarını kaydeden Soylu şunları söyledi:

“Türkiye’nin anlı şanlı dernekleri, bir şekilde odaları en son Türk Tabipler Birliği bu anlayışı duyduğumuzda, bu anlayışı okuduğumuzda ve hissettiğimizde içimiz içimizi yiyor. ‘Acaba bunlar bu memlekete mensup mu?’ diye soruyoruz. Siyaset, bakanlıklar biter ama bilmenizi isterim ki hayatınızın en önemli ve onurlu işi bu memleketin ve bu milletin mensubu olmaktır ve bu millete dahil olmaktır. Biz bu ülkenin vatandaşlarıyız. Savaşta barıştayken bir terör örgütü ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve milletini bir tutmak aymazlıktır, ahlaksızlıktır ve cibilliyetsizliktir başka da hiçbir şey değildir. Ama orada hayır vardır biliyor musunuz? Biz de gelecek nesillere bir ülkeye nasıl ihanet edilir, diye göstermek istediğimizde, bir millet arkasından nasıl hançerlenir diye göstermek istediğimizde gösterebileceğimizin örneklerinde olduğunu bugünlerde hep birlikte yaşıyoruz. Yazıklar olsun bu ülke sizi okuttu. Yazıklar olsun bu millet dişinden tırnağından arttırdı, biriktirdi. Kimisi kara sabanı ile kimisi tarlasında kimisi direksiyonun başında vergi vererek bu okulları imar ettiler, geldiler. Özgürlüğümüze, hürriyetimize kast ediyorlar, bu coğrafyayı esir etmek istiyorlar. Bu dünyada ortaya koyduğumuz huzur ve istikrar iklimini bitirmek istiyorlar. Ne yapalım, bir terör örgütüne teslim mi olalım? Bütün bunları yaparken PKK, PYD, DEAŞ, FETÖ ve DHKPC ile mücadele ediyoruz. Ama bütün bunları yaparken 15 Temmuz’da da bir şekilde bizi bir birimizden ayırmak isteyenlere karşı irademizi apaçık ortaya koyduğumuzun bilinmesini isteriz.”

 

Bakan Süleyman Soylu; “Bugün biz kendi ayaklarımız üzerinde durabiliyorsak ekonomimizin gücünden kaynaklanıyor. Buda kabinede yer alan çalışma arkadaşımız Bakan Zeybekci’nin özverili çalışmalarındandır. Bugün sizlerin arasında bulunmaktan büyük bir onurla sizleri selamlıyorum. Bitlis’te çığ düşmesi sonucu şehit olan kardeşimiz, Astsubay Çavuş Hilmi Öz’ü, bayrağımız, ezanımız ve vatanımız için şehit olan şehitlerimize ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. 16 Nisan’da çok önemli bir adım atıldı. Aslında bugün neyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Tam da ona karşı, Türkiye’ye yeni bir model ortaya koyarak milletimize hizmet edeceğimiz hükümet modeli koyduk. Sizlerde buna evet dediniz. 15 Temmuz darbe girişimi olmasına rağmen, istikrarımızı bozmadan ve en sonunda 16 Nisan’da demokratik bir şekilde sandık başına gittik.

 

Şuanda evlatlarımız tüm dünyaya ders vermektedir. Bugün 3-5 doların hesabı yapıldığı dönemde, ailemizi unutmadığımız, mezarlarımızı paylaştığımız kardeşlerimize sırtımızı dönmedik. Biz geçmişimizi, ahlakımızı, unutan millet olmadık. Bugünde olmadığımızı gösteriyoruz. Bu millet 3 buçuk milyon insana kucak açtı. Suriyelilerin ülkelerine geleceğinden korkanlara şuan ders veriyoruz. Bugün ABD orada PKK’ya PYD’ye destek çıkıyor. Peki derdi nedir? çok iyi biliyoruz…  Bu bir parti kongresi değildir. Bir şey paylaşmak istiyorum, yaptığımız bu kongrelerde, birinci, ikinci veya altıncı kongrede Ahmet’ten alıp Mehmet’e vermek için yapmıyoruz. Biz hedef veren kongreler, tüm ümmetin huzur ve istiklalini temin etmek için yapılan kongreler gerçekleştiriyoruz. Ak Parti sadece 21. Yüzyılda kurulan bir partimidir? Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurduğu bir partimidir? Hayır, Alparslan’ın, Ertuğrul Gazi’nin Osman gazinin, Orhan Gazi’nin bize bıraktığı emaneti taşıyan bir partidir.

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili, “Bugün dünyanın en meşru hareketini gerçekleştiriyoruz.

3,5 milyon insan bizim ülkemizde. Bugün ABD orada terör örgütüne sahip çıkıyor. PYD’ye, PKK’ya sahip çıkıyor. 5 bin TIR silah gönderiyor. Yüzlerce kargo uçağı ile birlikte oraya, o bölgenin kaos içerisine girmesine ve o bölgenin ifade etmek istiyorum ki hercümerç olmasına zemin ve altlık hazırlıyor” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci partilerinin Merkezefendi 2. Olağan Kongresi’ne katıldı. Kongrede konuşan Bakan Soylu, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen “anayasa değişiklik” referandumuna değinerek bugün gelinen noktada doğru bir adım atıldığını ifade etti. Türkiye’yi yarınlara ait hedefleri ile buluşturma potansiyeline sahip yeni bir hükümet modelinin millete sunulduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci, “Ülkemizin zor duruma düşmesini isteyenler her zaman ekonomimizin üzerine oyun oynamaya çalışmışlardır. Eğer bugün biz Bütün dünyaya kendi varlığımızı, kendi zenginliğimizi, kendi özgüvenimizi, kendi gücümüzü ve ayakta durabilme kabiliyetimizi ortaya koyabiliyorsak bilinmelidir ki bu Türkiye’nin bugün geldiği ekonomik kabiliyet ve zenginlikten dolayıdır. 16 Nisan da çok önemli bir adım attık biz. Aslında bugün ne ile karşı karşıyaysak tamda ona rağmen, ona karşı bir mantık ile milletimize bir teklif ile geldik. Türkiye’yi yarınlara ait hedefleri ile buluşturma potansiyeline sahip yeni bir hükümet modelini sizlere sunduk. Allah’a hamdolsun aziz milletimizin yine binlerce yıllık ferasetini ortaya koydu ve geleceğe ait önemli bir adım attı. Üzerinden daha 1 yık geçmedi şu anda karşı karşıya kaldığımız hadiseler 16 Nisan kararımızın ne kadar isabetli olduğunu gösterdi. Ne kadar büyük olursa olsun hiçbir ülkeden ve hiçbir ülkeden sarsılmadan, istikrarı bozulmadan atlatamayacağı birçok badire ve hadiseyi birlikte göğüsledik. Gezi olaylarını, 6-7 Ekim hadiselerini, 17-25 Aralık operasyonlarını, tırmandırılan terörü, etnik fitnelerin, ekonomik operasyonları hep birlikte bu millet olarak atlattık ve 15 Temmuz darbe girişimini yine hep beraber istikrarımızı bozmadan atlattık. 16 Nisan da darbeye ve darbenin arkasında olan güçlere cevabı sandıklı, demokrasi ile verdik” diye konuştu.

“Biz onların bildiği milletlerden değiliz”
Türkiye’nin bütün dünyaya ders verdiğini aktaran Bakan Soylu, Türk milletinin sabahtan akşama kadar menfaat hesabı yapan milletlerden olmadığını dile getirdi. Bakan Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Biz çok güçlü bir ülkeyiz. Bir tarafta evlatlarımız bütün dünyaya büyük bir ders vermektedir. Aslında insanlığını, hürriyetin dersini vermektedir. Aslında komşuluğun sadakatin dersini vermektedir. Aslında herkesin sırtını döndüğü 3-5 doların hesabını yaptığı günlerde, bizim medeniyetimizi unutmadığımızın, ahlakımızı unutmadığımız, annemizin ve babamızın bize öğrettiklerini unutmadığımızın, mezarlarımıza gittiğimizde mezarlarımız ile konuştuğumuzu unutmadığımızın tam 400 yıl aynı sancak altında yaşayan o insanlar ile birlikte onlara sırtımızı dönmediğimizin dersini veriyoruz. Biz onların bildiği milletlerden değiliz. Biz sabahtan akşama kadar menfaat hesabı yapan milletlerden hiç olmadık. Biz bize öğretilenleri unuttuğumuz milletlerden hiç olmadık. Biz geçmişimizi, ahlakımızı, insanlığımızı unutan milletlerden hiç olmadık. Biz ekonomiyi, maddiyatı sadece ve sadece karar verme yeteneğinin birinci haseti olan, birinci öncelik olarak gören milletlerden hiçbir zaman olmadık. Olmadığımızı bugünde gösteriyoruz. 3,5 milyon insana bu millet alnının teri ile kazandığıyla birlikte ev sahipliği yaptı. Dünyanın büyük büyük ülkeleri, konuştuklarında mangalda kül bırakmayan ve konuşurken de hep yüksekten biçen o ülkelerin her biri bin tane daha Suriyeli kendi memleketlerine gelecek diye ürkerken, bu Anadolu medeniyetinin insanın hiç birisi ne ürktü ne de korktu. Çünkü biz beraber nasıl halay çektiğimizi, 400 yıl boyunca bu topraklarda cenazelerimizi, komşuluğumuzu nasıl bir birimiz ile dayanışma içerisinde yaptığımı unutmayan bir milletiz.”

“ABD o bölgenin ifade etmek istiyorum ki hercümerç olmasına zemin ve altlık hazırlıyor”
Konuşmasında daha sonra Afrin harekatına ve ABD’nin PKK ve PYD gibi terör örgütlerine yaptığı silah yardımlarına değinen Bakan Soylu, “Bugün dünyanın en meşru hareketini gerçekleştiriyoruz. 3,5 milyon insan bizim ülkemizde. Her birisi ifade etmek istiyorum ki seslerini kestiler. Bugün ABD orada terör örgütüne sahip çıkıyor. PYD’ye, PKK’ya sahip çıkıyor. 5 bin TIR silah gönderiyor. Yüzlerce kargo uçağı ile birlikte oraya, o bölgenin kaos içerisine girmesine ve o bölgenin ifade etmek istiyorum ki hercümerç olmasına zemin ve altlık hazırlıyor. Pek derdi nedir? Bu sadece bir parti kongresi değildir. Bu sadece bizim bir araya geldiğimiz ve ilçe başkanlarını seçeceğimiz bir kongre değildir. AK Parti 15 yıldır iktidardadır ve yaptığı bütün kongrelerde Ahmet’in görevini Mehmet’e devrettiği bir anlayışı ortaya koymadı. Bu kongreler Türkiye’nin üzerine oynanan oyunlara demokratik bir dirilişin, bu kongreler ‘bizim üzerimize bizim istemediğimiz bir elbiseyi dikemezsiniz, biz hür bir ülke olmak istiyoruz ama aynı zamanda zengin ve güçlü olmak istiyoruz’ diyen bir iradenin tecelli ettiği kongrelerdir” şeklinde konuştu.

 

Dış ve iç güçlerin bizleri nasıl birbirimize düşürmek istediklerini biliyoruz. Bizi bazı çeşitli olaylarla mıncıkladıklarını biliyoruz. Bunların önüne geçmek için oy lazım, sandık lazım. Demokrasi çerçevesinde sizlerin vereceği oylar lazım. Bizler içim içim içimizi yiyoruz. Bakan olmak veya olmamak önemli olan değildir. Bu millete bu vatana hizmet etmektir. Bizde gelecek nesillere örnek vereceğimiz olayları şuanda yaşıyoruz. Bizleri bölmek parçalamak için gezi olayları, Abdi ipekçi, 15 Temmuz senaryoları ortaya koydular. Bizleri asla yıldıramayacaklar, bölemeyecekler…  Bu millet elinden, dişinden kısıp sizlere verdi. Okullarınızı meydana getirdi. Ne yapalım bunlara boyun mu eğelim, tüm terör örgütü ile mücadele ediyoruz. 15 Temmuzda milli irademizi ortaya koyduk.  Bir ülke darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kalmasına rağmen bu ekonomik gücü hala elinde tutması kolay değil ama biz tutuyoruz.

 

Bu ülkeyi yarına taşıyabilmek için bu kongreleri yapıyorsak dışarı çıktığınızda gururla başınız dik olarak çıkacaksınız. Bizim bu kongreleri yapmamızla onlar ne yaparsa yapsın biz bu millete hizmet etmeye devam edeceğiz. Ecdadımızın yapmak isteyip de yaptırmadıklarını torunları yapıyor. Bunu tüm dünya bilsin artık.. Bizler artık bayrağımızı alarak rahatlıkla sallayabiliriz.

 

2019 yılına daha güçlü girmemiz için bu kongrelerimizden sonra kadınımız gencimiz ve yöneticimizle daha çok çalışıp fedakarlık yapmalıyız. Sizler çok büyük güçlüklerin altına el attınız, siz bunları yapamazsınız edemezsiniz diyenlere karşı adam gibi adamın arkasında biz bunları yaparız diyeceksiniz. Türkiye düşmanlarının topu birden gelsin, tankları ile topları ile birlikte gelsinler. Bunlara karşı koyacak bir milletimiz var. Onalar çatlayacaklar patlayacaklar ama biz tankımızı topumuzu, uçağımızı silahımızı kendimiz yapacağız.

 

Bugün burada çok onurlu tabloya şahit oldum. Her iki ilçe başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum ve saygı duyuyorum. Bu iki kardeşimiz asaletli bir davranış sergilemiştir. İnanıyorum ki bu kongreden sonra daha verimli ve hedeflerimize daha emin adımlara ile ilerleyecek bir teşkilatımız olacaktır” dedi.

Share
397 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?