logo

Bakan Zeybekci: Asgari ücret dünyanın hiçbir yerinde yeterli değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TÜRKONFED 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’ne katıldı. Zeybekci konuşmasında asgari ücretle ilgili dikkat çeken tespitlerde bulundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Sheraton Otel’de gerçekleştirilen 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde katılarak konuşma yaptı.

Türkiye’nin, fasoncu bir ülke olarak dünyada Türk mucizesini gerçekleştirdiğini ve dünyanın 17’nci, Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi olduğunu ifadede eden Zeybekci, “Evet artık yeni şeyler söylemek lazım. Fasoncu bir ülke olarak gelebileceğimiz yer buraya kadar, bundan sonrası yok. Onun için girişimcilik önemli.” diye konuştu.

Zeybekci, bilim ve teknolojinin, devletin kurduğu enstitülerin dışına çıkarılması gerektiğini bildirerek, devlet eliyle bilim, teknoloji, Ar-Ge ve tasarım olmayacağını söyledi.

Bazı şeylerin artık cesurca tartışılması gerektiğini dile getiren Zeybekci, sivil toplumun da siyasete destek vererek, siyaseti cesaretlendirmesini talep etti.

ASGARİ ÜCRET 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN GEÇİM ÜCRETİ DEĞİLDİR

Zeybekci, Türkiye’de asgari ücretin olabildiğince yüksek olmasını istediklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemin kaynakları ve imkanları öyle bir noktada olsun ki refah yüksek olsun ama hayatın gerçekleri var. Ülkemizin gerçekleri ve gelirleri var. Ülkemizin sıralamaları var. Asgari ücretin Türkiye’de milli gelire oranına baktığımız zaman hakikaten en üst seviyelerdeyiz, yeterli mi, yetmez biliyorum. Doğruları farklı şekilde konuşmamız lazım. Asgari ücret 4 kişilik ailenin geçim ücreti değildir. Asgari ücret, bir iş için verilebilecek o ülkenin imkan ve kaynaklarını zorlayarak belirlenebilen ücrettir. Yeterli midir, değildir ama bu tartışmalar yapılırken hep beraber susmayalım. Kimse cebinden vermiyor, Türkiye imkan ve kaynaklarıyla veriyor.”

“KESİNTİSİZ HÜKÜMETLER DÖNEMİ GELDİ”

Türkiye’de 16 Nisan’ın ardından asla koalisyon olmayacağını aktaran Zeybekci, siyasette artık öngörülebilir kesintisiz hükümetler döneminin geldiğini söyledi. Zeybekci, “Millet gereğini, üzerine düşeni yaptı. Millet mazeretleri ortadan kaldırdı. Demokrasiyi koruma ve kollamak artık hiçbir kuruma verilmiş bir görev değil, çünkü millet el koydu. Büyük Türk demokrasi devrimi gerçekleşti.” dedi.

Zeybekci, Türkiye’nin, pek çok şeyin altından kalktığını, 2016’nın son çeyreğinden itibaren ihracat ve büyümede istediği sonuçları aldığını ifade ederek, “Büyümeyi ve ihracatı, ihracata ve üretime dayalı büyümeyi sürdürülebilir hale getirdik. Enflasyon ve işsizlikle mücadelede yapılması gereken şeyler var, eksikler var. Yüzde 11 seviyesindeki enflasyon Türkiye’de birçok hastalığın temeli olarak kabul ediliyor. Maliyeti artırıyor, Türkiye’nin ödediği bedelleri artırıyor. Bununla ilgili mücadelede mutlaka ve mutlaka başarılı olmak zorundayız. İhracattaki başarı durup dururken tesadüfen olmadı. Büyüme rakamlarımız, büyümenin yüzde 2,2’sinin ihracattan gelmesi tesadüf değil.” ifadelerini kullandı.

Salonda bulunan bir iş kadınının “Asgari ücret neden hala bin 500 lira” diye sorması üzerine ise Zeybekci, iş adamlarını işaret ederek, “Ona burası karar versin, ben değil. Asgari ücreti kim ödüyor arkadaşlar, siz ödüyorsunuz, eğer gönlünüze hoş gelecekse, elinizi tutan yok. Şuna prim verdirtmeyin; ‘Onlar ne veriyorsa 5 fazlası benden’ var ya. Cebinden verdiğini mi sanıyorsunuz, bir yere sefere çıktık da ganimet mi temin ettik zannediyorsunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, hükümet olarak iş dünyası için istenen her türlü desteği verdiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye olarak 2023, 2033, 2053, 2071’de kendi devlerimizi yaratmak için proje bazlı yatırım teşvik sistemini kurduk. Proje bazlı yatırım teşvik sisteminde şu an itibarıyla biriken, önümüzdeki günlerde inşallah sayın Başbakanımızın ve tabii takdir buyururlarsa sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile büyük bir törenle 81 milyar liraya yaklaşan özel sektör yatırımını, kendi devlerimizi yaratmanın belgelerini vereceğiz. Bir yatırım ve üretim seferberliği, yeni bir teknolojiyle ilgili büyük bir yolculuğun seferberliğini başlatıyoruz Türkiye’de. Bunu siz yapacaksınız, başka biri değil.”

Share
588 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?