logo

Bakan Zeybekci, Erdoğan ile Rusya’ya gitti

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya, Kuveyt ve Katar’ı kapsayan yurt dışı resmî ziyaretlerinin ilk durağı olan Rusya Federasyonu’nun Soçi kentinde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyetinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de yer alıyor.

 

Heyetin ziyaretlerinin ilk durağı Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetine icabet etmekle bir nevi iadei ziyaret niteliğinde oldu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirecekleri görüşmelerde ticari ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere, Suriye’de gelinen son durumu değerlendirip atılacak adımların üzerinde duracaklarını açıkladı. Rusya’yla ikili ticaret hacmini daha önce 100 milyar dolar olarak belirlediklerini de hatırlatan ve bu hedefteki hassasiyetini korumaya devam ettiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu hedefin önündeki engellerin büyük bir oranda kaldırıldığını söyleyebilirim. Geriye kalan son bazı ticari kısıtlamaları da inşallah kısa zamanda kaldıracağız” dedi.

Heyet, Soçi’den sonra Kuveyt Emiri El Sabah’ın davetine icabet etmek üzere Kuveyt’e geçecek. Oradan da Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 3. Toplantısı için Katar’a gidecek.

 

Bakan Zeybekci, uzun bir süredir Rusya ile ilişkilerde önemli bir rol oynuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden heyette Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da var.

Share
656 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?