logo

BAKAN ZEYBEKCİ: “İHRACAT, MAYIS AYINDA YÜZDE 15,8 ARTTI”

BAKAN ZEYBEKCİ: “İHRACAT, MAYIS AYINDA YÜZDE 15,8 ARTARAK 12 MİLYAR 472 MİLYON DOLAR OLDU”

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Mayıs 2017’ye ilişkin ihracat verileri, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla Arçelik Çayırova Kampüsü’nde düzenlenen toplantıda açıklandı.

Bakan Zeybekci, TİM verilerine göre, ihracatın, mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,8 artarak 12 milyar 472 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Bakan Zeybekci, yılın ilk 5 ayında ihracatın yüzde 10 artışla 63 milyar 146 milyon dolar olduğunu belirterek, “12 aylık ihracatımız ise yüzde 5,2 yükselişle 146 milyar 958 milyon dolar, yani yaklaşık 147 milyar dolara ulaştı.” dedi.

Bakan Zeybekci, Şırnak Şenoba Tugay Komutanlığından kalktıktan sonra yüksek gerilim hattına takılarak düşen helikopterde 13 üst düzey askerin şehit düşmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Şehitlere rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Bakan Zeybekci, onların şehadetinin kendilerini derinden yaraladığını, yüreklerin yandığını söyledi.

Şehitlerin hain ellere karşı ülkenin huzurunu, birliğini, beraberliğini koruduğunu ifade eden Bakan Zeybekci, ülkenin birçok kesiminin ekonomide aynı mücadeleyi verdiğini söyledi.

Bakan Nihat Zeybekci, 15 Temmuz ihanet girişimindeki Türkiye’nin duruşu ve tavrına değinirken, 16 Temmuz sabahı çoğu şeyin normal akışında devam ettiğini, sonrasında tüm dünyayla entegre şekilde tüm mükellefiyetlerin yerine getirildiğini hatırlattı.

Türkiye’nin artık etken ülke olarak yoluna devam etmesi gerektiğini belirten Bakan Zeybekci, ekonomik bağımsızlığın garanti altına alınmasını “olmazsa olmaz” şeklinde nitelendirerek yolculuğun bundan sonra da bu şekilde devam edeceğini söyledi.

“2017, ihracatın büyümeye net katkı verdiği bir dönem olacak”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016’nın son 2 ayında başlayan ihracattaki artış trendinin hala devam ettiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2017, inşallah bizim her şeye yeniden başladığımız, ihracat seferberliğini başlattığımız yıl olacak. 2017 uzun zamandan beri ihracatın büyümeye net katkı verdiği bir dönem olacak. 2017 yılının mayıs ayında TİM verilerine göre ihracatımız yüzde 15,8 arttı, 12 milyar 472 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle ihracatımızın ilk 5 ayında net yüzde 10 artış sağlamış olduk. İlk 5 ayda 63 milyar 146 milyon dolarlık ihracat yakaladık. Son 12 aylık ihracatımız ise 146 milyar 958 milyon, yani 147 milyar dolar diyebiliriz. Hükümetimizin Orta Vadeli Program hedefindeki 153 milyar dolarlık hedefi çok daha yukarıya taşıyarak, belki bu sene tarihi zirveyi yakalayarak, bir zamanlar o 157 milyar dolar seviyesindeki tarihi zirveyi de yakalayıp aşarak, yeni bir zirveyi 2017 yılında oluşturacağız.”

TİM rakamları ile TÜİK rakamları arasında fark olduğunu hatırlatan Bakan Zeybekci, TİM rakamlarında altın ihracatı ve serbest limanlarda verilen hizmetler bulunmadığı için TÜİK rakamlarında ihracatın daha yukarılarda olacağını söyledi.

“Türkiye’nin gidişi son derece pozitif ve olumlu”

Ekonomi Bakanı Zeybekci, serbest bölgelerdeki net ihracat, bavul ticareti ve hizmet ihracatının da Türkiye’nin net dış satım gelirleri ve artı verilen alanlar olduğunu belirterek, “Bu rakamlar eklendiğinde Türkiye’nin gidişi son derece pozitif ve olumlu. 2016 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88’e ulaştı. 2017 hedefimiz, yıl sonunda yüzde 90 ve üzerine çıkmak. Orta vadede hedefimiz, Türkiye’nin ihracatının ithalatı karşılama oranında yüzde 100’ü yakalamak.” şeklinde konuştu.

Bu yıl dünya ticaretindeki beklentilerin 2016’ya göre daha üst seviyelerde bulunduğuna işaret eden Bakan Zeybekci, yeni küresel düzende sonsuz iletişim kanalları olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bilgi ve teknoloji üreten, dağıtım ve tüketim kanallarını kontrol etmesi gereken, finansal güvenliği sağlayan etken bir ülke olması gerektiğini ancak bu şekilde 2023 hedeflerine ulaşılacağını ifade eden Bakan Zeybekci, dünyanın her alanda karşılıklı bağımlı hale geldiğini vurguladı.

“Hedefimiz Türkiye’de ortalama büyümemizi yüzde 5,5’in üzerine çıkarmak”

Bakan Nihat Zeybekci, Türkiye’nin artık başka bir noktaya geçmesi gerektiğini belirterek, “145-150 milyar dolar civarındaki ihracat rakamından, 10 bin dolar milli gelir seviyelerinin etrafında çok fazla oyalandık.” dedi.

Bakan Zeybekci, Türkiye’nin, tarım ve gıdada rekabet üstünlükleri olan alanlarının korunacağını, aynı zamanda bilişim teknolojilerinde dünyada bir numara olmayı hedefleyeceğini söyledi.

Arçelik Garage fikrinin çok değerli olduğuna işaret eden Ekonomi Bakanı Zeybekci, Arçelik Garage’ların sayısının artırılması gerektiğini, her yerde bu iklimin oluşturulması, girişimciliği besleyen fikir ve yerlerin çoğaltılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Dünyanın artık yüzde 100 üretim mükemmeliyeti ve yüzde 100 müşteri memnuniyetine doğru gittiğini ifade eden Bakan Zeybekci, şunları kaydetti:

“AK Parti iktidarları olarak bugüne kadar özel sektörle hep omuz omuza olduk. Hedefimiz, özel sektör ile büyümek. Hedefimiz, Türkiye’de ortalama büyümemizi yüzde 5,5’in üzerine çıkarmak ve burada da tutmak. Her yıl 1 milyon yeni vatandaşımıza iş bulmak zorundayız. Bunu da büyümemizi yüzde 6-6,5’ler seviyesinde tutturmamız halinde sağlayabiliyoruz. Türkiye’nin bir açmazı var. Türkiye, yüksek büyümeyi gerçekleştirdiğinde hemen Türkiye’nin önüne çıkan bir engel var; Türkiye’de tasarrufların yetersizliği… “

İhracat ve ihracata dayalı büyümenin önemine dikkati çeken Bakan Zeybekci, Türkiye’nin büyümesinde ihracatın lokomotif haline getirilmesinin en önemli hedefleri olduğunu vurguladı.

“Yüzde 1,5 seviyesinde ihracatın büyümeye katkı verdiğini göreceğiz”

Ekonomi Bakanı Zeybekci, 2017 yılında ihracatın net şekilde büyümeye katkı vermeye başlayacağını belirterek, “Birinci çeyrekte bunu göreceğiz, net ve güçlü şekilde göreceğiz. Yüzde 1,5 seviyesinde ihracatın büyümeye katkı verdiğini göreceğiz, ikinci çeyrekte de göreceğiz ve bunun devamlılığını sağlamak da hükümetimizin en önemli görevlerinden biri olacaktır. 2017 yılında ihracata verdiğimiz destekler 2016 yılına göre en az 3 kat artacak. Hükümet olarak yılsonuna kadar da gerek duyduğumuzda ihracat destekleri için ayırdığımız kaynakları sonuna kadar artırmaya varız.” ifadelerini kullandı.

Gündemin ilk maddesinin hep ekonomi olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Bakan Zeybekci, önümüzdeki dönemle ilgili tedirgin şekilde yola devam etmek için bir gerekçe kalmadığını, ekonomide özel sektörün önünü açmak için yapılması gereken her şeyi gerçekleştireceklerini kaydetti.

“Eximbank’ın 2017’de toplam kredilendirme tutarı 40 milyar dolar olacak” 

Bakan Nihat Zeybekci, 2016 ağırlıklı olmak üzere son 2 yılda uygulamaya konulan gelişmelere değinirken, şu görüşleri dile getirdi:

“Bugün ihracatçılarımız bize ‘İstediğimiz ama vermediğiniz ihracat destekleri var’ diyemez. Ne istendiyse verdik, vermeye devam edeceğiz. Ar-Ge Reform Paketi, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik almış olduğumuz kararlar ki yeterli görmüyoruz, bunun üzerine çalışmaya devam edeceğiz, Uluslararası İşgücü Kanunu gibi çalışmalarımız var. Serbest bölgelerimizi artık dünya standartlarına getirdik.

İhracatçılarımızın bizden istedikleri yeşil pasaport onları rahatlatacaktır. TC pasaportunun itibarını yükseltmeyi hep beraber yapacağız. Uzun zamandan beri çalıştığımız Türkiye Varlık Fonu’nu kurduk. Türkiye Varlık Fonu’nun arkasına da dünyanın en iddialı proje bazlı teşvik sistemini getirdik. Şu an proje bazlı yatırım teşvik sisteminde sonlandırmaya çok yakın olduğumuz yatırımların toplamı 20 milyar liranın üzerine çıktı. Hedefimiz, 2017 yılı sonu itibarıyla 100 milyar lirayı bir noktaya getirmek. Cazibe merkezleri ile ilgili 23 ilimizdeki yatırım teşvik sistemi ile de Türkiye’de bir yatırım seferberliği, uzun zamandan beri artış hızı anlamında hemen hemen sıfır seviyesinde olan özel sektör yatırımlarını 2017 yılında istediğimiz noktaya getirdiğimizi hep beraber göreceğiz.”

Bakan Zeybekci, Eximbank’ın 2017 yılında toplam kredilendirme tutarının 40 milyar dolar olacağını, böylelikle toplam ihracatın yüzde 26’sını finanse eden bir yapının oluşturulması ile Eximbank’ın dünyada bir numara haline geleceğini söyledi.

Kredi Garanti Fonu’nun şu an itibarıyla 200 milyar lira civarında bir krediyi özel sektöre kullandırır hale geldiğini bildiren Bakan Nihat Zeybekci, 250 milyar liraya kadar limitleri olduğunu, gerekmesi halinde bunu daha da artıracaklarını kaydetti.

Türkiye’nin ticaret ortakları ile ilişkilerine de değinen Bakan Zeybekci, “Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararname ile engel ve yasakların çok büyük bölümü kalkmış oldu.” dedi.

Bakan Zeybekci, inşaat demiri ithalatına uygulanan gümrük vergisine ilişkin de, “Dün Bakanlar Kurulu kararını imzaya sevk ettik. Bu hafta sonuna kadar çıkar. Gümrük vergisini aşağı çekeceğiz, KDV’ye zaten dokunmayız.” diye konuştu.

Bakan Zeybekci, konuşmaların ardından beraberindekilerle Arçelik Garage tesislerini gezdi.

 

Share
427 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?