logo

Artık iş üstüne iş koyma zamanı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin istişare toplantısına katıldı. 15 Temmuz işgal girişiminde dahi, kendileri için önceliğin ekonomi olduğunu belirten Zeybekci, “Artık laf üstüne laf koyma zamanı değil, taş üstüne taş koyma zamanı, iş üstüne iş koyma zamanı, üretim bandının yanına bir üretim bandı daha koyma zamanı, müteahhitlerimiz için bir ihaleyi aldıktan sonra ikincisine koşma zamanı.” diye konuştu.
İstişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Bakan Zeybekci, “Temmuz ayında belki ihracat tarihimizin en yüksek aylık artışını yakalayacağız ve 9 aydan beri mütemadiyen kesintisiz ihracat artışımız var. 2016’daki işgal girişimine rağmen, 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 5’lik büyüme sağlıyoruz. Bunun yüzde 2,2’sini ihracattan alıyoruz, bunlar tesadüf mü? Değil bunların hepsi hazırlanmış, planlanmış, hedeflenmiş ve hedeflerin her biri tek tek yerine geliyor. ” ifadesini kullandı.
İkinci çeyrekte yüzde 5’in üzerinde, üçüncü çeyrekte yüzde 7 civarında, dördüncü çeyrekte ise yüzde 5,5-6 seviyesinde büyüme beklediklerine dikkati çeken Zeybekci, ihracatın büyümeye devamlı olarak katkı verdiği bir ortam istediklerine işaret etti.
“İnşaat yurt dışındaki en önemli ihracat kalemi”
Bakan Zeybekci, inşaatın yurt dışındaki en önemli ihracat kalemi olduğunun altını çizerek, sektörün dünyada 9 binin üzerinde proje hayata geçirdiğini söyledi. Rakiplerin paket halinde çalıştığını ifade eden Zeybekci, Türkiye’nin de aynı paketi yaratarak, teknolojisiyle, finasman çözümleriyle projeyi yaparak, işleterek var olması gerektiğini vurguladı.
Türkiye’den Katar’a gönderilen acil tüketim malzemelerine değinen Zeybekci, “Her ne yapılırsa yapılsın, ülkeler arasındaki problemlerde insanların basit insani ihtiyaçlarıyla ilgili böyle dokunuşlar olmamalı. Kim olursa olsun, dünyanın neresinde olursa olsun tam tersi olmuş olsaydı zerre tereddüt göstermezdik. Aynı şey Mısır’da olsa da aynısını yapardık, Suudi Arabistan’da, Bahreyn’de, Birleşik Arap Emirlikleri’nde olsaydı aynısını yapardık… Kardeşler arasındaki bu olumsuz havanın bir an önce bertaraf edilmesi ihtimal dahilinde bayağı yüksek. İnşallah bir an önce çözülür, bölgeyle ilgili dışardan gelen oyun kurucuları tarafından oynanan oyunlar bertaraf edilir… Bugün Katar’da çok önemli bir kardeşlik kazanmış olduk, diğerlerinin kardeşliği de bizim için son derece değerlidir, önemlidir ve vazgeçilmezdir.” şeklinde konuştu.
Nihat Zeybekci, Kuveyt’in gelecek dönem için yaklaşık 150 milyar dolarlık altyapı yatırımları bulunduğuna dikkati çekerek, Körfez’in en önemli fırsat alanlarından biri olduğunu ve Türkiye’nin de Körfez İşbirliği Konseyi’ne dahil olacağını vurguladı.

Share
504 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?