logo

BAKAN ZEYBEKCİ, TÜRKİYE-SIRBİSTAN İŞ FORUMU’NDA KONUŞTU

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan ziyareti kapsamında, başkent Belgrad’da düzenlenen Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki olumlu siyasi iklimi ve iki ülkenin cumhurbaşkanları arasındaki dostluk ilişkisini devamlı kılmak istediklerini kaydetti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sırbistan Ticaret Odası tarafından Halkbank’ın desteği ile düzenlenen iş forumuna Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in yanı sıra iki ülkeden 700’e yakın iş adamı katıldı.

Bakan Zeybekci, gelecek dönemin Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek arasında çok önemli ticaret hacimlerinin yakalandığı bir dönem olacağını belirterek, “Ama en önemlisi, Türkiye ile Sırbistan arasında bugüne kadar kabına sığmayan ticari ilişkilerimiz katlanarak devam edecek.” dedi.

Bunun da en önemli yöntemlerinden bir tanesinin karşılıklı menfaatlerin maksimum düzeyde buluştuğu çok önemli ticari ve ekonomik bir platform oluşturup, bunun üzerine de sürdürülebilir ve öngörülebilir, geleceğe uzanan çok güçlü bir siyasi gelecek, işbirliği ve ekonomik menfaatler geleceği sağlamak olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci, bu kapsamda Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic ile yoğun çalıştıklarını, bunun sonucunda Serbest Ticaret Anlaşması’nı “olması gerekene çok yakın bir noktaya” getirdiklerini ve bugün imzaladıklarını söyledi.

Bakan Zeybekci, 2017 yılı itibarıyla 1,1 milyar dolar seviyesinde olması beklenen dış ticaret hacmini 2020 yılı sonunda 3 milyar dolar seviyesine çıkarmayı planladıklarını kaydederek, “Bunu yapabileceğimize eminim. Çünkü önümüzdeki birçok engel kalktı. Sadece bir tek hedefimiz var. Onu da bu yıl sonunda görüşmeye başlayacağız. Serbest Ticaret Anlaşmamızı bugün güncelledik. Şimdi yeni görüşmeler başladı, tekrar güncellemek üzere. Çünkü orada kamu alımları ve elektronik ticaret eksik kalmıştı. Onu da tamamladık mı Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü mekanizması tam anlamıyla çalışır hale gelecek.” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki kamu alımları dahil Serbest Ticaret Anlaşması’nın da tamamlandığını aktaran Bakan Zeybekci, en kısa zamanda yapılacak bir ziyarette bu anlaşmanın da imzalanacağını ifade etti.

Bakan Zeybekci, bugün ayrıca Sırbistan ile Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşması’nın da yıl sonuna kadar bitirilmesi hususunu ele aldıklarını aktarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki ülke arasında bundan sonra gerçekleşecek en önemli faktörlerden bir tanesi de Sırbistan’a Türk yatırımlarının yoğun bir şekilde gelmesi olacak. İki ülkenin bakanları olarak da biz, bu yatırımların burada sağlıklı bir şekilde, karşılıklı korunması, garanti altına alınması ve sürdürülebilir bir şekilde burada hayatlarına devam etmesi için de gerekli tedbirlerimizi alacağız. Önümüzdeki dönem, Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek arasında çok önemli ticaret hacimlerinin yakalandığı bir dönem olacak. Ama en önemlisi, Türkiye ile Sırbistan arasında bugüne kadar kabına sığmayan ticari ilişkilerimiz, katlanarak devam edecek.”

Share
411 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?