logo

Bakan Zeybekci’den AB’ye rest: ‘Vazgeçilmez değilsiniz’

zeybekci_restEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin vazgeçilmez olmadığını belirterek, önemli olanın AB standartlarını tutturmak olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda “Avrupa Birliği standartlarını tutturduktan sonra birliğe tam üye olmuşuz, olmamışız bizim için önemli değil, olmayabiliriz de” ifadelerini kaydetti.

BASININ SORULARINI YANITLADI

Antalya Belek’te düzenlenen Türkiye-Rusya Medya Forumu’nun açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, daha sonra Türk ve Rus basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

“AKKUYU’DA PROBLEM GÖRÜNMÜYOR”

Rus gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci, Akkuyu Santrali’nin 20 milyar dolarlık, maliyeti çok yüksek bir proje olduğunu ve bugün gelinen noktada projeyle ilgili problemin görünmediğini, santralin gerçekleştirilmesiyle ilgili siyasi iradenin devam ettiğini vurguladı.

“ENERJİYLE İLGİLİ BÜYÜK AVANTAJI VAR”

“İki ülke arasındaki ticaret hacmi 100 milyar dolara nasıl çıkaracak?” sorusuna Bakan Zeybekci, “Türkiye dünyanın en büyük hurda ithalatçısı. Diğer taraftan da dünyanın en büyük çelik, inşaat demiri ihracatçısı. Orada da ilk 3’de yer alıyoruz. Diğer taraftan Rusya demir-çelik sektörüyle ilgili cevherden üretim, ara mamüle kadar olan bölümde de dünyada sayılı ülkelerden bir tanesi. Rusya’nın metalurji sektörünün en önemli avantajlarından biri olan enerjiyi bünyesinde barındıran en önemli ülkelerinden birisi. Hammadde var, yeraltı zenginliği, enerjiyle ilgili büyük avantajı var.

“OTOMOTİV EN ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ ALANLARINDAN”

Diğer taraftan da bu sektörde çok büyük pazarlama ve son ürün haline getirebilecek olan kabiliyete sahip olan Türkiye var. Türkiye, Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticisi ülkelerinden birisi. Bu sektörde dünyada ilk 5’e gidiyoruz. Bu da iki ülke arasında yapabileceği en önemli işbirliği alanlarından. Ağır iş makinelerinde yapılan görüşmeler var. Seracılıkta bu teknolojiyi Rusya’ya götürmek için çalışma başladı. Tataristan’da büyük bir alanda bir Türk firması farklı bir teknolojiyle seracılıkla ilgili yatırımlar yapılıyor” cevabını verdi.

“AB’YE TAM ÜYELİK VAZGEÇİLMEZ HEDEF DEĞİL”

“Avrasya Gümrük Birliği ve Şangay 5’lisi ile nasıl bir işbirliği öngörüyorsunuz?” sorusuna Bakan Zeybekci şu cevabı verdi: “Türkiye, dünyada Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ilişkisi olan tek ülke. Ama bizim Avrupa Birliği ile aşkımız ben doğduğumda başlamış. Avrupa Birliği’ne tam üyelik gibi bir süreç başlamış. Yaklaşık 54 yıldır devam ediyor. Bizim için Avrupa Birliği’ne tam üye olmak vazgeçilmez bir hedef değil. Bizim için stratejik hedef, asıl önemli olan Avrupa Birliği standartlarını tutturmak. Demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükler, şeffaflık, denetim ve tüm bağlamlarda. Türkiye bu anlamda 15 Temmuz’da çok farklı bir moda geçti. İnsanlarının bedel ödediği demokrasisi önünde Türkiye farklı bir şeye geçti, evrensel standartlarının önde giden ülkelerinden biri haline geldi. Avrupa Birliği standartlarını tutturduktan sonra birliğe tam üye olmuşuz, olmamışız bizim için önemli değil. Olmayabiliriz de.”

Etiketler: » »
Share
664 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?