logo

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan Referandum Açıklaması

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü’ndeki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. TBMM Genel Kurulu’nda, 339 oyla kabul edilerek, yasalaşan anayasa değişikliği teklifiyle ilgili emeği geçen herkese teşekkür eden Kurtulmuş, “Herkesin bu zor ve büyük emek harcanan sürece katkısı olmuştur. Sonucun hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. TBMM’de alınmış olunan bu karar yasal prosedürler takip edilerek, milletimize götürülecek. İnşallah en kısa zamanda sandık milletin önüne gelecektir. Bundan sonra söz de karar da nihai olarak milletindir. Milletimiz hangi kararı verirse başımızın üstündedir. Hiç kimsenin de milletin kararı üzerine ilave bir söz söyleme hakkı olmadığı düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Rejim değişikliği tartışmalarına değinen Kurtulmuş, “Mevcut anayasa değişiklik paketi rejim değişikliğiyle ilgili bir paket değildir. Bu bir sistem değişikliği meselesidir. Türkiye’de daha etkin bir yürütme mekanizmasının kurulması için cumhurbaşkanlığı sistemini getiren bir tekliftir. Meclis’te de bu şekilde yasalaşmıştır. Eğer bir rejim değişikliği meselesi tartışılıyor olsaydı bunun egemenliğin kaynağıyla ilgili ve egemenliğin nasıl kullanılacağıyla ilgili birtakım konuları içermesi gerekirdi. Rejim tartışmasından kasıt budur. Egemenlik millet tarafından kullanılırsa bunun adı cumhuriyettir, demokrasidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin egemenliğin nasıl kullanılacağıyla ilgili bir tartışması yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 1923’te rejim tartışmasını sonlandırmış; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak cumhuriyetimiz yoluna devam etmektedir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök’ün Meclis’teki yoklama sırasında, AK Parti’li bazı milletvekillerinin mükerrer oy kullandığı iddiasının sorulması üzerine Kurtulmuş, “CHP’nin artık böyle birtakım mazeretler üretmesine gerek yok. Meclis, kararını verdi. Bundan sonra Meclis’in yapacağı bir şey yok. CHP’li arkadaşlar boşuna heveslenmesin. Meclis defteri kapanmıştır. Bundan sonra halkın kararına bakacağız. Millet oy verecek. Herkes meydanlara çıkacak. Millet ‘Evet’ dese de başımız gözümüz üstüne, ‘Hayır’ dese de başımız gözümüz üstüne. Önce CHP’li arkadaşların bu olgunluk içerisinde bu süreci yürütmeleri gerekir. Bunlardan bir şey çıkmaz” diye konuştu.

Referandum sürecine ilişkin de açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, şunları söyledi: “Meclis, bu kararı Cumhurbaşkanlığı’na iletecek. Cumhurbaşkanlığı da bu kararı onayladıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanacak. Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren 60. günde de referandum yapılacak. İmza süreçlerinin tamamlanmasını, Resmi Gazete’de yayımlanmasını bekleyeceğiz. Ona göre de bir tarih ortaya çıkacak. OHAL başka bir mesele. Tarih bir ortaya çıksın, OHAL sorusunun da cevabı ortaya çıkar”

Share
594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?