logo

BAŞBAKAN YILDIRIM : “SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmek üzere ABD’ye hareket etti. Yıldırım, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Mike Pence ile yapacağı görüşme öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaptı. Yıldırım’a görüşmeleri sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik edecek.

Binali Yıldırım, görüşmelerde Türkiye-ABD arasındaki ikili ilişkilerin ve bölgesel konuların ele alınacağını bildirdi. Yıldırım, ABD ile Suriye

ve Irak meseleleri, FETÖ ile ilgili talepler iletilecek, PYD-YPG ve IŞİD’le mücadele konularında da görüşmeler yapılacak. 

 

Yıldırım, ziyaret sırasında ABD ile yaşanan vize kriziyle ilgili de görüşüleceğini açıkladı. Yıldırım, vize kriziyle ilgili yaşanan son gelişmeleri, ‘Sınırlı da olsa başlaması olumlu’ şeklinde niteledi. Yıldırım, görüşmelerin her iki ülkenin beklentileri açısından verimli geçmesini de umduğunu dile getirdi.

“SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Öte yandan dün ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği, vize yasağı konusunda yumuşamaya ilişkin yaptığı açıklamada Türk hükümetinin ABD çalışanlarını tutuklamayacağına ilişkin güvence verdiğini açıklamıştı. Bugün Esenboğa’da yaptığı açıklamada Binali Yıldırım’a bu soru soruldu. Yıldırım, ‘İki ülke de hukuk devletidir. Bizim onlara güvence vermemiz veya onların bize güvence vermesi söz konusu olamaz. 15 Temmuz darbesinin arkasında Fetullah Gülen’in olduğuyla ilgili net düşüncelerimiz var. O yüzden iadesini talep ediyor ve yine olayla bağlantısı olan kişilerle ilgili benzer taleplerimiz oluyor. Ancak bunlarla ilgili bir güvence istemek söz konusu değil’ dedi.

 

Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarından diğer önce çıkan satırlar ise şöyle:

Özellikle ABD Başkanı Uzakdoğu ziyaretinde olduğu için Sayın Pence ile Türkiye ABD arasındaki bütün konuları ele alacağız. İkili ilişkiler başta olmak üzere bölgesel konularda yaşanan gelişmeleri de değerlendirme imkanı bulacağız. Özellikle Türkiye ABD arasındaki Suriye, ırak meseleleri, FETÖ konusundaki ABD ile ilgili taleplerimiz ve bu konuda bundan sonraki aşama kapsamlı bir şekilde dile getirilecek. Ayrıca PYD, YPG ve DEAŞ ile mücadele konusunda da aramızda mevcut olan bazı sorunların açıklıkla iki müttefikin hukukuna uygun bir şekilde ele almayı planlıyoruz.

Ziyaretimin öncesinde ABD ile Türkiye arasında bir süre önce askıya alınan vizeişlemlerinin başlaması olumlu bir gelişme olarak nitelendirilebilir. Bütün bunları yaparken bizim vazgeçemeyeceğimiz şey ülkemizin, milletimizin hassasiyetleridir. Bu hassasiyetlere karşı tarafın da saygı göstereceğini umut ediyoruz.

 

 

Share
422 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?