logo

Başbakan’dan orman yangınlarına karşı talimat

Türkiye genelinde 40’lı dereceleri gören hava sıcaklıkları ile birlikte çeşitli bölgelerde orman yangınları çıkmaya başladı. Başbakan  Binali Yıldırım da orman yangınlarını gündeminin ilk sıralarına yerleştirdi.

 

BAKAN EROĞLU’NDAN BİLGİ ALDI

Orman ve Su İşleri Bakanı  Veysel Eroğlu’ndan orman yangınları ile ilgili bilgi alan Yıldırım’a son 3 günde 147 orman yangını çıktığı,  Anamur,  Alanya,  İzmir,  Çanakkale ve  Ayvacık’taki yangınların kontrol altına alındığı ifade edildi.

 

24 SAAT BOYUNCA KAMERALAR AÇIK

Gazete  Habertürk’ün haberine göre;  Orman Genel Müdürlüğü’ne ait 776 gözetleme kulesinde 7 gün, 24 saat esası ve 360 derece görüş açılı kameralarla yangın izlemesi yaplığı belirtilirken, aralarında  Ukrayna,  Azerbaycan,  Makedonya,  Bosna Hersek’in de bulunduğu 20 ülke yangın söndürme ekiplerinin,  Antalya’da bulunan merkezde eğitim aldığı kaydedildi.

 

BAŞBAKAN’DAN “EN AZ 5 AĞAÇ” TALİMATI

Başbakan Yıldırım,  Orman Genel Müdürlüğü’nün 19 bin çalışanının yangın söndürme çalışmalarında tam kadro yer almasını ve yanan her bir ağacın yerine en az beş fidan dikilmesini istedi. Yıldırım, “Uluslararası tecrübelere, başarılara sahip de olsanız giden ormanı yerine koymanız yıllar alıyor. On dakikalık mangal keyfinin bedeli çok ağır olabiliyor Ciğerimize ateş düşmesin” değerlendirmesini yaptı.

Share
604 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?