logo

Başkan dahil 11 kişi tutuklandı

Menemen Belediyesindeki “zimmet” ve “irtikap” iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un da aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklandı.

Son dakika: CHP'li Menemen Belediyesi'ne dev operasyon! Belediye Başkanı Serdar Aksoy tutuklandı

Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında “zimmet” ve “irtikap” suçlarından gözaltına alınan, aralarında Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un da bulunduğu 23 şüpheliden 20’si tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Menemen Sulh Ceza Hakimliğinde alınan ifadelerin ardından aralarında Menemen Belediye Başkanı Serday Aksoy’un da olduğu 11 kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

Tutuklanan isimler şu şekilde: Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un yanı sıra belediye başkan yardımcısı Mehmet Cin, şantiye müdürü Kenan Yaşatürk, satın alma müdürü Teoman Tuna, fen işleri müdür yardımcısı Gazi Koşum, muhasebe müdürü Nagihan Karaca, İyi Parti Karabağlar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Tarkan Fikret Çalık, Mustafa İlhan, Gamze Yıldız, Gökhan Uzun, Mustafa Çama.

Mahkeme, Şüphelilerden 7’sini adli kontrol şartıyla, ikisi de tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi.

 


Başkanlığı döneminde bu konuyu duyduğunu ve araştırılması için ekip kurduğunu öne süren Aksoy, imzanın kendisine ait olmadığını iddia etti. Bunun üzerine başkanın imzaladığı tüm kağıtlar İzmir Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı’na incelenmek üzere gönderildi. Emniyetteki sorgusunda, gözaltına alınan isimlerden G.Y.’nin, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) yerine, hurdacılara satılan hurdaları başkanın imzasıyla şantiyeden çıkardığı yönündeki iddiayı reddeden Başkan Aksoy’un, ilgili başkan yardımcısını görevlendirip iç denetim yaptırdığını ve parayı ilgili firmalardan fazlasıyla tahsil ettirdiklerini söyledi.

Başkan Serdar Aksoy, belediye envanterindeki kayıp 18 araçla ilgili soruya, “Benim dönemimden önce olan bir olay. Mali denetim yaptırdım. Araçların bazılarının olmadığı ile ilgili tutanak tutuldu. Bunun üzerine barkod sistemi getirdim” dedi. Başkan Aksoy, banka hesap hareketleri ve oğluna İstanbul’da alınan 1+1 evle ilgili ise, “Ben müteahhidim. Devam eden 16 villa projesi var. Adaylığım dönemimde birçok masraf oldu. Paralar geldi, gitti. Her birinin kaydı var. Gayrimenkullerin ikisi hariç tamamını belediye başkanı olmadan önce aldım. Oğluma ev alınması için dedesi yardımcı oldu” dedi.

 


Menemen Belediyesi’nin temizlik hizmetleri için araç kiralama ihalesini verdiği şirketin adresinin boş apartman dairesi olduğu ortaya çıkarken, bilgisayar alımı yapılan kişinin adresinde demir atölyesi, dezenfektan alımının gerçekleştiği şirketin adresinde ise pizzacı ve dondurmacı bulunduğu belirlenmişti. Başkan Aksoy’un, Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde kullanılmak üzere 45 aylığına 37 milyon bedelle 22 çöp kamyonu kiraladığı belirtilirken, uzmanlar ise 22 çöp kamyonunun satın alındığı takdirde yaklaşık 6 milyon TL maliyete sahip olacağını söyledi.

Aksoy’un, belediyeye ait 161 ton hurdayı da kişisel borcunun ödenmesi karşılığında hurda firmasına bedelsiz verdiği ileri sürüldü. Serdar Aksoy’un, belediye iştiraki Meta-Su A.Ş.’de şirket müdürü olduğu ve ‘huzur hakkı’ adı altında aylık 10 bin TL aldığı da iddialar arasında yer aldı. CHP Merkez Yönetim Kurulu, 16 Kasım’da Aksoy’u oy birliğiyle “kesin ihraç” istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk etmişti. Aksoy ise 18 Kasım’da partisinden istifa ettiğini, görevine devam edeceğini duyurmuştu.

Share
923 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?