logo

Başkan Filiz: Artık kanser hastalarının tedavisi tamamen ücretsiz

 

Kanser hastalarının bu hastalıkla mücadelesinde her an yanlarında olduklarını belirten AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; Kanser hastalarının ülkemizdeki en büyük sorunu olan ücretli tedavi artık tarihe karışıyor” dedi.

Başkan Filiz; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK’nın Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan bir değişiklikle kanser tedavisin artık ücretsiz hale getirildiğini, artık kanser tedavisine ilişkin her türlü ek ücret ya da fark masrafları tarih olacağını kanser hastalarının ilaçlarda olduğu gibi, cerrahi tedavilerde de devlet ve özel hastanelere ödeme yapmayacaklarını söyledi.

Başkan Filiz konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada devamla şu ifadelere yer verdi:

“  5 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de belirtilen tebliğ değişikliği artık yasallaştı. Kanser tedavisi, cerrahisi ve ilacına ilişkin yani kanser hastalığına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesi artık kaldırıldı. Vatandaşlarımızdan; SGK ile sözleşmeli/protokollü sağlık hizmeti sunucuları sunmuş oldukları bu hizmetler nedeniyle hiçbir şekilde ilave ücret almayacak, vatandaşlarımız ceplerinden hiçbir ücret ödemeyecek. Düzenleme öncesi kanser cerrahisi için yılda 240 milyon lira ödüyorken söz konusu düzenleme ile bu ödemeyi yılda yaklaşık 750 milyon liraya çıkartarak kanser hastalarımızın tedavileri tamamen ücretsiz hale getirildi. Böylece kanser tedavisine ihtiyaç duyan vatandaşlar, artık hiçbir ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.”

Bunun SGK ile sözleşme yapan tüm özel hastaneleri kapsadığını kaydeden Başkan Filiz;  “ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Jülide Sarıeroğlu ve Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan’ın da açıkladığı üzere ; Hem kanser hem de diğer tüm hastalıkların tedavisine ve önlenmesine ilişkin yine maliyet unsuru gözetmeksizin iyileştirmelerimiz hızla ve artarak devam edecek. İnsana ve hayata verdiğimiz değeri ve önemi bir kez daha açıkça ifade etmiş olduk. Halkımıza söz verdiğimiz gibi güçlü Türkiye’mizin geleceği adına yaptığımız çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Yeni uygulamanın tüm vatandaşlarımıza sağlıklı bir yaşam getirmesini temenni ediyorum” dedi.

 

Share
434 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?