logo

“Beyaz Saray yönetimi ikircikli ve ikiyüzlü davranmıştır”

 

MHP lideri Devlet Bahçeli TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. ABD’nin Türkiye vizeleri askıya almasına değinen Bahçeli “Hani dosttuk, hani iki ülke hiç olmadığı kadar yakındı. Kısa zaman içinde değişen ne oldu, kimin damarına basıldı? ABD’nin yanlıştan dönmesi yangına körükle gitmekten kaçınması ümit ve temennimdir” ifadelerini kullandı.

“Hani dosttuk? Hani iki ülke hiç olmadığı kadar yakındı?”

Bahçeli, ABD’nin sudan bahanelerle sanal kriz arayışına yeltendiğini, ABD Konsolosluğunda çalışan, çarpık ve kuşkulu ilişki ağları olan bir şahsın bir süre önce tutuklanmasından sonra Büyükelçiliğin skandal bir karara imza atarak Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlardaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“ABD vize engeliyle neyi amaçlamaktadır? Hani dosttuk? Hani iki ülke hiç olmadığı kadar yakındı? Bu masalları Trump anlatmıyor muydu? Kısa zaman içinde değişen ne oldu? Kimin damarına basıldı? Kimlerin uykuları kaçtı, kimler kabus yaşamaya başladı?

İki devlet arasındaki inatçı gerilimlerin vatandaşlarına zarar olarak yansıması hatadır. ABD’nin, dostluk, müttefiklik, stratejik ortaklık vizesinin süresi sanıyorum dolmak üzeredir. Bu hezeyanın, akıl tutulması anlamına gelen kararın iki ülke arasındaki uçurumu derinleştirmekten başka işlevi olmayacaktır. ABD’nin yanlıştan dönmesi, yangına körükle gitmekten kaçınması ümit ve temennimdir.

ABD’yi Kızılderili atasözüyle eleştirdi

MHP lideri ABD’ye bir müttefikini kaybetmemesini tavsiye ederek “Bir Kızılderili sözünde aynen şöyle denilidir; Dur, dinle. Hep konuşursan hiçbir şey duyamazsın.” dedi.

“Misak-ı Milli Türk milletinin yeminidir”

Bahçeli yaptığı konuşmada, “Misak-ı Milli Türk milletinin yeminidir, Türk milletinin varlığının aslında ucu açık sınır alanıdır. Şimdi anlaşıldı mı niye 82 Kerkük, şimdi beli oldu mu niye 83 Musul? Bugünden 84’ü söylemeyeyim, çünkü 85’in heyecanı kalmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Beyaz Saray yönetimi ikircikli ve ikiyüzlü davranmıştır”

ABD’nin, hiçbir zaman Barzani’ye “referandumu yapmayın” demediğini, zamanlamadaki sorunları paylaştığını belirten Bahçeli, “Beyaz Saray yönetimi ikircikli ve ikiyüzlü davranmıştır. Türkiye’nin bölgede inisiyatif almasından rahatsızdır. ABD binlerce kilometre uzaktan gelip operasyon yapacak, bu doğru olacak, Türkiye yanı başındaki musibet ve felaketlere milli çıkarları doğrultusunda tepki verip müdahale edince yanlış olacak. Böyle bir dünya nerede vardır? Böyle bir acizlik nasıl kabul edilecektir?” diye sordu.

“Bizim bu şekilde düşünenlere söyleyeceğimiz şudur: Ya haddinizi bilin ya da ‘Yankee’liğinizi gidin kendi topraklarınızda sergileyin.” ifadesini kullanan Bahçeli, Barzani’nin arkasından itekleyenlerin, onu şevklendirenlerin Trump’ın çevresindeki karanlık yüzler olduğunu vurguladı.

“MHP bitti diyenler sessizliğe büründü”

MHP’nin baraj altında kalacağı eleştirilerine değinen Bahçeli “MHP bitti MHP eriyor diyorlardı. Yüzsüzce konuşuyorlardı. MHP bitiyor, baraj altına gidiyor diyenler ağızlarının payını aldı. Sessizliğe büründü.Bahtiyarız ki milletimiz gerçekleri görmüştür. Aziz dava arkadaşlarım oynana oyunların tüm aktörleriyle görmüştür” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin konuşmasından satır bazı başları:

Türkmeneli şeref konumuzdur. Talan ve yağmasına izin verilmeyecektir. Türkiye vatanımız, Türkmeneli davamızdır. Brüksel’de Avrupalı, Washington’da ABD’li olmadık. Erivan’da Ermeni, Erbil’de peşmerge hiç olmadık. Türk milletinin son kalesiyiz.

“Yel değirmenine karşı Don Kişot’luk yapıyorlar”

Ülkücülere başıbozuk diyen, devlet dışı görev tanımı mı olur diye yazıp çizen güruhu biz iyi tanıyoruz. Ülkücü katilleri yine iş başındalar. Dünya gazetesinde köşe sahibi olan bildik bir akademisyen de bu koroya katılmıştır. Yel değirmenine karşı Don Kişot’luk yapıyorlar.

Biz Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılıyız diyoruz anlamıyorlar. Bize Kerkük’ü Musul’u konuştuk diye kara çalmaya çalışanlar ne anlatıyorlar.

“ABD’nin kripto elemanları iseler, söylesinler bilelim”

Bunlar güya Atatürkçü, güya tam bağımsızlık savunucusu. Bunlar ki gavura dost, Türk’e düşmanlıkta eşikleri aşan, sınırları zorlayan çürük yumurtalardır.

Bir zamanlar Lenin’e gönül vermiş, sonra Mao’nun peşine takılmış, işler sarpa sarınca Atatürk’e sarılmış. ABD’nin kripto elemanları iseler, söylesinler bilelim. Türk düşmanlarına köle olmuşlarsa yardım dilesinler, biz ettik siz etmeyin desinler gereğini yapalım. Ne dediğimizi bal gidi anlıyorlar. Sindiremiyorlar.

Share
366 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?