logo

Biden’dan medet uman zihniyete “YAZIKLAR OLSUN”

CHP’li Ünal Çeviköz’den Biden’a skandal çağrı!

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, “Biden’dan beklentimiz Türk Demokrasisi vurgusu” dedi, KKTC’de kapalı kent Maraş’ın kısmi şekilde yeniden açılmasını desteklemediklerini söyledi, kendi iktidarlarında S-400’lerin aktif hale getirilmemesi seçeneğinin gündeme geleceğini söyledi.

CHP'li Ünal Çeviköz'den Biden'a skandal çağrı! S-400 ve demokrasi...

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz’ün, “Joe Biden’dan beklentimiz, Türkiye için demokrasi vurgusu ve temel hak ve özgürlüklere vurgu yapması” şeklindeki açıklaması siyasiler tarafından eleştirildi.

CHP'li Ünal Çeviköz'den Biden'a skandal çağrı! S-400 ve demokrasi...

TURAN: “MANDACI CHP”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili avukat Bülent Turan: “‘Bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz’ diyen Atatürk’ten Biden’dan başka umudu kalmayan Kılıçdaroğlu’na! İbretle izliyoruz! Mandacı CHP”

CHP'li Ünal Çeviköz'den Biden'a skandal çağrı! S-400 ve demokrasi...

VAHAPOĞLU: “BUNLAR TÜRKİYE’Yİ ABD’NİN EYALETİ Mİ YOKSA MANDASI MI SANIYOR?”

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Dr. M. Hidayet Vahapoğlu: “CHP ne yapmak istiyor.. Şu rezalete bak… CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Joe Biden yönetiminden ‘Türkiye’de demokrasiye vurgu yapmasını’ istemiş… El insaf yahu.. Bunlar Türkiye’yi ABD’nin eyaleti mi yoksa mandası mı sanıyor?”

CHP'li Ünal Çeviköz'den Biden'a skandal çağrı! S-400 ve demokrasi...

YILMAZ: “‘MANDA VE HİMAYE’ ARAYIŞI DEĞİL DE NEDİR?”

AK Parti MKYK Üyesi ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz: “CHP temsilcisi Ünal Çeviköz’ün yeni Amerikan yönetiminden beklentileri ‘manda ve himaye’ arayışı değil de nedir? Demokrasi ticari bir meta değildir, ithal/ihraç edilmez. Demokrasi milletle ve millete güvenerek gelişir.”

CHP'li Ünal Çeviköz'den Biden'a skandal çağrı! S-400 ve demokrasi...

ATAŞ: “MiLLETİNE GÜVENMEYiP, BiDEN’DAN MEDET UMAN BIR ZiHNiYET. YAZIKLAR OLSUN”

AK Parti MKYK Üyesi ve İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş: “Kendi seçmenine, milletine güvenmeyip, Biden’dan medet uman bir zihniyet.. Yazıklar olsun!!! Kişiler değişse de zihniyetler değişmiyor.”

CHP'li Ünal Çeviköz'den Biden'a skandal çağrı! S-400 ve demokrasi...

ÖZKAYA: “AĞA BABALARI DA SİVAS KONGRESİ GÜNLERİNDE ABD MANDASI İSTEMİŞTI. KAFA AYNI KAFA”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili avukat Ali Özkaya: “Bu adam gavur parasıyla üç kuruş etmez. Yazık ki bu ülke adına büyükelçilik yapmış. Ağa babaları da Sivas Kongresi günlerinde ABD mandası istemişti. Kafa aynı kafa, 100 yıl geçse de değişmeyecek…”

CHP'li Ünal Çeviköz'den Biden'a skandal çağrı! S-400 ve demokrasi...

ÇAKIR: “DIŞ ODAKLARDAN DESTEK BEKLEMEK VE BUNU ÇAĞRIYA DÖNÜŞTÜRMEK EN HAFİF İFADE İLE REZALET”

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır: “Ünal Çeviköz’ün açıklamaları CHP yönetiminin zihniyetinin net tezahürüdür. Milletimize hizmet üreterek, proje yaparak, gönüller kazanarak, demokratik seçimlerle iktidar olma çabası yerine dış odaklardan destek beklemek ve bunu çağrıya dönüştürmek en hafif ifade ile rezalettir.”

CHP'li Ünal Çeviköz'den Biden'a skandal çağrı! S-400 ve demokrasi...

ÖZALAN: “CHP, ABD’DEN MÜDAHALE VE YARDIM İSTİYOR”

AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan: “Rezalet! CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, ‘Joe Biden’dan beklentimiz, Türkiye için demokrasi vurgusu ve temel hak ve özgürlüklere vurgu yapması’ demiş. CHP, ABD’den müdahale ve yardım istiyor. Cumhur İttifakı milletin hizmetinde, CHP ve ortakları ABD’nin hizmetinde.”

CHP'li Ünal Çeviköz'den Biden'a skandal çağrı! S-400 ve demokrasi...

ÜNAL ÇEVİKÖZ: “BİDEN’DAN BEKLENTİMİZ TÜRK DEMOKRASİSİ VURGUSU”

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, Amerikan Alman Marshall Fonu (GMF) adlı düşünce kuruluşunun “Türkiye’nin 2021’de Dış Politika Öncelikleri: Ana Muhalefet Partisinden Bir Bakış” başlıklı online panelinde konuştu.

Çeviköz; “Joe Biden’dan beklentimiz, Türkiye için demokrasi vurgusu ve toplanma özgürlüğü gibi tüm temel hak ve özgürlüklere çok güçlü bir vurgu yapması” dedi.

Çeviköz, KKTC’de kapalı kent Maraş’ın kısmi şekilde yeniden açılmasını desteklemediklerini, bunun BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu savundu. Çeviköz, “Kapalı Maraş’ın uluslararası hukuka ve Güvenlik Konseyi’nden geçen düzenleme ve kararlara uygun şekilde açılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Ünal Çeviköz, S-400’lerin aktif hale getirilmemesi seçeneğinin muhtemelen hükümetin gündemine geleceğini, eğer gelmezse de “CHP’nin liderlik edeceği bir sonraki hükümetin gündemine kesinlikle geleceğini” iddia etti ve bu olduğu takdirde Türkiye’nin F-35 uçaklarının ortak üretimi ve satışı programına tekrar dahil edilmesinin beklenmesi gerektiğini savundu.

 Çeviköz, Türkiye’nin Libya’ya silah ambargosunu içeren BM Güvenlik Konseyi kararına uymamakla eleştirildiğini savundu.

AK Parti’den flaş S-400 tepkisi: Türkiye’nin güvenliğini bir siyasi ticaret konusu yapıyorlar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: “S-400’ü iptal edeceğiz diyorlar. Türkiye’nin vatan savunması için, güvenliği için aldığımız bir hava savunma sistemini iptal etmek ne demektir? Kendileri iktidara gelmek için Türkiye’nin vatan savunmasını pazarlık konusu yapıyorlar, Türkiye’nin güvenliğini bir siyasi ticaret konusu yapıyorlar.”

Son dakika | AK Parti'den flaş S-400 tepkisi: Türkiye'nin güvenliğini bir siyasi ticaret konusu yapıyorlar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz’ün, “ABD başkanlık seçimini kazanan Joe Biden yönetiminden beklentilerinin, Türkiye’de demokrasiye vurgu yapması” yönündeki sözlerine ilişkin, “Başkalarından demokrasi talep etmek için yabancı otoritelere ‘siyasi arzuhal’ yazmak utanç verici bir siyasi savrulmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, Twitter’dan, CHP’li Çeviköz’ün, Türk dış politikasına yönelik sözleriyle ilgili açıklama yaptı.
Türk demokrasisinin bedelinin ödendiğini, milletin, iradesinin kimse tarafından gasbedilemeyeceğini demokrasi tarihine silinmeyecek şekilde yazdırdığını vurgulayan Ömer Çelik, “CHP’li Ünal Çeviköz’ün yabancı otoritelerden demokrasi talebinde bulunması vahim bir yaklaşımdır.” ifadelerini kullandı.

CHP’li Çeviköz’ün, Türkiye’nin Libya’da ambargoyu ihlal ettiğine dair şikayetini Amerikalılara ilettiğini, ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden’dan “Türkiye’de demokrasi talep ettiğini” aktaran Ömer Çelik, “Demokrasi anlayışı ‘ithalat demokrasisi’ olan bir anlayış bu. Bu anlayış, yabancı otoritelerden meşruiyet tedarik etmeye çalışıyor. Türkiye’de son kullanma tarihi geçmiş vesayet anlayışları ise ‘vesayet ihracatı’na geçmiş gözüküyor.” değerlendirmesini yaptı.

“TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ VE VATAN SAVUNMASI TİCARET KONUSU DEĞİLDİR”
Demokrasinin banisi ve hamisinin millet iradesi olduğunu belirten AK Parti Sözcüsü Çelik, şöyle devam etti:

“Başkalarından demokrasi talep etmek için yabancı otoritelere ‘siyasi arzuhal’ yazmak utanç verici bir siyasi savrulmalıdır. Demokrasinin dünyaya açık olması başka şeydir, demokrasi için dış payanda ve ithal irade aramak başka şey. CHP’li Çeviköz, Türkiye’nin güvenliği ve vatan savunması için aldığımız S-400’leri iptal edeceklerine dair Amerikan yönetimine açık çek veriyor. Türkiye’nin güvenliği ve vatan savunması ticaret konusu değildir. Bu konuda siyasi pazarlık asla kabul edilemez. Bu zihniyet Libya konusunda ambargoyu deldiğimizi savunarak Fransa’nın tezlerini, KKTC’de Kapalı Maraş’ın açılmasını eleştirerek Yunanistan’ın tezlerini, Suriye’den çekilmemizi isteyerek PYD ve Esed rejiminin tezlerini uluslararası arenada destekliyor ve Türkiye’yi şikayet ediyor.

Demokrasimizin, güvenliğimizin ve milli menfaatlerimizin pazarlık konusu yapılamayacağını bir türlü anlamıyorlar. Bu zihniyete tüm milletimiz karşıdır. Bu zihniyet başkalarından medet ummak ve kendi ülkesini şikayet etmek gibi gayrimeşru bir yoldadır.

Demokrasimiz milli iradeye dayanan, dünyaya açık ve millet dışında dayanak kabul etmeyen bir siyasi değerdir. Değerlerimizi siyasi ticaret maddesi zannedenler demokrasiden hiçbir şey anlamadıklarını gösteriyorlar. Biz siyasi değerlerden yanayız. Bu zihniyet ise tam karşımızda. Demokrasimiz ve güvenliğimiz siyasi pazarlık konusu değildir. CHP yöneticileri vesayet zihniyeti ile yıllarca yurt içinde yaptıklarını şimdi siyasi ithalat yoluyla elde etmeye çalışıyorlar. Bizden alacakları cevap Atatürk’ün veciz ifadesidir: ‘Manda ve himaye kabul edilemez’.”

AK Partili Numan Kurtulmuş’tan CHP’li Ünal Çeviköz’e sert sözler: Demokrasi ABD pazarında satılan bir mal değildir

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz’ün ABD’den medet uman ve mandacılığı resmen kabul ettiği açıklamaları AK Parti’nin de gündemindeydi. Ünal Çeviköz’ün skandal açıklamalarına sert sözlerle yüklenen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Sayın Çeviköz Amerika’dan demokrasi dileniyor. Yazıktır, günahtır, bu milletle dalga geçmeyin. Size oy veren milyonlarca CHP’li seçmeninize de haksızlık yapmayın. Demokrasi Amerikan pazarında satılan bir mal değildir.” dedi.

AK Partili Numan Kurtulmuş'tan CHP'li Ünal Çeviköz'e sert sözler: Demokrasi ABD pazarında satılan bir mal değildir

 

 CHP’li Ünal Çeviköz’ün sözleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Sözlerini cümle cümle çıkardım ki yanlış olmasın. Milyonlarca kardeşimizin oy veridiği bir partinin temsilcisi olarak sözlerine ve fikirlerine dikkat etmesi lazım. Diyor ki, ‘Joe Biden’dan beklentimiz Türkiye için demokrasi vurgusu, temel hak ve özgürlüklere çok güçlü bir vurgu yapmasıdır.’ ABD’de yeni başkan seçildi ya, herkes sıraya geçti. Sayın Çeviköz Amerika’dan demokrasi dileniyor. Yazıktır, günahtır, bu milletle dalga geçmeyin. Size oy veren milyonlarca CHP’li seçmeninize de haksızlık yapmayın. Demokrasi Amerikan pazarında satılan bir mal değildir. Demokrasi bu milletin bedel ödeyerek, bu milletin kanlarıyla sıvanarak, milletin içselleştirdiği bir yönetim tarzıdır. Demokrasiyi bu millet 27 Mayıs’ta şehit Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının şehadetiyle bedelini öderek gerçekleştirmiştir.”

Türk milletinin demokrasi bedelini 27 Mayıs darbecilerine karşı, 12 Eylül darbecilerine karşı ödediğini kaydeden Kurtulmuş, savaşarak, mücadele edilerek ve bedel ödenerek bu günlere kadar gelindiğini söyledi.

 Kurtulmuş, “Bu zat konuşmalarında tabiri caizse, mandacı bir zihniyetle konuşuyor. Hatta daha ilerisini söyleyeyim, tabiri caizse kendisini bir sömürge valisi zihniyetiyle bakan birisinin yerine koyarak konuşuyor. Türkiye başkasından demokrasi dilenecek bir ülke değildir.”ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi uluslararası alanda şikayet ediyor. ‘Türkiye Libya’da BM ambargosunu bozmuştur’ diyor. Daha vahimi, Cumhurbaşkanımız Kıbrıs’ta kapalı Maraş’ı ziyaret etti ya, öyle anlaşılıyor ki ondan da rahatsızlık duymuş. Kendi cümlesini okuyayım, ‘Kapalı kent Maraş’ın kısmi şekilde yeniden açılışını desteklemiyoruz.’ diyor. Sen destekleme. Nerede Türkiye’nin milli menfaati varsa onun karşısında durduğunuz için bu millet de sizi sandıkta da desteklemiyor.”

CHP’li vekil Mehmet Akif Hamzaçebi’den Ünal Çeviköz’e sert eleştiri: Yabancılardan çağrı beklemek züldür

CHP'li vekil Mehmet Akif Hamzaçebi'den Ünal Çeviköz'e sert eleştiri: Yabancılardan çağrı beklemek züldür

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi; CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz’ü eleştiri bombardımanına tuttu.

“YABANCILARDAN ÇAĞRI BEKLEMEK ZÜLDÜR”

Mehmet Akif Hamzaçebi, “Kapalı Maraş’ın kısmen de olsa açılması olumlu bir karardır. Türkiye’nin özgürlükçü demokrasi için yeterli tecrübesi ve kadroları vardır. Bunun için yabancılardan çağrı beklemek züldür” ifadelerini kullandı.

Share
45 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?