logo

Bu gelenek birliktekliği sağlıyor

Bu gelenek birliktekliği sağlıyorÇameli’de  kış gecelerinin vazgeçilmez yemeği olan arabaşı, komşular  arasında kaynaşmaya vesile olan Arabaş’ı Yemeği artık düğünlerde ve mevlidlerinde vazgeçilmezi.

Çameli’de  soğuk kış günlerinin vazgeçilmez damak tatlarından olan “Arabaşı” havaların soğumasıyla birlikte sofralardaki yerini alırken arabaş’ı sadece kışın değil  mevlid yemeklerin vazgecilmesi oldu Çameli Güzelyurt Mahallesinde Hafta Sonu Sülayman Tahsin Yaşar’ın Mevlid Yemeğinde Yüzlerce kişi  aynı sofrada Çameli’nin geleneksel yemeği olan Arabaş’ını hep birlikte tadıp yediler.

KIŞ GECELERİNDE BU ÇORBA PİŞER

Mevlid Sahibi Sülayman Tahsin Yaşar  Arabaşı Yemeği Çameli Yöresinde Pişirilen Arabaşı Çorbası için aileler buluşuyor, hem çorbanın tadına bakıyor hem de sohbetle komşuluk ilişkilerini güçlendiriyor. Yöre halkının kış aylarında adeta Arabaşı etrafında birleşerek, güçlü komşuluk ilişkilerini koruyor.çok kolay hafif bir yiyecek. Kış mevsimine özgü bir yiyecek olduğu için gribal enfeksiyonlara hastalıklara da çok iyi geliyor.Amaç sadece yemek değil birlik beraberliğimizi pekiştirmek ve gelecek kuşaklara bu lezzetli yemeğimizi yaşatmadır” dedi.

İlçede komşuluk ilişkilerinin güçlü tutulmasında Arabaşı’nın yerinin yadsınamaz olduğunu belirten Yaşar “Bu güzel çorbamızı, birlik ve beraberliğimize vesile olması dileğiyle yıllar önce köyümüzde yaparak tüm insanlarımızı bir araya getirmek istedik. Yıllardır soğuk kış gecelerinin güzel bir yiyeceği olan Arabaşı çorbasını yaparak aileleri bir araya getiriyoruz

Etiketler:
Share
622 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?