logo

Cahit ÖZKAN “Cumhurbaşkanlığı Modeli” ile Alakalı Kitap Yazdı

 

AK Parti Denizli Milletvekili Av. Cahit ÖZKAN, 16 Nisan’da gerçekleşecek referandum öncesinde, Anayasa değişiklik paketi ile alakalı yazdığı “Tarihi, Siyasi ve Hukuki Yönleriyle Cumhurbaşkanlığı Modeli” kitabını yayımladı.

 

AK Parti Denizli Milletvekili Av. Cahit ÖZKAN, yeni kitabı “Tarihi, Siyasi ve Hukuki Yönleriyle Cumhurbaşkanlığı Modeli” ile anayasacılık tarihimizi geçmişten günümüze analiz ediyor. ÖZKAN; “Anayasa nedir?”, “Her devlet için ortak bir anayasal metin var mıdır?”, “Siyasi tarihimizde hangi liderler, hangi gerekçelerle başkanlık sistemini savunmuştur?”, “Cumhurbaşkanlığı Modeli, Kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırıyor mu?”, “Değişikliğin ülkemiz açısından avantajları nelerdir?” gibi 40 soruya verdiği cevaplarla, anayasa değişikliğinin gerekliliğini akıcı ve açıklayıcı bir dille ele almış.

Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Sn. Mustafa ŞENTOP’un;

“Bölgenin, Avrupa’nın ve Dünya’nın yeniden inşa edildiği bu önemli dönemde, Türkiye’nin de kendisini yeniden inşa ederek bu sürece katılması mümkündür. Bu dönüşüm ve gelişim sürecinin doğru anlatılması, karar mercii olan milletimizin temel haklarından biridir. Bununla birlikte ülkemizin bu değişim devrini kayıt altına almak ve yazılı metinlere dönüştürmek, bir arşiv ve tarih çalışması olacağı sebebiyle de son derece önem arz etmektedir. Doğru kaynaklarla beslenen, objektif olarak bilgilendirme amacıyla kaleme alınan eserler bugüne ışık tutarken, yapılan çalışmaların kıymetini ve önemini gelecek kuşaklara aktaracaktır.

Tüm bu ilkeler göz önünde bulundurularak, emek ve özenle hazırlanan bu eserin de yaşadığımız dönemin önemli kaynaklarından biri olacağı inancındayım. Değerli arkadaşım Cahit Özkan Bey’i tebrik ediyor, faydalı eserlerinin devamını diliyorum.”

sözleriyle değerlendirdiği eser, referandum sürecinde adından epeyce söz ettireceğe benziyor.

Share
670 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?