logo

Cahit Özkan: “Varlık Fonu” Ekonomik İstikrarımızın Sigortası Olacak

 

Denizli Milletvekili Av. Cahit ÖZKAN, gündemdeki Türkiye Varlık Fonu tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fonun ülkemiz için büyük ve temel bir kazanım olduğunu söyleyen ÖZKAN, Türkiye Varlık Fonu’nun önümüzdeki süreçte ekonomik istikrarımızın sigortası olacağını söyledi.

‘Dev Projelere Yerli Finansman Sağlanacak’

Fonun, ekonomik dalgalanma dönemlerinde, piyasalarda istikrarı sağlayıcı bir rol üstleneceğini söyleyen Milletvekili ÖZKAN, “Türkiye Varlık Fonu; Kanal İstanbul, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı, otoyollar, nükleer santraller gibi dev projelere, kamu borcunu artırmadan, uzun vadeli ve düşük maliyetli finansman sağlayacak.”dedi. Varlık Fonlarının birçok ülkede uygulandığının altını çizen ÖZKAN, “Uluslararası finans sektörlerinde önem kazanan varlık fonları, dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılıyor. Biz de 26 Ağustos 2016’da ‘Türkiye Varlık Fonu’nu kurduk. Bu fon, ülkemizin yüksek potansiyelini çok daha verimli kullanmasını sağlayarak, kaynak üretimimizi ciddi şekilde artıracak, yurt içinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandıracak, dış kaynak temin edecek, stratejik, varlıklarımızı ekonomimize entegre edecek, hem iç piyasada, hem de uluslararası piyasalarda önemli bir aktör haline gelecek.” dedi.

‘Varlık Fonu Şeffaf Bir Şekilde Denetlenecek’

Varlık Fonunun denetimden bağımsız olduğu yönündeki eleştirilere de değinen ÖZKAN, fonun şeffaf ve hesap verebilir olduğunu belirterek, “Fonun denetimi konusunda kimsenin şüphesi olmasın. Fon üç aşamalı denetime tabi olacak. Bağımsız denetim var. Bunun yanında Başbakanlık tarafından görevlendirilen üç merkezi denetim uzmanının, uluslararası standartlara uygun yapacağı denetim var. Ayrıca Meclis denetimi var. Başbakana ve Meclise sunulan yıllık bağımsız denetim raporları olacak. Plan Bütçe Komisyonu bu fonu ve şirketi denetleyecek. Böylelikle üç aşamalı denetim mekanizması sağlanmış olacak. Plan Bütçe Komisyonu her sene hem fonu, hem şirketi, hem alt fonları, hem de şirketin kurduğu şirketleri tek tek denetleyecek.” dedi.

Share
601 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?