logo

CHP İzmir İl Kongresi’nde kavga çıktı

CHP Kırşehir kongresinde yaşanan kavganın ardından, İzmir il kongresinde de kavga çıktı. Kavga nedeniyle, kongreye 15 dakika ara verdi. Aranın sonrasında kongre devam etti.

CHP İzmir İl Kongresi’nde başkan adaylarından Utku Gümrükçü kürsüye çıktığı sırada, “Kerbela şehitlerinden özür dile” pankartı taşıyan bir CHP’li tarafından protesto edildi. Pankart taşıyan kişinin engellenmeye çalışılması üzerine, Gümrükçü’yü ile diğer aday Deniz Yücel’i destekleyen arasında kavga çıktı. Yumruklu kavga nedeniyle kongreye ara verildi.

Pankart açan kişinin CHP milletvekili Tacettin Bayır’a vurmaya çalıştığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, “Alevi-Sünni çatışmasına yol açacak ve mezhepsel bir konuyu buraya dahil edecek hiçbir şeye izin vermemek lazım. Tacettin beye vurmaya çalışınca o zaman kıyameti kopardım zaten” dedi.

SALONDA YUMRUKLU KAVGA

Utku Gümrükçü’nün konuşma yapmak için kürsüye çıkmasından kısa süre sonra bir partili, kürsüye yönelerek, konuşmayı protesto etmeye çalıştı. Partilinin elinde pankart taşıdığı görülürken, pankartın üzerinde ise “Kerbela şehitlerinden özür dile” yazdığı öğrenildi.

Partiliye, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger müdahale edince salon bir anda karıştı. İki adayın tarafları birbirinin üzerine yürürken, bazıları arasında yumruklu kavga çıktı. Taraflar, güçlükle sakinleştirildi.

Olayların yatışmaması üzerine, kongreye 15 dakika ara verilirken, partililerin sakinleşmemesi halinde kongreyi iptal edileceği açıklandı.

Kongre salonundaki gerginliğin ardından verilen arada kürsüye çıkan Utku Gümrükçü, gerginliğin şahsına değil; partiye yönelik olduğunu öne sürdü.

“Deniz Yücel benim kardeşim” diyen Gümrükçü, “Az önce yapılan olaylar, bana değil; partiye yönelik. Bu saldırıyı yapan kişi de 2015 seçimlerinde CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in milletvekilliğinin düşürülmesi için onu şikayet eden kişidir” diye konuştu.

Yaşananlar nedeniyle partisi için üzüldüğünü söyleyen Gümrükçü, şöyle devam etti:

“Partim için üzüldüm. Burası İzmir, demokrasinin beşiği, insan haklarının özgürlüklerin bir arada yaşama kültürünün gelişmiş olduğu bir kent.  Birbirimize daha sıkı sarılmalı, saygı göstermeyi öğrenmeliyiz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, pankart açan kişinin CHP milletvekili Tacettin Bayır’a vurmaya çalıştığını söyledi.

“Bu adam delege olmadığı halde nasıl gelmiş bunun araştırılması gerekiyor” diyen Aksünger, “Alevi-Sünni çatışmasına yol açacak ve mezhepsel bir konuyu buraya dahil edecek hiçbir şeye izin vermemek lazım. Tacettin beye vurmaya çalışınca o zaman kıyameti kopardım zaten. Hem pankarta hem de Tacettin beye karşı yapılan ahlaksızca şeye tepkisiz kalınmaz. Bana kimse saldırmadı. Yaşananlar üzüntü verici. Bu işin altında olanlar disiplin kuruluna sevk edilecektir kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

KIRŞEHİR’DE DE KAVGA ÇIKTI 

Kırşehir Kültür Merkezi’nde yapılan CHP İl Kongresi’nde Divan Başkanlığı’na Ankara Milletvekili Necati Yılmaz yaptı. Kongrede 70 delegenin imzasıyla il başkanlığına yeniden Yılmaz Zengin aday gösterildi. 130 delegenin katılımının beklendiği kongrede bunun üzerine diğer başkan adayı Hüseyin Çakmak’ı destekleyenlerin bir bölümünün Yılmaz Zengin ve ekibine küfür ettiği iddiası salonu karıştırdı. Çıkan arbede kısa sürede kavgaya dönüşünce partililer araya girdi.

CHP Afyonkarahisar İl Kongresinde de gerginlik yaşandı

CHP İl Kongresi’nde eski İl Başkanı Yalçın Görgöz, kürsüye çıkıp konuşma yaptıktan sonra tekrar söz istedi. Divan Başkanı’nın Görgöz’e söz vermemesine rağmen kürsüye çıkarak konuşmasını devam ettirmesi üzerine bir partili arkadan gelip Görgöz’ün boğazına sarıldı. Diğer partililerin de katılmasıyla salon da büyük bir kargaşa yaşandı. Gerginlik, diğer partililerin ve kongrede görevli polislerin araya girmesiyle daha fazla büyümeden önlendi, Görgöz salondan dışarı çıkarıldı.

 

Share
341 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?