logo

CHP’de boykot emrine uymayan isimlere ihraç istemi

 

CHP’de eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, eski milletvekili Dursun Çiçek’in kızı İrem Çiçek ve eski milletvekili Mehmet Sevigen kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi. CHP’nin CNN Türk’ü ve diğer kanalları boykot etme kararının ardından geçtiğimiz günlerde Başak Şengül’ün CNN Türk’teki programına Kocasakal, Ahmet Hakan’ın aynı kanaldaki programına İrem Çiçek, A Haber’deki bir programa ise Mehmet Sevigen katılmıştı.

 

Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı adaylığını açıklayan ancak yeterli imzayı toplayamayan CHP’li Ümit Kocasakal, partisinin aldığı CNN Türk’ü boykot kararına uymadı. Bu boykot kararını ilk delen CHP’li isim Ümit Kocasakal oldu. Kocasakal, CNN Türk’te Başak Şengül’ün sunduğu Akıl Çemberi adlı tartışma programına katıldı.

Boykotu delen bir diğer isim de İrem Çiçek oldu. Çiçek, önceki akşam Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katıldı. İrem Çiçek, boykotu delme kararını şu sözlerle duyurdu; “CHP’de bir görevim yok. Avukatlık mesleğime devam ediyorum. Boykottan haberim var. Daha önce olduğu gibi doğru bildiğimizi her mecrada anlatmaya devam.”

Parti yönetimi bu gelişmeler sonrasında Ümit Kocasakal ve İrem Çiçek’i, CNN Türk’ü boykot kararına uymadıkları için ihraç istemiyle disipline sevk etti.

A Haber’e çıkan Mehmet Sevigen de disipline sevk edildi

2019 ekim ayının sonlarına doğru Sabah’a konuşan ve geçtiğimiz günlerde A Haber’e çıkan Mehmet Sevigen de aynı taleple disipline sevk edilen bir diğer isim oldu.

BOYKOT KARARI

3 Şubat’ta yapılan CHP MYK’da alınan karar gereği CNN Türk’e yönelik boykot kararını Tuncay Özkan açıklamıştı. Özkan, CNN Türk’ün “Partiye ve partililere tuzak kurma, kötü gösterme ve gerçekleri çarpıtma gayretleri nedeniyle kanalın yayın ve programlarına katılınmaması kararı alındı. Yöneticisinden üyesine hiçbir partilimiz CNN Türk kanalına çıkmayacak, yayınlarına katılmayacak ve tuzaklarını boşa çıkartacaktır. Bu kanalın zararlarından korunmak için yurttaşlarımıza CNN Türk yayınlarını izlememelerini, çocuklarına izletmemelerini tavsiye ediyoruz.” sözleriyle açıklamıştı.

cnn türk yayınına katıldılar diye ihraç talebi ile ilgili görsel sonucu

ÜMİT KOCASAKAL’DAN AÇIKLAMA

Bu gelişmelerin yaşandığı ilk anlarda Ümit Kocasakal’ın yayımladığı uzunca bir yazı var. Ümit Kocasakal’ın “CNN Türk’e neden çıktım”isimli bu yazısından bazı ifadeler ise dikkat çekici:

“Boykot kararında şu belirtiliyor: “CHP’li hiç kimse, yöneticisinden üyesine hiçbir partilimiz CNN Türk kanalına çıkmayacak, yayınlarına katılmayacak, tuzaklarını boşa çıkaracaktır “. “Çıkmayacaktır”, “Katılmayacaktır” şeklinde emir kipleri…Yani deniyor ki “tıpış tıpış oturacaksınız”. Adeta bir “emir-komuta” ilişkisini çağrıştıran bu ifade ve yaklaşım tarzı, kanaatimce Partimize uygun değil. hayatım boyunca ifade özgürlüğünün değerine inanmış bir kişi olarak, kendi ifade özgürlüğümü de kutsal sayar, üzerine titrerim. Benim hangi ifade özgürlüğümü ve onun bir parçası olan eleştiri hürriyetimi, ne zaman, nerede, nasıl kullanacağımı kimse belirleyemez.”

“Parti kararına uymadığım söyleniyor. Peki Partinin mevcut bazı yönetici ve üyeleri eylem ve söylemleriyle partimizin ilkelerine ve programına uyuyor mu ? Ya da şöyle sorayım: Kabule göre “boykotu delmek”, partinin programını delmekten, ilkelerini çiğnemekten daha mı ağır ve vahim?”

“Bu süreç benim dışımda bir durum, takdir de bana ait değil. Disiplin ihlali yaptığımı, disiplin ihlali yapan kişinin ben olduğumu düşünmüyorum. Aslında bu ihlali yapan o denli çok kişi var ki, umarım şahsıma gösterilen “hassasiyet”, bunlara da gösterilir. Yukarıda belirttiğim gibi, en büyük disiplin ihlali Partinin ilkelerine ve programına uygun davranmamaktır. Bu yöntem ve uygulamanın; tam da kongre süreçlerinde yaşanan “tek aday” uygulamalarına bağlı olarak parti içi demokrasi sorgulanmaktayken Partimize ne kadar yarar getirebileceği veya zarar verebileceğinin takdirini de Cumhuriyet Halk Partisi tabanına ve kamuoyuna bırakıyorum.”

CNN Türk’e giden İrem Çiçek’in de ihracı istendi!

CHP’nin MYK’sında alınan ve Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan tarafından kamuoyuna duyurulan CNN Türk’e boykot kararına uymadığı gerekçesi ile ihraç talebi ile parti disiplin kuruluna sevk edilen isimlere İrem Çiçek de katıldı. Çiçek, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge’ye katılmıştı. İrem Çiçek, Sputnik Radyo’da Atilla Güner’e, CHP hakkındaki ihraç istemini ve CNN boykotu konusunda düşüncelerini açıkladı…

Milletvekili aday adayı olduğu süreçte parti ile bağ kuran, daha sonra ise partide hiçbir faaliyeti bulunmayan İrem Çiçek’i ihraç talebi ile parti disiplin kuruluna sevk etti.

Gazeteci Atilla Güner’in Sputnik Radyo’daki programı Günün Manşeti’ne telefonla katılan İrem Çiçek, CHP’nin CNN Türk’e uyguladığı boykot kararı ve yayın sırasında Güner’den öğrendiği hakkındaki ihraç talebi hakkında görüşlerini paylaştı.

CHP’nin A takımı tarafından alınan boykot kararının partide aktif görevi olmayanlara bile uygulanmasını demokratik bir yöntem olarak görmediğini belirten İrem Çiçek, “Şu an partiler üstü durmayı daha uygun görüyorum kendim için ve en azından önümüzdeki 10 yıl. CHP’yi eleştirdiğim durumlar da var. Zaten bana da uygun bir şey değil bu. Partinin bir yanlış kararı olduğunda buna yanlış diyebilmeliyim. Dolayısı ile siyasi bir beklentim de olmayacak.Partinin yapması gerekenin ihracı düşünmek yerine gençleri siyasete daha fazla nasıl sokarıza kafa yormak olmalı” dedi.

Share
397 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?