logo

CHP’de Canan Kaftancıoğlu Krizi! Atatürk Tartışması Büyüyor!

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, 9 Eylül Taksim toplantıları etkinliğindeki 1,5 saatlik konuşmasında ‘Atatürk’ ifadesini kullanmaktan kaçınarak devamlı olarak ‘Gazi Mustafa Kemal’ demesi dikkat çekmişti.

CHP’nin 97. kuruluş yıldönümüne denk gelen 9 Eylül günü internet ortamında yapılan Taksim Toplantıları’nın onur konuğu CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Atatürk çıkışı ile CHP içinde yeni bir tartışmaya neden oldu. Canan Kaftancıoğlu’nun bu çıkışı “Atatürk’ü telaffuz etmiyor” tartışmalarına neden oldu. Bazı CHP’li yöneticiler ve milletvekilleri başta olmak üzere birçok kesimin tepkisini çekti.

Yaptığı sunumda Atatürk’e atfen üç kez “Gazi Mustafa Kemal” ismini kullanması üzerine neden Atatürk adını kullanmadığı sorusuna şöyle cevap vermişti:

“Kişilerin isimlerinden söz ederken belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum.”

Bu durum ardından CHP’li vekiller tepki gösterdi. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de bu isimlerden biri oldu. Sertel, “Atatürk diyemeyen bir il başkanını da gereken ders verilmezse bu da bizim en büyük ayıbımızdır” diyerek Kaftancıoğlu’nu sert bir şekilde eleştirdi.

Hüsnü Bozkurt (Konya Milletvekili): “M. Kemal’in askeri olmayı reddeden, Atatürk soyadı ile de sorunlu bir CHP İl Başkanı.”

İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi ise şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin ve üyesi olduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü şükranla anıyorum. ATATÜRK’ü anmak saygının ötesinde onurdur, gururdur. ATATÜRK’ün ismini anmakta tereddütü olanlar O’nunla problemi olanlardır.”

 

Uluç Gürkan “Cevap hiç anlamlı değil. Kasıtlı kullandığını da itiraf ediyor. Bu tutumdan ‘Kurtuluş Savaşı’nın lideri tamam; Cumhuriyet devrimlerine hayır’ anlamı çıkar. Atatürk ifadesine kendini ait hissetmeyen birisinin bırakın parti kademelerinde yönetici olmayı, CHP’ye üye bile olmaması gerekir. CHP Tüzüğü’nün birinci maddesi Atatürk’ü ebedi kurucu başkanı kabul eder

Yine CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, sosyal medya hesabı üzerinden eleştiride bulunarak, “Partimizin bir il başkanı Atatürk demeyi tercih etmezmiş. Millet gönlüne koyup haykırdıktan sonra sen demesen ne yazar. Ama unutma burası CHP. Kafası karışık olanlar iyi bilsin, bu partide 10 Aralık’tan önce 29 Ekim gelir. Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” demesi dikkat çekti.

Skandallarıyla sık sık gündeme gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, daha önce de ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganını militer bulduğunu söyleyerek, “Mustafa Kemal’in yoldaşlarıyız” demeyi tercih ettiği açıklamıştı.

Share
267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?