logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile buluştu

Rusya’ya inen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. 46 gün aranın ardından gerçekleşen yeni görüşme için Erdoğan “İlişkilerimizi daha da güçlendirecek” dedi.

BAŞKANLIK REZİDANSINDA BULUŞTULAR

Erdoğan, havalimanından Devlet Başkanlığı Rezidansı’na geçerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Görüşme, saat 17.20’de başladı.

Putin, Erdoğan’ı rezidans kapısında sıcak bir şekilde karşıladı.

“GÖRÜŞMELERİMİZ, İLİŞKİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEK”

Erdoğan, Putin ile baş başa görüşmeye başlamadan önce gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Erdoğan “Gerek bölgede ikili ilişkilerimiz, bunun yanında bölge sorunlarına yönelik dayanışmamız, geleceğe yönelik güvenimizi de artırıyor. Özellikle bu normalleşme süreci içerisinde gerçekten yoğun bir şekilde bir araya gelişimiz, Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecek.” ifadelerini kullandı.

“TÜM KONULARDA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise “İki ülke, Suriye dahil tüm konularda birlikte çalışıyor. Ticaret hacmimiz son 8 ayda yüzde 30’dan fazla arttı” dedi.

AKAR, ÇAVUŞOĞLU VE KALIN DA KATILIYOR

Görüşmeye, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katılıyor.

Görüşmede, iki liderin Suriye başta olmak üzere bölgesel ve Türkiye ve Rusya’nın ikili ilişkileriyle ilgili konuları görüşmesi bekleniyor.

ORTAK BASIN TOPLANTISI BEKLENİYOR

Putin ve Erdoğan’ın Soçi’deki devlet başkanlığı konutunda yapacakları bire bir görüşmenin ardından heyetlerin katılımıyla toplanmaları ve daha sonra da ortak bir basın toplantısı düzenlemeleri bekleniyor.

Rusya ve Türkiye liderlerinin bu yılki 5. yüz yüze teması olan Soçi’deki bu görüşme, Suriye’de çatışmasızlığın kalıcı hâle getirilmesi için çabaların artırıldığı bir döneme denk geliyor. Zira Putin, hem Suriye içi hem de dışından çeşitli hükümet yanlısı ve muhalif grupların katılacağı bir kongre düzenlenmesini önermişti.

Rus Dışişleri yetkilileri bu kongrede Suriyeli Kürtlerin de yer alması gerektiğini söylerken, Ankara buna karşı çıkıyor.

Kongre dışında Putin ve Erdoğan’ın bir çatışmasızlık bölgesinin yer aldığı İdlib ile Afrin’de işbirliğini görüşmeleri de bekleniyor.

 

EN SON 28 EYLÜL’DE GÖRÜŞTÜLER

Suriye’nin, Putin ve Erdoğan’ın birinci gündem maddesi olması bekleniyor. Fakat iki liderin ortak enerji projeleri, ticari ilişkiler ve S-400 hava savunma sistemi anlaşması gibi ikili ilişkileri ilgilendiren konuları ele alması planlanıyor.

Putin ve Erdoğan’ın bu yılki görüşmelerinin sonuncusu 28 Eylül’de Ankara’da gerçekleşmişti.

Share
493 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?