logo

Davranışsal Kamu Politikaları Ekonomi Bakanlığında Hayata Geçiyor

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, davranışçı kamu politikaları geliştirilmesine yönelik Türkiye’de ilk resmi birimin Ekonomi Bakanlığında kurulacağını bildirerek, “Bütün Türkiye için politikalar üreteceğiz.” dedi.

Bakan Zeybekci, Bakanlıkta düzenlenen, “Davranışsal Kamu Politikaları Projesi”nin tanıtım törenindeki konuşmasında, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore’un Bakanlığa en çok gidip gelen büyükelçi olduğunu belirterek, kendilerine yönelik bu yakınlığından dolayı teşekkür etti.

Birçok konuda bazı küçük dokunuşlarla büyük ekonomik sonuçlar alınabileceğini vurgulayan Bakan Zeybekci, Denizli Belediye Başkanlığı döneminde şehir içme suyu şebekesindeki kayıp kaçakları, dini açıdan haram/helal unsurlarıyla açıklayarak azalttıklarını anlattı. Bakan Zeybekci, yine Denizli merkezde cadde ve sokaklarda çöp konteynerlerinin kaldırılması için çöplerin ayrıştırılması konusunda yapılan çalışmadan da başarılı sonuç alındığını aktararak, “Davranışsal ekonomi, inanın o kadar önemli ki. O kadar çok yanlış şeyi, bir bakışlık, bir dokunuşluk şeyle değiştirme kapasitesi var ki.” ifadelerini kullandı.

“En büyük sıkıntımız farkındalık yaratmak”

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Moore’un şahsında bu projeyi hayata geçirenlere teşekkür eden Bakan Zeybekci, “Biz bu projeyi Nobel Ekonomi Ödülü’nden önce yaptık. Güzel bir tesadüf oldu bunun da olması. İngiltere’nin bu tecrübesini çok önemli buluyorum ve bundan yararlanacağız. Bakan Yardımcımıza söyledim, bunun peşini bırakmayacağız. Zaten bir proje olarak bir kereliğine yapılıp ondan sonra ‘haydi bitti’ değil. Türkiye’de kurulan ilk resmi birim Ekonomi Bakanlığında olacak. Bununla ilgili gerekiyorsa ilk merci daire başkanlığı şeklinde bunu kuracağız, bütün Türkiye için politikalar üreteceğiz. Buna en uygun Bakanlık, merkez burası. Türkiye’nin en seçkin ve en uzman beyinlerinin olduğu Bakanlık burası. Türkiye’nin en iyi eğitimlerini görmüş insanlar burada.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Zeybekci, Bakanlığının çok önemli destek ve teşvikler verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“En büyük sıkıntımız, farkındalık yaratmak ve haberdar etmek. Patron diyor ki profesyonel çalışanın, ‘Ekonomi Bakanlığı fuarlara katılan şirketlere bilet ve konaklama katkısı sağlıyormuş’ ifadesine ‘Bize gelmez o iş, bize mi kaldı o iş?’ diyor. Bunu kırmamız lazım. Bire bir, tek tek yaklaşık 20-25 ilde ben 200 firma ziyaret etti arkadaşlarımız ama artık bunu yazılı, kara kitap halinde, rutin halinde yapmamız lazım. Tüm Türkiye’de en doğrusuna muhataplarımızla birlikte karar vererek yapacağız. Bu çalışmayı devasa bir başlangıç olarak görüyorum Türkiye için. İngiltere’de ve gelişmiş birçok ülkede direkt devlet başkanı veya başbakana bağlı olarak bağımsız birim olarak çalışıyor. Biz, bismillah diyelim, Ekonomi Bakanlığı olarak başlayalım. Eminim çok kısa sürede bunu Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızla da paylaştığımızda biz de aynı yerlere doğru gideceğimizi tahmin ediyorum.”

Bu projenin sürdürülebilirliği konusundaki endişesini de dile getiren Bakan Zeybekci, “Ankara’nın bürokrasi koridorları içerisinde birileri tarafından ‘İcat çıkarmayın arkadaşlar’ deyip kenara itilmesi. İnşallah sağlam bir yapıyla bunu kuracağız.” şeklinde konuştu.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ile bundan sonra çalışmaya devam edeceklerini, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının iş birliğinde projenin yürütüleceğinin altını çizen Bakan Zeybekci, projenin hayata geçirilmesine katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Share
459 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?