logo

Destekler devam edecek

Denizli’ye 2,3 milyar liralık tarım ve hayvancılık desteği

-Ekonomi Bakanı Zeybekci:
-“AK Parti iktidarları dönemi olan son 15 yılda Denizli’mize yönelik tarımsal destekleri 7,2 kat artışla 1,6 milyar liraya, hayvancılık desteklerini ise 51 kat artışla 715 milyon liraya ulaştırdık”
– “Bugüne kadar verdiğimiz bütün sözleri tuttuk, Allah’a çok şükür bu konuda alnımız ak. İnşallah 24 Haziran’dan sonra da yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek”
-“İnanıyoruz ki aziz milletimiz, bol keseden atanlardan değil, memlekette taş üstüne taş koyup icraatlarıyla konuşanlardan yana seçimini yapacaktır”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son 15 yılda Denizli’ye yönelik tarımsal destekleri 7,2 kat artışla 1,6 milyar liraya, hayvancılık desteklerini ise 51 kat artışla 715 milyon liraya ulaştırdıklarını belirterek, “Bugüne kadar verdiğimiz bütün sözleri tuttuk, Allah’a çok şükür bu konuda alnımız ak. İnşallah 24 Haziran’dan sonra da yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek. İnanıyoruz ki aziz milletimiz, bol keseden atanlardan değil, memlekette taş üstüne taş koyup icraatlarıyla konuşanlardan yana seçimini yapacaktır” dedi.
Zeybekci, seçim çalışmaları için geldiği memleketi Denizli’de AK Parti hükümetleri olarak verdikleri tarımsal destekler hakkında açıklamalarda bulundu.
Son 15 yılda Denizli’ye 1,6 milyar lira tarımsal destek verdiklerini belirten Zeybekci, tarım sektörüne yapılan yatırımları çok önemsediklerini, bundan sonra da söz konusu desteklerin devam edeceğini vurguladı.

Denizli’ye yönelik tarımsal destek ödemelerinin 15 yılda 7,2 kat arttığına dikkati çeken Zeybekci, “Havza bazlı üretime dayalı destekleme modeline geçtik. 941 tarım havzasını belirleyerek her havzada en uygun ve en iyi yetişen ürünleri tespit ettik. Stratejik ve arz açığı olan 21 ürünü havza bazında destekliyoruz. Buğday ve yem bitkilerini ise her havzada destekliyoruz. Desteklerimiz bundan böyle de devam edecek. Çiftçimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Mazot maliyetinin yüzde 50’sinin destek olarak üreticiye ödendiğinin altını çizen Zeybekci, “Mazotun yarısı sizden yarısı bizden, diyerek desteğimizi sağlıyoruz. Biliyoruz ki Anadolu, dünyanın en kadim tarım ve hayvancılık coğrafyasına sahip. Bizlere de bunu korumak ve sahip çıkmak düşüyor.” diye konuştu.

Zeybekci, Milli Tarım Projesi ile Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında havzasında desteklenen ürünleri yetiştiren çiftçilerin gübre maliyetlerinin yüzde 40’ını karşıladıklarını da belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“AK Parti iktidarları dönemi olan son 15 yılda Denizli’mize yönelik tarımsal destek tutarını 7,2 kat artışla 1,6 milyar liraya, hayvancılık desteği tutarını ise 51 kat artışla 715 milyon liraya ulaştırdık. Bugüne kadar verdiğimiz bütün sözleri tuttuk, Allah’a çok şükür bu konuda alnımız ak. Her zaman yerli ve milli olanı destekledik. Çünkü biz bu vatanın taşına toprağına aşığız, bizler bu yola vatandaşımızın hizmetkarı olmak için çıktık. Canla başla çalışıp insanımıza faydalı olmak adına ‘daha ne yapabiliriz’in derdindeyiz. İnşallah 24 Haziran’dan sonra da yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek. İnanıyoruz ki aziz milletimiz, bol keseden atanlardan değil, memlekette taş üstüne taş koyup icraatlarıyla konuşanlardan yana seçimini yapacaktır.”
“Kırsal Kalkınma hamlesini AK Parti başlattı”
Bakan Zeybekci, Denizli’ye son 11 yılda 58,7 milyon lira hibe desteği verdiklerini, bu hibelerle 128 yeni tarımsal sanayi tesisi kurulduğunu ve bin 146 kişinin istihdam edildiğini kaydetti.
313 damla ve yağmurlama sulama tesisinin kurulumunu desteklediklerini ifade eden Zeybekci, tüm bu desteklerle kırsal kalkınma hamlesini başlattıklarını söyledi.
Genç çiftçileri çok önemsediklerinin de altını çizen Zeybekci, “Genç çiftçi kardeşlerimize 30 bin liralık hibe desteği 2016’da uygulamaya geçti ve bu kapsamda Denizli’de 2016-2017 yıllarında 408 genç girişimciye 12,2 milyon lira hibe sağladık.” diye konuştu.
Zeybekci, AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) ile Denizli’de toplam yatırım tutarı 200,7 milyon lira olan 298 projeye 90,2 milyon lira hibe sağladıklarını belirterek, bu kapsamda 2 bin 555 kişiye yeni istihdam oluşturduklarını da aktardı.

Share
625 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?