logo

BAKAN ZEYBEKCİ, RUSYA MİLLİ GÜNÜ RESEPSİYONUNA KATILDI

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sergey Panov’un ev sahipliğinde büyükelçilikte düzenlenen milli gün resepsiyonuna katıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ve Rusya arasında yaşanan problemlerin çok büyük oranda halledildiğini düşündüğünü belirterek, “Doğal zenginlikleri, altyapısı ve teknolojik farklılıkları itibarıyla birbirini bu kadar iyi tamamlayan ve aynı zamanda da komşu olan iki ülke büyük bir fırsat demektir.” dedi.

Rusya Federasyonu’nun 27.kuruluş yıl dönümünü tebrik eden Bakan Nihat Zeybekci, Türk hükümeti, devleti ve ülkesi adına iyi dileklerini iletti.

Bakan Zeybekci, Türkiye ve Rusya’nın, birbirinin rakibi olan iki ülke asla olamayacağını vurgulayarak, “Çünkü, Türkiye ile Rusya dünyada belki birbirini tamamlama kabiliyeti en yüksek olan iki ülke. Doğal zenginlikleri, altyapısı ve teknolojik farklılıkları itibarıyla birbirini bu kadar iyi tamamlayan ve aynı zamanda da komşu olan iki ülke büyük bir fırsat demektir bizim için.” diye konuştu.

Bu büyük fırsatın değerlendirilmesi yolunda, zaman zaman problem ve sıkıntıların yaşandığını kaydeden Bakan Zeybekci, “Bu sıkıntıların veya problemlerin en üzücüsü, bizi Türk halkını derinden yaralayanı çok değerli Büyükelçimiz Andrey Karlov’dur. Kendisini, ülkem ve milletim adına tekrar burada hatırası önünde, saygıyla anıyorum. O iki ülkenin dostluğuna, beraberliğine ve birlikteliğine yapılan bir saldırıdır. Büyükelçinin şahsına yapılan bir saldırı değildir, hem Rusya’ya hem Türkiye’ye yapılan bir saldırıdır. Kendisinin hatırasını, ilişkilerimizi en üst seviyeye çıkararak uzun yıllar yaşatacağız. Türk halkı onu asla unutmayacaktır, iyi dileklerle anacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Zeybekci, iki ülke arasında yaşanan problemlerin çok büyük oranda halledildiğini düşündüğünü dile getirerek, “Problemlerin aşılmasında her iki ülkenin özellikle Dışişleri ve Ekonomi Bakanlıkları temsilcileri, Sayın Erdoğan ve Putin’in liderliğinde büyük gayret gösterdiler. Bu sebepten dolayı da son dönemde en çok gittiğim ülke Rusya oldu. En sonunda Rusya ve Türkiye olarak birbirimize şunu söyledik; ‘Yasakların kazananı yoktur, her iki taraf da kaybeder.’ Belki birisi biraz az, birisi biraz fazla kaybeder ama her ikisi de kaybeder. Fakat serbesti ve liberalizmin olduğu, yasakların olmadığı ortamda her iki taraf da kazanır. Biz kazanmayı seçtik.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl İzmir Uluslararası Fuarı’nın ortak ülkesinin de Rusya olduğuna değinen Bakan Zeybekci, “Yaşasın Türkiye-Rusya dostluğu” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Share
473 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?