logo

Emekli maaşı zammı ne kadar olacak?

Yaklaşık 12.3 milyon emekli Ocak zammını merakla bekliyor. Ocak’ta emeklilerin hem maaşları hem ek ödemeleri yükselecek. Yüzde 5 ek ödeme için maaş sınırı da artacak.

Yaklaşık 12.3 milyon emekli Ocak zammını merakla bekliyor. Ocak’ta; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranında zam, memur ve emeklilerine ise yüzde 4 artış ve bu yılın ikinci 6 aylık döneminde TÜFE yüzde 5’i aşarsa enflasyon farkı yansıtılacak.

Merkez Bankası’nın beklenti anketinden 6 aylık enflasyon tahmini yüzde 7.3 olarak çıktı.Bu tahmine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 7.3 zam yapılabilecek. Memur emeklilerinin yüzde 4’lük zam oranı ise enflasyon farkıyla yüzde 6.3‘e ulaşacak. Ocak’ta maaşlar artacağından, her ay verilen ek ödemelerin tutarları da yükselecek.

Maaşın yüzde 4’ü, yüzde 5’i oranında olan ek ödemenin tutarı, yeni aylıktan hesaplanacağı için zamlanacak. Ayrıca yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırı da memur maaş katsayısındaki artışla yükselecek. Bu sınır, artış 6.3 olursa bin 298 liradan bin 379 liraya ulaşacak. Yani maaşı bin 379 liranın altında olanlara yüzde 5, üstünde olanlara yüzde 4 oranında ek ödeme verilecek.

 

Share
249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?