logo

Enflasyona sera freni

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, enflasyondaki artışın temel sebebinin gıda fiyatlarındaki yükseliş olduğunu belirterek, “Gıda grubunun enflasyona en fazla olumsuz katkı veren ürün grubu olduğu dikkate alınarak, seracılık faaliyetleri destek kapsamına alınmıştır” dedi.

Bir soru önergesini yanıtlayan Bakan Zeybekci, şunları kaydetti:

“Şubat ayı enflasyonunun aylık bazda artışının temel sebebinin gıda fiyatlarındaki yükseliş olduğu görülmektedir. Enflasyonun beklentilerden yüksek gelmesinde özellikle taze meyve ve sebze fiyatlarında artış yaşanmasının etkili olduğu görülmektedir. Bakanlığım tarafından gıda grubunun enflasyona en fazla olumsuz katkı veren ürün grubu olduğu dikkate alınarak, seracılık faaliyetleri destek kapsamına alınmıştır.

Seradan çıktıktan sonra ürünlerin toplanması, depolanması, taşınması, tüketim pazarlarında depolanması üst seviyede destek ve teşvik kapsamındadır. İlaveten, gümrük vergilerine müdahaleler yapılmakta, arz-talep dengesi, üretim maaliyetleri, yurt içi ve yurtdışı fiyatlar ile döviz kurları yerli üretimde sürekliliğin sağlanması, üreticinin menfaatlerinin korunması ve memnuniyetinin temin edilmesi ile tüketici refahının tesis edilmesi ve aşırı fiyat dalgalanmalırana fırsat verilmemesi hususları dikkate alınarak ithal talebinin azaltılmasına yönelik çalışmalar yürütülmekte.”

Share
429 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?