logo

ENGELLERİ HEP BİRLİKTE AŞIYORUZ!

 

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Dünya Engelliler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında medeniyetin ve gelişmişliğin en temel göstergesinin engelli bireylere sağlanan imkânlarda saklı olduğunu söyledi. Şahin Tin; “Engellilere yönelik attığımız adımlar toplum bilincimizi güçlendiriyor ve engelleri hep birlikte aşıyoruz” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle mesaj yayımladı. Milletvekili Şahin Tin, yayımladığı mesajında AK Parti hükümetlerinin engellilerle ilgili her türlü yasal düzenlemeyi hayata geçirdiğini, uluslararası hukuka uygun ve hatta evrensel kuralların üstünde mevzuatları da daha iyi seviyelere taşıdıklarını söyledi.

FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLADIK

Engellilerin sosyal yaşama katılması ve fırsat eşitliği sunulması için gereken adımları kararlılıkla attıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin; “AK Parti olarak engelli bireylere yönelik önemli düzenlemelere imza attık. Biz sadece engellilerimizin haklarını düzenleyen ve kapsayan kanunu çıkartmakla kalmadık. Aynı zamanda engelli kardeşlerimizin hızla sosyal yaşama nasıl katılabileceğine dönük çalışmalar da yaptık. Her bireyin bir engelli adayı olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle doğumdan çocukluk evresine, gençlik çağından eğitim hayatına, iş hayatına atılmasından emeklilik dönemine kadar yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik projeler hayata geçirildi” dedi.

ENGELLİ BİREYLERİ ÇALIŞMA HAYATINA KATTIK

Engelli bireylere yönelik eğitim ve sağlık başta olmak üzere istihdam konusunda da büyük atılımlar gerçekleştirildiğini belirten Milletvekili Şahin Tin; “Engelli kardeşlerimizin sürdürülebilir istihdamını son derece önemsiyoruz. Bu bağlamda birçok örnek projeyi hayata geçirdik. Kamu ve özel sektörde engelli çalıştırması yönünde yaptığımız düzenlemelerin yanında engelli istihdamına alternatif olarak iş kurmak isteyen engelli girişimcilerimize destek kapılarını sonuna kadar açtık. Sadece kamuda engelli çalışan sayısını 2002 yılına oranla 10 kat artırdık. 2002 yılında 5.777 engelli memur istihdam edilirken, bugün bu sayı 53. 964 kişiye ulaştı. İşgücü piyasasına girmekte zorlanan ruhsal ve zihinsel engellilerin korumalı işyerlerinde çalışmaları konusunda da önemli destekler sağlanıyor. Bu hususla ilgili de her bir engelli için işverenlere aylık 650 lira ödeme gerçekleştiriliyor” dedi.

HER NE GEREKİYORSA YAPIYORUZ

Engellilerin günlük yaşantılarında ihtiyaç duydukları hizmetlere ulaşabilmeleri için imkânları her alanda seferber ettiklerini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Erişilebilirlik evrensel bir yaklaşımdır. Bu nedenle erişilebilirlikle ilgili önemli çalışmalar yaptık. Resmi kurumlar, hastaneler, toplu taşıma araçları ve eğitim kurumları gibi alanların engellilerin kolay erişimine imkân sağlayacak hale getirilmesini sağladık. Engellilerin sosyal hayata katılımı konusunda 2011 yılından bugüne hazırlanan projelere 15 milyon 689 bin lira destek sağlayarak, yaklaşık 1 milyon 750 bin kişiye doğrudan ulaşılması sağlandı. Engellilerin bakımları konusunda da birçok model geliştirip ihtiyacı bulunanlara devletimizin tüm imkânları seferber edildi. Bugün itibariyle Türkiye genelinde 317 bakım merkezinde 23.619 engellimize yatılı bakım hizmeti verildiğini hatırlatmak isterim. Yine engellilerimizin sosyal hayata katılım sağladığı ve birlikte kaldığı toplamda 142 umut evi bulunmaktadır. Bu umut evlerinde de yaklaşık 802 engellimiz hizmet almaktadır. Bu çalışmaları elbette yeterli görmüyoruz. Daha iyi modeller geliştirerek engellilerimizi hak ettikleri değere taşımak için elimizi taşın altına koymaya, her türlü sorumluluğu bir insanlık vazifesi olarak omuzlamaya devam edeceğiz. Engellilerimiz için her ne gerekiyorsa yapmanın gayretinde olacağımızın özellikle altını çizmek istiyorum. Bu düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle tüm engelli bireylerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Share
344 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?