logo

Eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşuyorlar

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’dan garip bir sosyal medya paylaşımı geldi.

IŞIKLAR YANIYOR

Yıldırım, Anayasa Mahkemesi binasının gece vakti çekilmiş resmini paylaşarak “ışıklar yanıyor” ifadesini kullandı. Yıldırım’ın bu mesajı eski Türkiye döneminde vesayetçiler tarafından sık sık kullanılan “genelkurmayın ışıkları yanıyor” mesajını ve darbe imasını akıllara getirdi.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi’nin CHP milletvekili Enis Berberoğlu ile ilgili verdiği hak mahkumiyeti kararı bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yok hükmünde sayılmıştı. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin yeniden yargılama talebini geri çevirmişti.

GERİ ADIM ATTI

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım; sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki şahsi hesabından saat:20.17‘de açıklamada bulundu ve Anayasa Mahkemesi’nin çalıştığını ima ederek, “Işıklar yanıyor” ifadelerini kullandı.

Engin Yıldırım; saat 22.20’da yeni paylaşımda bulundu ve “‘Işıklar yanıyor’ derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil” iddiasında bulundu.

Engin Yıldırım gelen tepkiler üzerine hesabını askıya aldı.

Çok sayıda siyasi isim ve sosyal medya kullanıcısı konuya ilişkin paylaşım yaparken bazı isimler Engin Yıldırım’ı istifaya davet etti. CHP’li Kenan Yücesoy ise yaptığı paylaşımda Yıldırım’a destek oldu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: IŞIKLARIMIZ HİÇ SÖNMÜYOR

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan paylaşımda İçişleri Bakanlığı binasının dışarıdan çekilen fotoğrafına yer verilerek “Işıklarımız hiç sönmüyor” ifadesi kullanıldı.

İSTİFA ETSİN!

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: “Dün ‘Genelkurmay’ın ışıkları yanıyor’ diyerek darbecilere selam çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin!

KANDİLLERİNİ TEK TEK SÖNDÜRDÜK

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy da; “Demokrasiye ve milletimize meydan okuyanların Kandillerini, tek tek söndürdük. Yine söndürürüz” ifadeleriyle skandala tepki gösterdi.

ADALET BAKANI: IŞIKLARI MİLLET AÇAR, MİLLET KAPATIR

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Twitter’dan yaptığı paylaşımda Yıldırım’ın sözlerine sert tepki verdi. Gül, “Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları Millet açar, Millet kapatır.” ifadelerini kullandı.

 KENDİNİZE GELİN!

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan konuya ilişkin yaptığı paylaşımda “Bu saçma ve ucuz trollüğe önce AYM Başkanı ve diğer AYM üyeleri dur demelidir! AYM üyesi olmuş birinden devlet adabı, yargıç ağırlığı ve ciddiyeti beklemek hakkımız! Bı imalı ifadenin ne demek olduğunu bilmiyor muyuz?! Bu ne saçmalık, kendinize gelin!” ifadelerini kullarak Engin Yıldırım’ın paylaşımına tepki gösterdi.

MUSTAFA VARANK: MİLLETİMİZ LUZÜMSUZ IŞIKLARI SÖNDÜRMEYİ İYİ BİLİR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank darbeye yönelik paylaşıma “AYM üyeleri arasında belli ki vesayet özlemi çekenler var. Kimse merak etmesin; milletimiz feraset sahibidir, lüzumsuz ışıkları söndürmeyi iyi bilir.” sözleriyle tepki gösterdi.

MUŞ: “HİÇBİR KURUM YADA KİŞİ MİLLİ İRADEYE GÖZDAĞI VEREMEZ”

AK Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Dr. Mehmet Muş; “Anayasa Mahkemesi üyesinin tehdit iması içeren ‘AYM’nin ışıkları yanıyor’ sözlerini kınıyoruz. Hiçbir kurum yada kişi milli iradeye gözdağı veremez. Jüristokrasi heveslilerine bu millet fırsat vermez!” ifadelerini kullandı.

MİLLETİMİZ EN GÜZEL CEVABI VERMİŞTİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Betül Sayan Kaya yaptığı paylaşımda “Darbeci zihniyetin tehditkâr söylemiyle konuşan Anayasa Mahkemesi üyesinin “AYM’nin ışıkları yanıyor” sözlerini kınıyoruz. Darbeci, muhtıracı, vesayetçi ve baskıcı zihniyete milletimiz en güzel cevabı vermiştir, verecektir. Bugün karşınızda Yeni Türkiye var.” ifadelerini yer verdi.

ÖZTÜRK: “BU DİL HUKUK ÜZERİNDEN BİR TEHDİT VURGUSUDUR VE KABUL EDİLEMEZ”

MHP Kırıkkale Milletvekili avukat Halil Öztürk; Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın paylaşımını eleştirerek, Işıklar yanıyor metaforu düne dair farklı algıları beslemekte olup hukuk dilinde yeri yoktur. Anayasa Mahkemesi üyeleri üsluplarına dikkat etmeli ve işini yapmalıdır. Bu dil hukuk üzerinden bir tehdit vurgusudur ve kabul edilemezdir” dedi.

Halil Öztürk; Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) geçtiğimiz günlerde; görev ve yetki sınırlarını aşarak, beraberinde TBMM’yi de hiçe sayarak, eski bir milletvekili hakkındaki tartışmalı gerekçeli kararını açıkladığını söyledi.

Halil Öztürk; şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi, yetkisini aşan söz konusu bu kararıyla; Sayın Genel Başkanımızın (MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli) deyim yerindeyse bir ‘Divan-ı Ali’ kurulması yönündeki tespitinde, ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya koymuştur.”

“Bugün ise İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi; Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararına tokat gibi bir cevap vererek, eski milletvekilinin yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmetmiştir.”

“Bu kapsamda 14. Ağır Ceza Mahkemesi; ‘6216 sayılı Kanunun 50. maddesinin 1. fıkrasının son cümlesinde ayrıntılı olarak belirtildiği üzere, AYM ihlal kararından sonra hiçbir şekilde yerindelik denetimi yapamaz’ demiştir.”

“Sayın Genel Başkanımız’ın (Devlet Bahçeli) öngördüğü üzere; Türkiye’de ‘Parlamenter Sistem’in oluşturduğu kurumların yeniden yapılanması ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne fonksiyonel açıdan müzahir noktaya taşınması artık kaçınılmaz bir zarurettir’ Milletimizin beklentisi de bu yöndedir.”

“Işıklar yanıyor metaforu düne dair farklı algıları beslemekte olup hukuk dilinde yeri yoktur. AYM üyeleri üsluplarına dikkat etmeli ve işini yapmalıdır. Bu dil hukuk üzerinden bir tehdit vurgusudur ve kabul edilemezdir.”

İNAL: “BU TWEETİ İLE YENİ DÖNEMDE BOŞALAN VESAYET ALANLARINI ‘BIZ’ MI DOLDURACAĞIZ DEMEK ISTIYOR ACABA?”

Avukat Mustafa Doğan İnal sosyal medya hesabından Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’a tepki gösterdi. İnal Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “AYM Üyesi Engin Yıldırım eski Türkiye’nin darbeci ve vesayetci günlerindeki ‘genelkurmayın ışıkları yanıyor’ vurgusuna öykünen bu tweeti ile yeni dönemde boşalan vesayet alanlarını ‘biz’ mi dolduracağız demek istiyor acaba?”

CHP’li Kenan Yücesoy Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Engin Bey artık tek güvencemiz sizsiniz kim ne derse desin Allah size güç kuvvet versin” ifadeleriyle Engin Yıldırım’a destek verdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten Yıldırım'a tepki: Cunta ağzıyla konuşanlara müsaade etmeyeceğiz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabı Twitter’dan Anayasa Mahkemesi binasını “Işıklar yanıyor” başlığıyla paylaşan AYM üyesi Engin Yıldırım’ı sert şekilde eleştirdi.

DARBECİ TARİHE ATIF YAPILMASINA İZİN VERİLEMEZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik paylaşımında “AYM, kendi üyesinin Anayasal düzeni lağveden darbeci bir tarihe atıf yapmasına müsaade etmemelidir. Bir AYM üyesinin anayasal düzeni tehdit etmesi hukuksuzluktur.” ifadelerini kullandı.

Çelik “Türkiye’nin demokrasiyi korumakla görevli kurumları görevlerinin başındadır. Demokrasimiz her türlü tehditten daha güçlüdür. Demokrasimizi koruma konusunda kararlılığımız kesindir. Milletimiz adına demokrasimizi korumaya yeminliyiz.” dedi.

 CUNTA AĞZIYLA KONUŞANLARA MÜSAADE VERMEYİZ

“Demokrasimizi kimse tehdit edemez. Bir Anayasa Mahkemesi üyesi Türkiye’nin “HUKUK GÜVENLİĞİ”ni ihlal edemez. Cunta ağzıyla konuşanların anayasal düzenimizi hedef almasına müsaade etmeyeceğiz. Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz.”

Share
102 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?