logo

Filiz: Ecdadımız sadece toprakları değil, gönülleri de fethetmiştir

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz;  İstanbul’un fethinin  yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında ; Fetih ruhu’nun, bugün tahribine çalışılan milli birlik ve beraberliğimizin devamında hepimiz için vazgeçilmez ilham kaynağı olması gerektiğine vurgu yapan başkan Filiz ; Bugün karşımıza çıkan küresel tuzakların ve oyunların başlangıcı ve tarihi husumetin dayanağı’nın da bu nedenle 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından fethi ile başlayan süreçle yakından ilgili olduğunu belirtti.

Bu toprakları vatan yapan aziz ecdadımızdan devraldığımız mirasın, omuzlarımıza yüklediği görevin elbette ağır olduğunu belirten Başkan Filiz, ‘’Ancak bu kutlu vazifeyi yerine getirmek için ihtiyacımız olan cesaret ve ilham şanlı tarihimizde fazlasıyla mevcuttur” dedi.
AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; mesajında devamla şunları söyledi:

“ Tarih boyunca üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış olan tarih ve kültür şehri İstanbul’un, Fatih Sultan Mehmed Han Hazretleri tarafından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilişinin 564. yıldönümüne erişmiş bulunmaktayız.

 

Peygamber Efendimizin, “Kostantiniyye, bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır.” övgüsüne mazhar olmak amacıyla, yüzyıllarca süren mücadelelerin sonunda büyük bir inanç ve askeri deha ile gerçekleştirilen bu fetih, köklü medeniyetimizin, bir çağı kapatıp yeni bir çağ açarak insanlık tarihine damgasını vurduğu, dünya tarihini derinden etkileyen büyük bir zafer olarak tarihe geçmiştir.

 

İstanbul’un fethi, disiplinli bir hazırlığın, teferruatlı bir planın, zamanın fevkinde bir teknik donanımın, hepsinden de mühimi inanmışlığın, imanın ve başarma azminin bir ürünüdür.

 

Sadece toprakları değil, gönülleri de fetheden ecdadımızın adaletli, merhametli ve hoşgörülü yönetimiyle yüzyıllarca farklı kültür ve dinlerin bir arada yaşadığı bu kadim şehir, bu özelliğiyle tüm dünyaya örnek teşkil eden, hem coğrafi hem de ticari açıdan dünyanın başkenti konumunda bir medeniyet merkezidir.

 

Bu anlamlı günü idrak ederken başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere, zafere sancaktarlık eden, şehadet şerbetini içip vatan toprağına karışan, fethedip gazi olan ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Aziz ruhları, dualarımızla şad olsun”

Share
854 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?