logo

‘Fırat Kalkanı’nı dünya böyle gördü

'Fırat Kalkanı'nı dünya böyle gördüTSK Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’ye yönelik askeri harekatı dış basında da büyük yankı buldu. Uluslararası ajanslar gelişmeyi son dakika ile duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Müşterek Özel Kuvvetleri ve koalisyon uçakları tarafından Suriye’nin Cerablus kentinden IŞİD’i temizlemek için başlatılan operasyon dünya medyasına da yansımaya başladı.

Ankara henüz kara birliklerinin Suriye’ye girmediğini vurgularken, Reuters ise ismini vermediği üst düzey bir Türk yetkiliye dayanarak “Bir grup Türk özel kuvveti kuzey Suriye’ye girdi” ifadesini kullandı.

BBC’ye göre sınırda 1500 Suriyeli muhalif savaşçı var. İşte operasyonun ilk saatlerinde dünya medyasına yansıyan bazı yorumlar…

Associated Press (AP): Türkiye Başbakanlık Ofisi Türk ordusunun ABDliderliğindeki koalisyon desteğinde Suriye sınırını IŞİD’den temizlemek için operasyon başlattığını açıkladı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre 500 Suriyeli muhalif sınırın Türkiye tarafına yığıldı. (Ankara’ya göre PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan PYD tarafından liderlik edilen) Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkilisi Nasır Hac Mansur, Cerablus’a girmeye hazırlanan güçler arasında “Türk özel kuvvetlerinin yanı sıra teröristlerin de bulunduğunu” öne sürdü. SDG, “doğrudan veya dolaylı işgal planlarına karşı ülkeyi savunmaya hazır olduğunu” açıkladı.

Etiketler: » » »
Share
1135 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?