logo

Gençlerini iyi yetiştiren milletler,gelecekte de var olabileceklerdir

 

 

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayımladı

Mesajında, tarih bilincini, milli ve manevi değerlerini koruyan ve nesilden nesile aktarmayı başaran milletlerin tarihin sonuna kadar var olmayı başaracaklarını belirten Başkan Filiz;   19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlatılan bu kutlu mücadeleyle, Büyük Türk Milletinin ve devletinin ebediyete kadar yaşama azim ve kararlılığı bütün dünyaya gösterilmiştir. Hiç şüphesiz 19 Mayıs; zulme boyun eğmeyen, zalime diz çökmeyen, esarete ön iliklemeyen, teslimiyete prim vermeyen Türk milletinin ve sinesinden yetiştirdiği kahramanların eseri ve emanetidir dedi.

“ Yüreği millet sevgisi ile dolu, ahlaklı ve imanlı; milletine, ülkesine, ailesine ve kendisine karşı sorumluluklarının bilincinde olan gençliğin yetişmesi halinde Türk milletinin ve Türk devletinin bekası güvenceye kavuşabilecektir. Bu itibarla hiçbir saldırı ve komplo belini doğrultamayacak ve muzaffer olamayacaktır. 19 Mayıs’ın idrak ve kararlılığını, yaşayıp yaşatmada kendilerine önemli görevler düşen gençlerimizin, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve necip Türk Milletine karşı görev ve sorumluluklarını en güzel şekilde yerine getireceklerinden ümitli ve müsterihim” diyen başkan Filiz mesajında devamla şu ifadelere yer verdi:

“19 Mayıs, milletin hafızasına, “kendisine kefen biçilen bir milletin yeniden ayağa kalkmaya başladığı gün” olarak geçmiştir. “Türk Milleti, boynuna asılan ‘hasta adam’ yaftasını kırıp atmış, ona kefen biçenlere bu toprakları dar ederek, tarihi misyonuna sahip çıkmıştır.

Etrafı dört bir koldan kuşatılan milletimizin hak ve hukukunu ayaklar altına alma küstahlığı gösterenler, hiç ummadıkları ve asla şahit olmadıkları bir direnişle karşılaşmışlar, tarihi emellerini ve heveslerini hayata geçiremeden, kutsal vatan topraklarını terk etmek zorunda kalmışlardır.

Sömürgeci güçlere teslim olmaktansa yok olmayı yeğleyen, bunu da “Ya istiklal Ya ölüm” diye sistemleştiren kutlu zihniyetin, topraklarımızı parselleyerek aralarında taksim eden bedbahtları, vatanımızdan sürüp çıkarmaları elbette Samsun’dan itibaren beliren derin kavrayış, tavizsiz milli duruş, gözleri kamaştıran inanmışlık ve Türk milletine adanmışlıkla gerçekleşmiştir.

99 yıl önce 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı kurtuluş mücadelesi sadece vatanı işgal edilen Türk milletinin yedi düvele karşı verdiği bir mücadele olmakla kalmamış, aynı zamanda dönemin bütün mazlum milletlerine ilham veren bir bağımsızlık savaşının da başlangıcı olmuştur.

19 Mayıs’a anlam veren, 19 Mayıs’ı bayram yapan tartışmasız gerçek; koskoca bir milletin tek amaç etrafında bütünleşmesidir. O amaç, dünyada ve kendi coğrafyasında bağımsız, onurlu, başı dik ve müreffeh yaşayabilme amacıdır.

Milletçe, asırlar boyunca çok kayıplar verdiğimiz, çok bedeller ödediğimiz, çok badirelerle muhatap kaldığımız bir gerçektir.

Fakat hiçbir felaket bizi yolumuzdan çevirememiş, hiçbir saldırı, hiçbir tahrik, hiçbir afet birliğimizi ve saflarımızı bozamamıştır.

İnancım ve temennim odur ki, bundan sonra da olacak olan ve olması gereken budur.

Ayrıca; bugünler kutlama olduğu kadar düşünme günleri olmalıdır. En başta düşünmemiz gerekende üzerinde yaşadığımız toprakların hangi şartlar ve hangi fedakarlıklarla bizlere bırakıldığıdır. Bu vatan bize atalarımızdan kalmış bir miras değil, canları pahasına korudukları kutsal bir emanettir. Bu hiçbir zaman aklımızdan çıkarılmamalıdır.”

Mesajında ; ‘Geleceğin Türkiye’sine ben nasıl katkı sağlarım’ kaygısı ve ecdadımızın hürmetle yâd edilmesi gençlerimizin başlıca sorumlulukları arasındadır” diyen Başkan Necip Filiz; Hedefimiz, ülkemizin en büyük zenginliği ve güç kaynağı olan gençlerimizi, çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla yetiştirerek geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktır. Gençlerimizin demokrasiye, özgürlüklere bağlı; hukuka ve insan haklarına saygılı kendine güvenen ve çözüm üreten bireyler olması hepimizin ortak arzusudur.

Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, toplumsal ve evrensel barışın korunması için çaba göstermeli, sorunlarını akılla, bilgiyle, diyalog ve dayanışma içerisinde çözmelidir. Gençlerimizin siyaset başta olmak üzere tüm karar alma süreçlerine katılımının hayatımıza dinamizm ve güç katacağına, ülkemize yeni ufuklar açacağına inanıyorum.

Ülkemizin kalkınması yolunda gençlerimizin taşıdığı değeri çok iyi bilen partimiz, onların sorunlarının çözümü için her türlü yasal çalışmayı yapmakta ve destek vermektedir.

Gençlerine güvenen, gençlerini en iyi şekilde yetiştiren milletler  gelecekte de var olabileceklerdir. Onun için bütün çabamız, geleceğimizin güvencesi gençlerimizin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasına imkan sağlamak, onlara demokratik ve müreffeh bir ülke bırakmaktır.

99 yıl önceki tehdit ve tehlikelerin bir benzerine şahit olduğumuz şu günlerde, Türk gençliğinin de duyarlı, hassas, uyanık ve sorumlu hareket edeceğine itimadım ve ümidim tamdır” dedi.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs’ın 1919’un yıldönümünde, hemşehrilerimin, değerli gençlerimizin bayramını içtenlikle kutluyorum.

Samsun’dan başlattıkları kurtuluş mücadelesiyle, bizlere kutsal bir vatan emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli kahramanlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını şükranla anıyorum.

 

Share
419 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?