logo

HDP bu kez de tecavüz iddiasıyla sarsıldı

HDP, eşini döven milletvekili Mensur Işık olayıyla çalkalanırken bu kez de tecavüz iddiasıyla sarsıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı’ iddiasıyla fezleke düzenledi. Müşteki D.K. ifadesinde, Çelik’in kendisine yerel seçim çalışmalarında tecavüz ettiğini söyledi.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında “nitelikli cinsel saldırı” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın fezleke düzenleyerek, dokunulmazlığının kaldırılmasını istediği ortaya çıktı. Müşteki kadın D.K. ifadesinde, hem şüpheli milletvekili Tuma Çelik’e hem Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı’na çarpıcı suçlamalarda bulundu.

‘SEÇİMDE BİRLİKTE ÇALIŞALIM’

D.K., Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na 25 Aralık 2019’da verdiği ifadesinde şu iddialarda bulundu: “HDP Milletvekili Tuma Çelik seçimde birlikte çalışmayı teklif etti. Çocuklarım olduğunu ve aile içi sorunlarım bulunduğunu söyleyip kabul etmedim. Ama Çelik, ‘Amca kızı gel bize gidelim, hem bir kahve içer hem de sorunlarını konuşuruz’ dedi. Beni Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı E.T.’nin Mardin Midyat’taki evine götürdü. Evde kahve içtikten sonra bana tecavüz etti.

‘VEKİLİM, DOKUNULMAZIM’

Çelik’e, ‘Seni partiye şikayet edeceğim’ diye bağırdım. Bana, ‘Eğer bu duyulursa ben vekilim, dokunulmazlığım var. Olmadı siyasi hayatım biter, giderim Avrupa’da yaşarım. Yöre halkı benim için ‘Erkektir bir zamparalık yaptı’ der. Ama sen, eşin ve çocukların insan içine çıkamazsınız’ dedi.

‘AYAKLARINA SIKARIM’

Sonra beni Batman’a getirerek evime bıraktı. Bir ay sonra olayı kız kardeşime anlattım, sonra ailem öğrendi. Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı E.T.’nin yanına giderek, Çelik’in ihraç edilmesini ya da istifa ettirilmesini istedim. Ama E.T., ‘Seni öldürmekten beter ederim, ayaklarına sıkarım. Midyat topraklarında barındırmam’ diye beni tehdit etti. Bunun üzerine Süryani Derneği’ni taşladım. Hakkımda ‘tehdit ve hakaret’ten soruşturma başlatıldı. Şikayetten vazgeçmeleri karşılığında bana, ‘Partiye yönelik yıpratma çabalarıdır, Tuma Çelik ile hakkımızda çıkanlar dedikodudur’ şeklinde evrak imzalattırıldı. Evrakı imzaladıktan sonra şikayetten vazgeçtiler. Olay nedeniyle ruh sağlığım bozuldu, aile birlikteliğim sonlandı. Evi ve çocukları terk etmek zorunda kaldım.”

SAVCI: YETERLİ DELİL VAR

 D.K, milletvekili Çelik’le yaptığı WhatsApp görüşmeleri kayıtlarını da dosyaya sundu. D.K’nın Çelik’e, “Hayatımı bitirdin” şeklinde mesajlar gönderdiği öğrenildi. HTS kayıtlarında, müşteki ile şüpheli arasında değişik tarihlerde görüşmelerin bulunduğu belirlendi. Başsavcılık, 30 Mart 2020 tarihinde, yeterli ve kanuni delilin mevcut olduğu ifadelerine yer vererek fezleke hazırladı.
PARTİSİNDEN İSTİFA ETTİ

HDP’li Mardin Milletvekili Tuma Çelik, tecavüz skandalının ardından HDP’den istifa etti. Sözde kadın hakları savunucusu CHP ve HDP’li isimler skandala sessiz kalıp üç maymunu oynarken HDP’den bugün akıllara durgunluk veren bir açıklama geldi. HDP, olayı kapatmak için partiye zaten istifasını vermiş olan Tuma Çelik’i ihraç ettiklerini duyurdu.

HDP tecavüz skandalını örtbas etme çabasına girişti! İstifa eden Tuma Çelik'i ihraç etmişler

SKANDALA SESSİZ KALIP PERDELEME YARIŞINA GİRDİLER
Buldukları her fırsatta kadın hakları savunuculuğuna soyunan CHP ve HDP’li isimler skandala sessiz kalırken yandaşları medyada skandalı perdeleme yarışına girdi.

Halk TV, Cumhuriyet Gazetesi, BirGün, T24 ve Oda TV gib gazete ve televizyonlar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in partisinden istifa etmesini haber yaptı ancak bir kadına tecavüzde bulunduğunu görmezden gelerek skandalı perdeledi.

HDP’DEN AKILLARA ZİYAN AÇIKLAMA
Tuma Çelik’in bir kadına tecavüzde bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından HDP’li Hüda Kaya’nın kadını ‘şikayetçi olmaması için’ ikna etmeye çalıştığı öğrenilmiş ve HDP de sessizliğe gömülmüştü. HDP’den bugün akıllara zarar açıklama geldi.

İSTİFA EDEN VEKİLİ İHRAÇ ETMİŞLER!
HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, zaten istifa ettiğini açıklayan vekili partiden ihraç etiklerini duyurdu.

 Olay basına yansıyana kadar skandalı gizleyen ve olay ortaya çıktıktan sonra da sessizliğe gömülen HDP’nin Grup Başkanvekili Oluç, “Herhangi bir örtbas etme durumu yok ancak bizim Kadın Meclisimiz, kadın beyanını esas alan bir çalışma sürdürmektedir. Kadın Meclisine ilk gelen beyanlar fezleke doğrultusunda olmadığı için Kadın Meclisi ona göre davranmıştır ama fezleke ortaya çıktığında ve bu iddiaları gördüğümüz andan itibaren de hemen gerekeni yaptık. Fezleke, Meclis’e gelir gelmez hemen disipline sevk ettik ve disiplin de hızlı bir şekilde kararını vermiş oldu.” şeklinde konuştu.

SESSİZLİĞİ ÖRTME ÇABASI!
Zaten kendisi istifa eden vekili, ‘ihraç ettiklerini’ iddia eden HDP’nin aldığı bu karar olayı kapatma çabasının, sessizliğin, samimiyetsizliğin ortaya net bir şekilde çıkması üzerine alınan bir karar olarak yorumlandı.

Share
109 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?