logo

HEDEFİMİZ 100 MİLYAR LİRA

BAKAN ZEYBEKCİ: “PROJE BAZLI YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİNDE YILSONU HEDEFİMİZ 100 MİLYAR LİRA”

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün ve beraberindeki heyeti bakanlıkta kabul etti, ardından gündemdeki konulara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Zeybekci, Türkiye’nin altyapısını sağlayıp teşvikler sunarak dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini oluşturduğunu belirterek, “Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sisteminde (Süper Teşvik) yıl sonu hedefimiz 100 milyar lira.” dedi.

Türkiye’nin geçen yıl birçok faktör nedeniyle hizmet ticaretinde zor bir yılı geride bıraktığına işaret eden Bakan Zeybekci, Türk müteahhitlerin Rusya’da yılda ortalama 6-7 milyar dolarlık proje aldığını söyledi.

Bakan Zeybekci, Rusya ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik önemli adımlar atıldığını anımsatarak, istenilen noktaya gelmekte biraz zorlandıklarını ifade etti.

Rusya’nın Türkiye’ye yasak uyguladığı sektörlerden birinin de müteahhitlik sektörü olduğunu anlatan Bakan Zeybekci, bir taraf yasaklar koyarken diğer tarafın yasaklar koymamasının sürdürülebilir olmadığını, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ithalat-ihracat yapan şirketlerin bazı uygulamalarıyla tarafların tekrar bir araya geldiğini söyledi.

Bakan Zeybekci, “Aklıselim devreye girdi. Oturduk, bu noktaya geldik. Her iki ülkenin liderlerinin başkanlığında gelmiş olduğumuz bu noktada Rusya ile yaşamış olduğumuz sıkıntıların hemen hemen tamamı kalktı. Müteahhitlere getirilen tüm yasaklar kalktı.” diye konuştu.

Rusya’nın yasaklarının kalkmasının ardından Türk müteahhitlik sektörü açısından güzel bir haber aldıklarını aktaran Ekonomi Bakanı Zeybekci, bir Türk şirketinin Rusya’da dün 50 milyon dolarlık bir kültür merkezi inşaatı işi aldığını kaydetti.

Rusya’daki sorunların hemen hemen tamamının bittiğini vurgulayan Bakan Zeybekci, “Slogan ürün domates. Bizim için önemli. Bir kuruş, bir sent önemli. İhracatımızın bir dolar bile aşağı gitmesine razı değiliz. İthalat yaparken de olabildiğince aşağısına razıyız. Rusya ile gelmiş olduğumuz noktada domatesin yasak kapsamında olmasını kabul etmiyoruz. Rusya’nın bu konudaki hassasiyetlerini, kendisi için önemli dönemlerde domatese vergi uygulaması getirmesini anlayışla karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Zeybekci, belirli örgüt ve kurumlara kayıtlı iş adamlarının Rusya vizesini kolayca almasını sağlayacak bir düzenlemenin hazırlandığını da belirtti.

“İhracatın katkısı ilk çeyrekte 1,5 puan olacak”

Uluslararası kuruluşların Türkiye’nin büyümesine yönelik tahminlerini yukarı revize ettiklerini anımsatan Bakan Zeybekci, bu yılın ilk çeyreğinde ihracatın büyümeye katkısının yüzde 1,5 olacağını, büyümenin de yüzde 4’ün üzerinde olmasını ümit ettiklerini kaydetti.

Bakan Zeybekci, Orta Vadeli Program’daki hedefin de üzerine çıkarak ihracatı 155 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini, böylece tarihi zirveye ulaşılacağını belirterek, bu yılsonundaki büyümenin de yüzde 5’in üzerine çıkmasını öngördüklerini vurguladı.

Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemine ilişkin de Bakan Zeybekci, “Çok kısa sürede 27 milyar liralık yatırım… Birini Bakanlar Kurulu kararına dönüştürdük. İkincisi büyük bir yatırım. Yakın sürede kamuoyu da duyar. Yaklaşık olarak 4 milyar dolar civarında. Türkiye, belirlediği 8-9 alanda kendi devlerini yaratmak zorunda.” diye konuştu.

Bakan Zeybekci, Türkiye’nin altyapısını sağlayarak ve teşvikler sunarak dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini oluşturduğunu vurgulayarak, “Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sisteminde yıl sonu hedefimiz 100 milyar lira.” ifadelerini kullandı.

Sıkı para politikalarının değil parayı ucuzlaştırmanın ve bollaştırmanın ekonominin menfaatine olduğuna dikkati çeken Bakan Zeybekci, böylece arzın artırılacağını ve enflasyonla mücadelenin de bu şekilde başarılı olabileceğini dile getirdi.

Bakan Zeybekci, Katar merkezli olarak Körfez ülkeleri arasında yaşanan krizin Türkiye’ye sıçramasını öngörmediklerini belirtti.

Katar merkezli olarak Körfez ülkeleri arasında ortaya çıkan kriz ve bunun Türkiye’ye yansımalarına ilişkin soru üzerine Bakan Zeybekci, coğrafyasının Türkiye’nin kaderi olduğunu ve bundan şikayetleri bulunmadığını söyledi. Katar merkezli olayı, kardeşler arasındaki küçük bir tartışma, tatsızlık olarak gördüğünü ifade eden  Bakan Zeybekci, bunun en kısa sürede çözülmesini umduklarını dile getirdi.

Türkiye’nin gelişmeleri çok yakından takip ettiğini vurgulayan Bakan Zeybekci, bakanlık olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emirleri doğrultusunda yakın takip yaptıklarını kaydetti. Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:

“Türk müteahhitlerinin, şirketlerinin ekonomik menfaatlerinin bundan olumsuz etkilenmeyeceğini ümit ediyoruz, biliyoruz, gerekli her türlü tedbiri alıyoruz. Bu anlamda bir olumsuzluk görmüyoruz. O coğrafyadaki kardeşlerimizle bu problemin üzerinden en kısa sürede gelineceğine inanıyorum. Cumhurbaşkanımıza bu süreçte aldığı inisiyatiften dolayı Türk özel sektörü, ekonomisi adına teşekkür ediyorum. Onun öngörüsü ve basiretiyle süreci çok güzel bir şekilde yürütüyoruz şu anda, bir problem görmüyoruz. Kriz Türkiye’ye sıçrar mı? Asla böyle bir şey öngörmüyoruz. Bugün söylediği veya bugün yaptığı yarın farklı olan bir ülke değiliz. Bizim duruşumuz belli.  Bu işlerin barışla çözülmesi, ülkelerin menfaatlerini zedelemeden çözülmesi hep istediğimiz olmuştur. İnşallah kısa sürede çözülür.”

“Bizden kurtuluş yok”

Bakan Zeybekci, Rusya’nın, Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlere koyduğu kısıtlamalara ilişkin yürütülen görüşmelerdeki son durumun sorulmasına karşılık, “Sloganımız, sembolümüz, kahramanız domates. Domatesle ilgili uygulamayı aramızda imzaladığımız mutabakatla yasak değil, gümrük tedbirleriyle kendilerini koruma altına almaları olarak öngörüyoruz. Böyle bir sonuca varacağız. Onun dışında hiçbir yasak kalmadı şu anda, beyaz et dahil olmak bunun teyitlerini de aldık.” dedi. Türk yatırımcıların Rusya’da sera yatırımlarına başladıkları bilgisini veren Bakan Nihat Zeybekci, şunları kaydetti:

“Bizden kurtuluş yok. Ya Türkiye’den alacaksın ya da Rusya’da bir Türk’ten alacaksın. Rusya’yı gerek teknoloji, gerek bilgi birikimi, gerek yatırımcılarımızın orada bunu üretmeleri anlamında destekliyoruz. Bizim için dışarıdan gelen biri yatırım yapıp üretmeye başladığında bizim için artık milli bir şirkettir ve Türk malıdır o, Rusya’da aynı şekilde bakıyor. Orada üretilmesini önemsiyor. Bununla ilgili de teşvik tedbirleri almışlar. Rusya sera yatırımlarını, Rusya’da üretilmesini destekliyor. Bu saygı duyulması gereken bir şeydir. Bunda diyeceğimiz hiçbir şey yok. Çünkü enerji maliyetleri anlamında daha avantajları var. Ne derece yapabilirler bunu göreceğiz. Şundan yüzde 100 eminim, asla Türk domatesinin kalitesini, Anadolu topraklarında üretilen o güzel tadını asla hiçbir yerde veremezler. O en büyük avantajımız.”

Gıda fiyatları tedbirinde geri sayım

Bakan Zeybekci, enflasyonla mücadele kapsamında gıda fiyatlarındaki oynaklığı ortadan kaldıracak tedbirler aldıklarını, bunun sonuçlarını da görmeye başladıklarını söyledi. Gıda fiyatlarının aşırı şekilde dalgalanmasına müsaade etmeyecek bir koruma uygulamasına gittiklerini anlatan Bakan Zeybekci, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gıda fiyatlarının aşırı şekilde dalgalanmasına müsaade etmeyecek bir yeri belirledik. Belirlemiş olduğumuz noktaya geldiğinde ithalatın otomatik olarak devreye girebileceği bir sistem bu. Yüzde 130’la korumuş olduğumuz tarım ürünlerini gıdalarda yaklaşık olarak yüzde 20-30 arasındaki bir gümrük korumasına indirdik. Dolayısıyla gıda fiyatlarındaki oynaklık yüzde 20 tavanına yaklaştığı zaman otomatik olarak ithalat sistemi devreye girecek. Herhangi bir ithalat iznine ve müdahaleye gerek kalmayacak. Piyasa kendi dengeleri içerisinde fiyat disiplinini sağlayacak. Enflasyonla mücadelede bunu son derece önemli görüyoruz. Bu Bakanlar Kurulu kararı da 1-2 güne kadar çıkar diye tahmin ediyorum. Çünkü imzaları bitti, onay makamındadır, arz edilmiştir.” 

Demir ithalatında gümrük düzenlemesi

Ekonomi Bakanı Zeybekci, inşaat demiri konusunda yaşanan sıkıntılara ilişkin soru üzerine, Türkiye’nin bu alandaki kurulu kapasitesinin yeterli olduğunu vurguladı.

Referandum sonrasındaki olumlu hava ile birlikte inşaat sektörünün hareketlendiğini ve ciddi bir talep artışı yaşandığını ifade eden Bakan Zeybekci, bu süreçte üretici koruyacaklarını ancak bu durumu fırsat olarak değerlendirenleri de gördüklerini belirtti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Demir sektöründe Türk üreticilerini yüzde 30’luk ilave Gümrük Vergisi ile koruyoruz. Yüzde 30’luk Gümrük Vergisi’ni kayda değer şekilde aşağı çekiyoruz. Bakanlar Kurulu kararı çıkana kadar bunu açıklama niyetinde değilim ama kayda değer, yarısına kadar bir indirime gidiyoruz.” dedi.

Share
533 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?