logo

İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun istifası kabul edilmedi

 

Başkan Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını kabul etmedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, resmi Twitter hesabından görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Bakan Soylu açıklamasında, “Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum… Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allah’a ısmarladık.. Allah milletimizi korusun…” ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını Başkan Recep Tayyip Erdoğan kabul etmedi. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada ”Sayın Bakanımız istifa talebini Sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir.İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.” ifadeleri kullanıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından istifa ettiğini açıklamıştı. Bakan Soylu açıklamasında, “Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum… Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allah’a ısmarladık.. Allah milletimizi korusun…” ifadelerini kullanmıştı.

İletişim Başkanlığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

15 Temmuz darbe girişiminin hemen arkasından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Bakan Soylu’nun, bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla milletin takdirini kazandığı belirtildi.

Terör örgütlerinin Türkiye’deki eylem kapasitelerinin önemli ölçüde azaltılmasında Bakan Soylu’nun yürüttüğü kararlı mücadelenin büyük payı olduğu kaydedilerek, “Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerin ardından yapılan çalışmalarda da, İçişleri Bakanımız sürekli sahada olarak güçlü bir koordinasyon gerçekleştirmiştir. Koronavirüs salgının sağlık hizmetleri, gıda tedariki ve kamu güvenliği boyutu da bulunduğu bir gerçektir” denildi.

Resim

‘CUMHURBAŞKANIMIZ BU TALEBİ UYGUN BULMADI’
Açıklamada, “İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir” denilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Bakanımız istifa talebini sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.”

Bakan Soylu, yaptığı yazılı açıklamada, “Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı” ifadelerini kullanmıştı.

 

“GÖREVİMDEN AYRILIYORUM”

“İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı” diyen Bakan Soylu, şunları kaydetti:
“Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim aziz milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın. Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum. Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allah’a ısmarladık. Allah milletimizi korusun.”

Cumhurbaşkanlığı’ndan Süleyman Soylu açıklaması

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız, İçişleri bakanımızın istifasını kabul etmemiştir, kendisi görevine devam edecektir. Birlik ve beraberliğimize kimse balta vuramayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

 

Share
161 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?