logo

İl Başkanı Necip Filiz: “Bizim için yok hükmünde bir karardır”

 

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; ABD Temsilciler Meclisi’nde Barış Pınarı Harekatı gerekçe gösterilerek Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören tasarı ve 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyan karar tasarısının kabul edilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

“Türkiye’ye soykırım suçlamasında bulunanların önce kendi kirli tarihlerine ve destekledikleri Asala ve PKK terör örgütlerinin kanlı geçmişlerine bakmaları gerektiğini vurgulayan Başkan Filiz: “ Bu karar ABD’deki Ermeni lobisi ve Türkiye aleyhtarı çevreleri memnun etmeye yönelik siyasi bir adım olmanın ötesinde bir anlam da taşımamaktadır” dedi.

Başkan Filiz açıklamasında; ABD Temsilciler Meclisince 1915 Olayları ile ilgili alınmış olan tarihi ve hukuki dayanaktan yoksun karar ve Barış Pınarı Harekatı ile bağlantılı olarak ülkemize yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısı ile ilgili olarak devamla şu ifadelere yer verdi:

“ Bu karar Türk Hükümeti ve halkı nezdinde hiçbir geçerliliği ve hükmü bulunmamaktadır. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği Barış Pınarı adlı harekâtın engellenememesi nedeniyle Türkiye’den bu yolla intikam alınmasının hedeflendiği bir karardır. Bizim için yok hükmünde olan bu karar; İç politika saikleriyle alınmış tarihi ve hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Ayrıca; ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamakla tehdit eden yasa tasarısı stratejik müttefiklik ruhuna doğrudan ters düşmektedir. Üstelik; Bu tasarı, ABD yönetimi ile Türkiye’nin 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediği bir zamana denk gelmesi, ABD hükümetinin bir politikasının da ihlalidir. ABD yetkililerinin, tek taraflı yaptırım tehditleriyle bir yere varamayacaklarını görmeleri gerekmektedir. NATO müttefikliği ilişkileri ruhuyla bağdaşmayan bu karar, ABD Yönetimi’yle 17 Ekim tarihinde Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır. Terör örgütünü korumak için NATO müttefikine yaptırım uygulamaya kalkmak ancak ve ancak stratejik bir vizyonsuzluk ve sahadaki gerçeklerden kopuş olarak tanımlanabilir.”

Türkiye’nin “Ortak Tarih Komisyonu” kurulması yönünde 2005 yılında yapmış olduğu önerinin Ermenistan tarafından reddedildiği hatırlatılan Başkan Filiz: “ Bu yasa tasarısı, Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadele etmedeki kararlılığını engelleyemez, yalnızca ikili ilişkilerimizin geleceğini tehdit altına alır ve bu ilişkilere zarar verir” diyerek sözlerine son verdi.

Share
237 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?