logo

İl Başkanı Necip Filiz’in Mevlana’nın 746.Vuslat Yıl Dönümü mesajı

 

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz; 17 Aralık 1273’de Hakk’ın rahmetine kavuşan Hz. Mevlana’nın  746. Vuslat Yıl Dönümü ‘Şeb-i Arus’ sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Hz. Mevlana’nın, eşsiz yaşantısı, değerli fikirleri ve eserleriyle, hikmetli söz ve öğütleriyle sadece kendi zamanına değil tüm zamanlara ve sadece kendi topraklarına değil, tüm dünyaya ışık saçan bir fikir adamı olduğunu vurgulayan Başkan Filiz; mesajında devamla şu ifadelere yer verdi:

“Eserleriyle, ilmiyle irfanıyla insanlığa rehber olan, Yüce Yaradan’a olan bağlılığını, sadakatini eserleriyle aktaran Hz. Mevlana ilahi yolculuğunu “Hamdım, Piştim, Yandım” sözleriyle bizlere özetlemiştir.

O öldüğü zaman sevdiğine, yani yaradanına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gecesi manasına gelen “Şeb-i Arus” diyor, “Hakk’a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma” olarak gördüğü ölümünün ardından dostlarına üzülmeyin diyerek vasiyette bulunarak; “Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir” diye sesleniyordu.

Hz. Mevlana; Başucu niteliğindeki eserlerinde hoşgörü, tevazu, cömertlik, şefkat ve merhamet konularında ders niteliğinde öğütlerde bulunarak, tüm insanlığa yol gösterici olmuştur. O’nda ümitsizliğin tortusu yoktur. O’nun kapısından karamsarlık ve çaresizlik girememiştir. Gerçekten de ’Bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değildir’ seslenişi fazilet dolu, iman ve heyecan yüklü mücadele ruhunun, imrenilecek duruşunun özetidir.

Hz. Mevlana; büyük bir mütefekkir, mutasavvıf ve gönül insanıdır. Eserlerini öyle bir ilahi aşk ile kaleme almıştır ki; yedi buçuk asır ayakta kalabilmiş; her dilde ve her gönülde bu denli teveccüh bulabilmiştir.

Hz. Mevlana’nın 746’ıncı Vuslat Yıldönümü’nün bu yılki teması olan  “Vefa Vakti” vesilesiyle;  “ Dostlarını daima vefa ile hatırla can!  Arayan sen ol, bulan sen. Tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen. Kula vefası olmayanın, Hakka vefası olmaz.” sözlerinin sahibi Hazreti Mevlana’yı Hakk’a yürüyüşünün seneyi devriyesinde tekrar rahmet ve hürmetle anıyor; onun şahsında ilmi, idrak ve irfanlarıyla gönüllerimizi aydınlatan tüm manevi rehberlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.”

Share
274 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?