logo

İYİ Parti Çatırdıyor

İYİ Parti’de 2. Olağan Kongrede ‘oy verilmeyecekler’ listesi ile başlayan krizin İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun “FETÖ’cü” olduğu yönündeki iddiaları nedeniyle Disiplin Kurulu’na sevkedilerek ihraç edilmesi ardından Adana milletvekili İsmail Koncuk’un istifası ve Özdağ’ın, bu süreçte İYİ Parti’nin HDP ile ittifak içinde olduğunu, anayasa çalışması yaptıklarını bildirmesiyle giderek büyüyor. İyi Parti’de mevcut olan çatlaklar artık iyiden iyiye çatırdamaya başladı, yıkım kaçınılmaz gözüküyor.

‘Değiştirilmesi teklif dahi edilemez’ olan maddelerin bile değiştirilmek istendiği Anayasa çalışması hakkında gelinen nokta İYİ Parti’nin savunduğunu iddia ettiği değerlerle çelişiyor.

“ Meclis’e 43 milletvekili ile giren partinin sandalye sayısı 36’ya düştü. İsmi İYİ olan ama aslında iyi yönetilemeyen bu parti “ Seçimleri kazanabilmek için PKK’nın taleplerini karşılamaya çalışıyor. Kendi içinden gelen eleştirilere kulak tıkayan, görüşme tekliflerini bile reddeden fakat zamanında Demirtaş’ın kahvaltı teklifine “ne demek zaten Güneydoğu’da kan davalarında bile misafir etme geleneği vardır” diyen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İyi Parti’liler Meclis’te yüzlerine söylenen, “bu sıralarda HDP/PKK sayesinde oturuyorsunuz” lafını bile geçiştirmemiş miydi?

“İYİ Parti’nin kuruluşunda Akşener’e HDP ile anayasa yazsın diye destek vermedim. Hiçbir İYİ Partili ve İYİ Parti seçmeni de bundan dolayı destek vermedi.” diyen parti kurucularından İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın; “Akşener’in genel seçimden sonra HDP’den bahsederken neden ‘Kürt siyasi hareketinin temsilcisi’ ifadesini kullandığını o zaman anladım. Masaya oturursan, ‘HDP eşittir PKK’ diyemezsin. Anayasa yazmak için oturursan Kürt siyasi hareketinin temsilcisi demek zorunda kalırsın. Bir Türk Milliyetçisi olarak utandım. Demokratik siyasetin inşası için bu partiyi kurmuştuk ama görüyorum ki inşa edememişiz” sözleri manidardır.

“Akşener ve ekibi seçimleri kazanmak için PKK talebine bile evet der” diyerek TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla partisinden istifa ettiğini duyuran ve İYİ Parti’de kirli operasyonların ve ayak oyunlarının yaşandığını savunan Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un “Bir yandan kürsüden kamuoyuna ‘demokrasi’ vurgusu yapılırken, diğer yandan bırakın demokrasiyi insanlıkla ve siyasi ahlakla ilgisi olmayan olayları yaşadık. İYİ Parti’yi yönetenlerin maalesef her kalıba girmek gibi hastalığı, arızası vardır. İktidar olmak için her yolu mübah olarak gören anlayış şu an bu partiyi yönetiyor ” demesi İYİ Parti’nin geldiği durumu net bir şekilde özetlemektedir.

Ümit Özdağ’ın ortaya attığı dört partinin ortak anayasa çalışması yaptığı yönündeki iddiayı Kılıçdaroğlu ve Akşener bu süreçte Yalanlamaya çalıştıkça aynı zamanda doğrulamış oldular.
“Böyle bir anayasa çalışması yok. Kamuoyunda tartışılıyor, ben de hayretle izliyorum” diyen Kılıçdaroğlu; 21 Haziran 2018 tarihinde “Biz daha önceden, yani seçimler daha gündemde yokken, millet ittifakını oluşturan partiler olarak bir araya geldik zaten. Bir anayasa değişikliği için neler yapabiliriz diye ilkeler belirlendi ve o komisyonun başkanlığı da sayın Kaboğlu yapıyordu. İbrahim Kaboğlu bir anayasa hukukçusu. Sayın Kaboğlu dört partinin anayasa değişikliğinde ilkeler üzerinde bir anlaşma metni hazırlandı.” Sözlerini unutmuş olsa gerek . Yani Kılıçdaroğlu, kendi kendini adeta tekzip ediyor.

Öte yandan Akşener’in, “Sayın Kaboğlu’nun ya da bir başkasının başkanlığında Saadet Partisi’nin, CHP’nin yaptığı bir anayasa çalışması yok” demesine rağmen İbrahim Kaboğlu ise 2018 yılında böyle bir çalışmanın yapıldığını doğruluyor. CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’ni belirterek, “Bu partilerin daha çok uzman temsilcileri ile yapılan ortak parlamenter rejime yönelik bir yol haritası ortak ilkeler raporu diye çalışma yapıldı” diyor.

Sonuçta ortada yazılı bir belge var. CHP’nin ulusalcıları’nın ve İYİ Parti’nin milliyetçilerinin asla kabul etmemesi gereken bir metinden; ‘Değiştirilmesi teklif dahi edilemez’ olan maddelerin bile değiştirilmek istendiği bir Anayasa çalışması’ndan bahsediyoruz.

Kendi içindeki krize çözüm bulmak yerine sürekli başkalarını suçlayan ve “Partimizi karıştırmak istiyorlar” sözünün arkasına sığınmaya çalışanların çabası beyhudedir. Türk milliyetçiliği ile taban tabana zıt görüşleri ile PKK, FETÖ konusundaki açıklamaları göz önüne alındığında, Kimlik bunalımı yaşayan, ilkesiz ve güven vermeyen İYİ Parti’den gelen Üst üste ihraç ve istifa haberleri hiç şaşırtıcı olmamakla beraber malumun ilanıdır.”

Share
237 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?