logo

Kocasert, İhracatçılar olarak 2023 hedefine ulaşacağız

denibTİM Başkan Vekili DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirdi. İhracat artış oranında  28 ayın zirvesi yakalandığının altını çizen Başkan Kocasert, dünyanın farklı ülkelerinde işadamları ile birlikte temaslarına çok yoğun bir şekilde devam Ekonomi Bakanı Zeybekci’ye teşekkür ederek; “2023 yılında ülke olarak hedefimiz dünya ticaretinden % 1,5 pay almak. Şu anda % 0,89 oranını yakalamış durumdayız. Ümit ediyoruz ki, ülke olarak ihracatçılar olarak bu hedefe ulaşmayı başaracağız”dedi.

Açıklanan ihracaatrakamlarını değerlendiren başkan Süleyman Kocasert Ağustos ayında yakalanan artış oranının ülkemizin son 28 ayda ulaştığı en yüksek artış oranı olduğunu söyledi. Kocaseret; Bugün açıklanan ağustos ayı ihracat rakamları bizleri oldukça sevindirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan açıklamaya göre; ülkemiz ihracatı ağustos ayında % 6,9 artarak 10 milyar 441 milyon USD’den, 11 milyar 157 milyon USD’ye yükseldi. Ocak-Ağustos döneminde ise değer bazında azalma %2,9 seviyesine geriledi. Ağustos ayında yakalanan artış oranı, ülkemizin son 28 ayda ulaştığı en yüksek artış oranı oldu”dedi.

DENİZLİ’DEKİ ARTIŞ BİR ADIM DAHA ÖNDE

TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatında ise Ağustos ayında bir sıçrama söz konusu olduğunu söyleyen Kocasert;  “Ağustos ayı Denizli ihracatı, %16,3 artarak 230 milyon USD’den 267 milyon USD’ye yükseldi. DENİB tarafından kayda alınan ağustos ayı ihracatı ise, 181 milyon USD’den 197 milyon USD’ye yükselerek, %8,7 artış gösterdi. Bu veriler ışığında, Denizli ihracatındaki performansın ülke ihracatının genel performansından bir adım önde olduğunu ifade etmek mümkün” dedi.

İHRACATTA YILIN GERİ KALAN KISMINDA ARTIŞ SÜRECEK

Hükümetin göreve geldiği günden bu güne ihracatın gelişimine pozitif katkılar ve önemli adımlar atmaya devam ettiğini hatırlatan Kocasert; “Hükümetimiz göreve geldiğinden bu yana, ekonominin ve ihracatın gelişimine pozitif katkılar sunacak önemli adımlar attı ve atmaya da devam ediyor. Açıkçası ihracat camiası olarak bu durumu büyük bir memnuniyet ile karşılıyoruz. Rusya ile ilişkilerimizin düzelmesi çok önemli. Bunun yanında, Türkiye Varlık Fonunun kurulması, Vergi Borçlarının yapılandırılması, ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi, arge ve inovasyona yönelik yeni destek mekanizmalarının oluşturulması oldukça önemli yenilikler. Firmalarımızın bu destekler ile birlikte yeni bir atılım sürecine gireceğinden eminiz. Bu sürecin doğal bir sonucu olarak, önümüzdeki dönemde ihracattaki artışın süreceğini öngörüyoruz”dedi

YENİ PAZARLAR BULMANIN ÖNEMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Denizlili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye özel olarak değinen başkan Kocasert; “Hedeflerimize ulaşmak için, farklı coğrafyalarda yeni pazarlar bulmamızın gerekliliğini her zaman vurguluyoruz. Bu konuda Ekonomi Bakanlığımız ve Türkiye İhracatçılar Meclisi sürekli olarak çalışmalarını sürdürüyor. Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci, dünyanın farklı ülkelerinde işadamlarımız ile birlikte temaslarına çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu konudaki gayretlerinden dolayı kendisine müteşekkiriz” dedi. 2023 yılında ülke olarak hedefimiz dünya ticaretinden % 1,5 pay almak. Şu anda % 0,89 oranını yakalamış durumdayız. Ümit ediyoruz ki, ülke olarak ihracatçılar olarak bu hedefe ulaşmayı başaracağız” dedi.

Etiketler: » » »
Share
668 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?