logo

Milletvekili Tin; “Esnaflık yaşam okuludur”

Denizli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nde oda başkanlarıyla buluşan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Esnaflık bir yaşam okuludur. Dürüstlük, cömertlik ve ahlak başta olmak üzere birçok iyi, değerli ve güzel hasletleri uhdesinde barındırır” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mehmet Ali Erbeği’ni ziyaret eti. DESOB’a bağlı oda başkanların da hazır bulunduğu ziyarette oda başkanlarıyla toplantı gerçekleştiren Milletvekili Şahin Tin; “Esnaflık bizim ata mesleğimiz. Biz bu mesleğin içinden geliyoruz. Esnafımızın meselelerine kayıtsız kalmayacağımızı özellikle belirtmek isterim. AK Parti döneminde esnaflarımız lehine önemli düzenlemelere imza attık. Esnafın kullandığı kredi faizlerini yüzde 47’lerden yüzde 7-8 seviyelerine kadar düşürdük. Süspansiyon oranı yüzde 20’den, yüzde 50’ye, yüzde 100’e çıkartıldı. Kredi üst limitlerini yeniden düzenledik. Öyle ki; esnaf ve sanatkârın kullandığı hazine destekli kredi miktarı 2002 yılında 153 milyon TL iken bugün bu rakam 39 Milyar TL’yi aşmış vaziyette. 2011 – 2014 – 2016 ve 2017 yıllarında kısacası ihtiyaç duyulan dönemlerde esnafımızın, sanatkârımızın ve kefillerinin borçlarını yeniden yapılandırdık. Emeklilik sonrası esnaflık faaliyetini yürüten esnafımızın sosyal güvenlik destek pirimi ödemesini kaldırdık. Basit usulde 11 bin TL’ye kadar olan kazancın vergiden istisna tutulmasını sağladık. Ancak elbette yapılanları yeterli bulmuyoruz. Esnafımızın rahat nefes alacağı ortamları oluşturma gayretimiz aralıksız sürüyor” dedi.

 

“ESNAFIMIZIN LEHİNE DÜZENLEMELER YAPTIK”

Özellikle son dönemde esnafların zor bir süreçten geçtiğini hatırlatan Milletvekili Şahin Tin; “Tüm zorlukların üstesinden bugüne kadar hep birlikte güç birliği yaparak, ortak akılla hareket ederek geldik. İnşallah içinden geçtiğimiz bu sıkıntılı dönemleri de alınacak olan akılcı tedbirler ve stratejik hamleler neticesinde en kısa sürede aşacağız. Bizler buna inanıyoruz. Esnaf ve Sanatkârlarımızı KOSGEB tarafından desteklemeye devam ediyoruz. Sadece 2019 yılında 18 bin 152 esnaf ve sanatkâr işletmesine toplamda 239milyon 178 bin 587 TL destek sağlandı. Perakende ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanun yürürlüğe girdi. Esnafımıza ve sanatkârımıza sıfır faizli yeni kredi imkânları sağlandı. Yine KOSGEB tarafından faizsiz kredi imkânı sağladık. Esnafımızın lehine vergi mevzuatında ciddi değişiklikler yaptık. Gerçek usulde vergilendirilen mükellef hiçbir şekilde basit usulden yararlanmazken, yaptığımız düzenlemeyle gerekli şartları taşıması halinde gerçek usulden basit usule geçiş imkânı getirdik. Benzeri daha nice düzenlemelere imza atarak esnaf ve sanatkârımıza omuz verdiğimizi, onların güçlü dimdik ayakta kalmaları için mücadele ettiğimizi icraatlarımız ile apaçık ortaya koyduk” diye konuştu.

“AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAĞIZ”

Ahilik kültürünü yaşatmak için Denizli’nin daha yoğun bir gayret ve çaba sarf ettiğini belirten Milletvekili Şahin Tin; “Esnaflık bir yaşam okuludur. Dürüstlük, cömertlik ve ahlak başta olmak üzere birçok iyi, değerli ve güzel hasletleri uhdesinde barındırır. Esasen ahiler bağımsız bir siyasi güçtür. Ülkenin kalkınması, büyümesi ve gelişmesinde çok aktif rol alırlar. Ahilik yaşarsa, ekonomi ve ticaret daha güçlü ve dinamik olur. Bu sebeple tarihi bir kültür ve aynı zamanda ecdadımızın bize mirası olan bu geleneği, gelecek nesillere saf ve temiz bir şekilde, yıpratmadan taşımak bizim yegâne görevlerimizden biri olmalıdır. Ahilik konusunda önemli bir yere sahip olan özelikle Ahi Sinan’ın şehrimizdeki yeri çok farklıdır. Her ne kadar Kırşehir ilimiz Ahiliğin merkezi seçilse de esasen bu kültürün başkenti Denizlimizdir. Osmanlı arşivlerindeki belgeler incelendiğinde Ahilik kültürünün merkezinin Denizli olduğunu görmek mümkündür. Her yönüyle ahiliği anlamak, yaşatmak ve kuşaklar boyu aktarmak bizi daha da güçlü kılacak ve başarıyla geleceğe taşıyacaktır” dedi.

Share
214 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?