logo

Milletvekilliği düşürülen 3 isim tutuklandı

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in milletvekillikleri düşürüldü.

CHP VE HDP'DEN 3 İSMİN VEKİLLİĞİ DÜŞTÜ!

TBMM Genel Kurulunda, CHP’li Berberoğlu, HDP’li Güven ve Farisoğulları hakkında mahkemelerce verilen, kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunuldu.

Anayasa gereğince, Genel Kurulda okunan tezkerelerin ardından Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları’nın milletvekilliği düştü.

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece ve aynı suçtan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

CEZALARI KESİNLEŞMİŞTİ
Berberoğlu, Farisoğulları ve Güven’in cezaları, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

Böylece CHP’nin milletvekili sayısı 139’dan 138’e, HDP’nin milletvekili sayısı 60’tan 58’e düştü.

AK PARTİ’DEN İLK AÇIKLAMALAR
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’dan karar sonrası ilk açıklama geldi. Turan, “Meclis’te gerginliğe sebep olan milletvekilliğinin düşürülmesi usuli bir işlemdir. Konu Meclis’in takdirinde değildir. Silahlı terör örgütüne üye olmak, devlet sırrını açıklamak vs suçlarından kesinleşen yargı kararlarının sadece Mecliste okunmasına ilişkin yapılan bir işlemdir” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Hafıza-i Beşer Nisyan ile Malüldür. Tekrar hatırlatalım; PKK’lı teröristleri gerilla olarak nitelendirip “Gerillaya katılımlar olacak, savaş da olacak, çatışmalar da” diyen HDP’li Leyla Güven’in mahkeme kararıyla milletvekilliği düşürüldü. Kimin ne olduğunu milletimiz görüyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Enis Berberoğlu, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili olarak “Anayasanın emredici hükmü yerine getirilmiş, suç işleyen milletvekillerinin milletvekilliği düşürülmüştür. Anayasanın ve kanunların gereği yerine getirilmesine rağmen HDP ve CHP’nin hukuk tanımaz, suçu ve suçluyu açıkça öven tutumu asla kabul edilemez.” dedi.

‘ANAYASA’NIN EMREDİCİ HÜKMÜ YERİNE GETİRİLMİŞTİR’

Akbaşoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Devletimiz aleyhine casusluk yapmak ve terör örgütüne üye olmak suçlarından kesin hüküm giyen milletvekillerinin buna ilişkin mahkeme kararlarının Anayasa’nın 84. Maddesi’ne göre Genel Kurul’da okunması gerektiği düzenlemesine istinaden bu usuli işlem gerçekleştirilmiştir. Anayasanın emredici hükmü yerine getirilmiş, suç işleyen milletvekillerinin milletvekilliği düşürülmüştür. Anayasanın ve kanunların gereği yerine getirilmesine rağmen HDP ve CHP’nin hukuk tanımaz, suçu ve suçluyu açıkça öven tutumu asla kabul edilemez.”

 

TBMM BAŞKANI ŞENTOP “TAMAMEN BİR HUKUK CEHALETİDİR”

TBMM Başkanı Şentop, üç ismin milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin yasama döneminin sonuna kadar beklenmesi yönünde teamül bulunmadığını belirtti.

Öte yandan Şentop açıklamasında, “Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru, kesin hükme engel değildir.

İtirazların, Anayasa ve içtüzüğe göre temelsiz, Anayasa ve içtüzük hükümlerinin uygulanmamasına yönelik bir talep mahiyetinde olduğunu görüyor ve bundan üzüntü duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 3 ismin milletvekilliğinin düşürüldüğü iddiasına da yanıt veren Şentop, “26. Dönemde 8 milletvekilliği kesin hüküm sebebiyle düşürülmüşken, bugün Anayasa ve İçtüzük hükümlerine göre bir hareket yapıldığında, kalkıp bunun arkasında başka şeyler aramak bence tamamen bir hukuk cehaletidir.” dedi.

3 ismin milletvekilliğinin düşürülmesi hakkında açıklamalarına devam eden Şentop, “Herkes Anayasayı ve İçtüzüğü okusun. Anayasa ve İçtüzük kitabı sağa sola göstermek, basın önünde poz vermek, sağa sola atmak için kullanılan bir materyal değil, okumak, anlamak için vardır.” dedi.

TBMM’de milletvekilliği düşürülen HDP’li Leyla Güven ile Musa Farisoğulları ve eski CHP Milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı. İşte 3 ismin tutuklanma gerekçesi…

VEKİLLİĞİ DÜŞEN 3 İSİM TUTUKLANDI

Milletvekillikleri düşürülen eski CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, eski HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ve eski HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Berberoğlu, cezasının kalan infazını tamamlaması için yeniden tutuklanarak Maltepe Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi.

LEYLA GÜVEN VE MUSA FARİSOĞULLARI
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından milletvekillileri düşürülen ve haklarında kesinleşmiş hapis cezaları nedeniyle yakalama kararı çıkarıldıktan sonra gözaltına alınan Güven ve Farisoğulları, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

Adliyedeki işlemlerinden sonra tutuklanan Leyla Güven Yüksek Güvenlikli Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Musa Farisoğulları ise D Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece aynı suçtan yargılandığı davada, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Share
118 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?